bugün

Bedavaya gitti demesinler diye de 10 tane beşi bir yerde, 50 tane de yüzük istenmeyeceği gerçeğidir. Miktarı çok iyi ayarlamak gerek, hem anneminnikahını da ister misin diye sordurtmamalı, hem de kolayca elde edilebilecek kadar olmamalı. iki ucu boklu değnek...
Ben ağırlığımca istemeyi düşünüyorum 76 civarı.
Bir kocakarı sözü der ki ;
Yerin altın olsun.
evlendiğin adam toprak ağası falan değilse fazla abartmamak gerekmektedir. uzun yıllar önce bir girelim bu mevzulara dedik. nihayete ermedi tabi ama bilezikler tam altınlar bilmem neler havada uçuşunca "kuyumcu değilim lan ben" sözü dökülmüştü istemsizce.

ulan evlilik kurumuna mı giriyorsun mezata mı belli değil. tamam kadın mağdur olmasın eyvallah eğer anlaşmazlık durumu olur ayrılık falan gelirse kendisini bir parça güvenceye alsın da biz erkekler ne oluyoruz ? bu ülkede aylık geliri öyle 10-15+ bin lira olan adam sayısı fazla yok ki. borç harç takıları tamamlıyorsun. sonra bir şeyler oluyor ( erkek aldatmış ise ayrılık sebebi o ise o zaman hak eder her şeyi itirazım yok ) anlaşamıyorsun boşanıyorsun. kadın altınları falan alıyor borcu erkeklere kalıyor. üstüne bir de nafaka falan bağlanırsa adamın sırtına semeri vuruyorsun işin özeti.
Hiç istenmez. Karşı taraf gücüne göre alır.
Yani, affedersiniz ama adet yerini bulsundan fazlasını isterse gelecekteki eşimin ailesi; çıkartıp masaya koyar, "Ben de bunun ağırlığınca altın istiyorum." derim.

E sonuçta alışverişe dönmüş iş. Gönül ilişkisi, hayırlı bir iş falan değil bence yani.
Bide isteniyormuymuş insaların gücü ne kadara yetiyorsa yapar ona göre zaten evlencice ya eşin takı olarak takar yada bozularak ihtiyaclara harcanır. yani evde kalacak o para, bu muhabbetleri hic sevmem zaten şimdi boşanınca mallar eşit paylastırılmıyormu o gelenek insanlar ayrılınca kadın tarafı mağdur olmasın diye yapılmıs artık gösteriş dışında pek bir anlamı yok.
Bi kilodan aşağıya gitme bacım. Altın da zaten ucuzlamış, işi ne alsın pezevenk!
Sene olmuş 2021. Saçma sapan adetler.
evlenilecek kişinin durumuna göre değişir. ama rayiç 5 bilezik bir settir. çok zenginse bu rakam az kalır ama garibansa üstüne gitmek günahtır. ben bir ev parası gram altın mehir isteyen duydum. malum ırktandı afedersiniz l.z.
sizden altın isteyen kendine fiyat biçen bu tiplerle evlenmeyin. yarın para için size yapmadığını bırakmaz. birde neymis ucuza gitmek değeri bilinmezmiş felan bir ürün mal mısın ?

ha ortak karar alınır maddi durum nisbetinde herşey olabilir. lafım annesiyle birlik olup damadı yolmaya bitirmeye çalışan gelin tayfasına lafım.
güncel Önemli Başlıklar