1. 1.
    bizim gibi paraya tapan toplumda nasıl kabullenilmiş merak edilen zorunluluk.

(bkz: esnaf lobisi)

kızı istiyorsan katlanacaksın mantığıyla kuaföre, düğün fotoğrafçısına, davul zurnacıya falan yüzlerce hatta binlerce lira saçılıyor. sırf gelin başı denilen saçmalığa 1.000-1.500 veriyorlar, gelinin yancılarını saymıyorum bile bak. düğün bittikten sonra herkes evine çekiliyor, gelin damat ikisi birlikte minimum 5 yıl boyunca götü çatlayana dek kredi ödüyor.

peki bu işten kârlı çıkan kim? olayla hiç yakından uzaktan alakası olmayan esnaf.

peki ya esnafa sikilmek zorunda mısın? türk örf ve adetlerine göre evet zorundasın sikilmezsen yeteri kadar değer vermemiş oluyorsun.

kafalar efsane.
    21 -5 ... nesgayfe
  2. 2.
    Ciddi diyorum, boşa giden paraları üst üste koysan bir Türkiye daha üretirsin.

Ota b*ka öylesine deli paralar gidiyor ki. Üstelik bu artık içselleştirilmiş. Ben yapmam dediğin zaman ibne, puşt oluyorsun. Kıza değer vermemiş, ailesini rezil etmiş gibi muamele görüyorsun.

Anasını satayım, normalde 100 lira olan hizmete, sadece bir taç ekleyecek diye 2500 lira vermek mi değer ölçütü bu memlekette?
    Hay ben Havasını, Suyunu.
    12 -1 ... odysseus
  3. 3.
    valla ben sadenin sadesi bir düğün yapar. o parayla da kocamla gezerim. mal mıyım elalem arkamdan o kadar para harcamama rağmen kötü konuşsun?
    konuşuyorlar kardeşim. hepimiz bu gerçeği biliyoruz. yok şöyleydi yok böyleydi. bir gün boyunca rahatsız bir şekilde takılacağıma, uzun süreli bir tatile çıkarım kocamla.
    8 ... bilgisiz zeki
  4. 4.
    Hem fakir bi milletiz hem gösterişçi hem de adet gelenek göreneklere bağlı.
    Gelinle damadın iç organları sikilse kimsenin umrunda değil.
    Onlar bizim gelenek göreneklerimiz aaa lütfen yaşatmalıyız.!
    4 -1 ... feministmiyimneyim
  5. 5.
    bu ülkede işler böyle kardeşim ev alırsın emlakçıya domalırsın; evlenirsin düğün salonu sahibine, kuaföre, mobilyacıya domalırsın; araba alırsın vergiye domalırsın vs.
    sen götün çatlayana kadar çalış kimsenin skinde değil yeri gelir gelin başı için bi kuaföre 1 haftalık maaşını bırakırsın.
    2 ... zaytung23
  6. 6.
    bazı hanım kızlarımız da eleştiriyor bu durumu kendilerine hassasiyetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum lakin türkiye'de evlilik demek iki ailenin birleşmesi demektir aslında. sizden çok ebeveynleriniz ve aile bireyleriniz söz sahibi olur ve emin olun hiç yapmayacam dediğiniz şeyleri sikee sike yaparsınız. 1-2 yıl sonra bir bakmışsınız tek sosyal aktivitesi bayram ziyaretleri olan, haftasonlarını avm'lerde geçiren tiplerden olmuşsunuz.

ağır metalci, gitar çalan ve marjinalliğin dibini yaşayan bir arkadaş evlendi. en son gördüğümde ankaralı namık eşliğinde alnına yapıştırılmış parayla çılgınlar gibi oynuyordu.

ne demiştik?

sike sike.
    3 ... nesgayfe
  7. 7.
    çok saçma bi durum.

ama işin içine elelam ne der girince insanımız mal değneğine dönüyor.

afedersiniz elalemin amk.

yılda 25 bin kazanamayan adam 50 bin üzeri masrafa giriyor.

sonra 5 sene borç öde.
    4 ... yavuz ve unicorn
  8. 8.
    Bir arkadaşım bu masraflar için şöyle der'a...uğagodoğom anası kafasına teneke çanaklan su döke döke plastik leğende yıkamış şeherden ev istiyorlar..'
    ... meruem
  9. 10.
    Bize yetişmedi, ailelerimizdeki elalem ne der algısını yıkamadık. ama inşallah biz çocuklarımızı bu zorunluluklara mahkum etmeyeceğiz. Kendi adıma avuntum da bu olsun.
    3 ... ngark
  10. 10.
    Öyle ki hem domalıyorsun hem de trip çekiyorsun. Çeyiz hesabına trip faizi işlemeli.
    3 ... xyclonb