bugün

uzun süreli bir ilişki yaşadığı kız arkadaşından veya nişanlısından ayrılmış kişiye verilecek en klişe tesellidir.

- ya niye ya, ya ben naptım ona ya, sevmekten başka naptım ya!
- lan oğlum bi dinle lan.
- naptım ben sevmekten başka bi söyle ya.
- lan olm bak evlenip boşansaydınız daha mı iyiydi, düşün bi de çocuk olduğunu ooovvv hiç uğraşılmazdı lan.
- naptım ben ya sevmekten başka.
- eeeeeh siktir git a.q.
çok uzun sürmüş bir ilişkinin bitiminde en yakın arkadaşın söylediği sözdür efendim.
kötüyü gösterip iyiye razı etme.
pollyannacılık yapmaktır.
kesinlikle doğru bir sözdür. mesela bir kız düşünün. başında kavak yelleri eserken sevgilisiyle cinsel ilişki yaşamış. sonradan mantık yerine gelince bakmış ki adam hiç de uygun değil ona. hiçbir şekilde ne statüsü ne davranışları uymuyor kıza ama kız da tutucu bir ailede yetişmiş. yani adının lekelenmesini istemiyor. gerek ailesi gerekse çevresi tarafından evlenmeden ilişkiye girmiş fahişe yaftasını yemek istemiyor. bu yüzden o yaftayı yemektense o adamla kısa süreli bir evlilik yaşayıp boşanarak ahlaksızlık yapmadı evlendi boşandı cümlelerini duymak istiyor. yalnız şunu bilmiyor ki evlenmek o gelinliği giymek, o duyguyu ilk olarak yaşamak başka şeydir. genç yaşta dul bir kadın olmakla bekaretini kaybetmiş bir kadın olmak çok farklı. bir erkek sevince bekaretini kabullenip içinde saklayabilir ama evlenip boşanmış bir kızı saklayamaz. kararı biz sadece kendi başımıza vermiyoruz. belki kızı o şekilde kabul edecek ve kimse de bilmeyecek bunu. burda sorun yok ama kız evlendikten sonra saklama şansı yok. ailesi dul bir kadına muhtemelen karşı çıkacaktır. kız ikinci kez o gelinliği giyerken yaşadığı mutluluk değil tarif edilmez bir acı olacaktır ona. o yüzden evlenip boşansaydın daha mı iyiydi sorusu aslında soru tarzında hayır değildi sen doğrusunu yaptın tarzında bir cevaptır. iyi ki de evlenmemiş ve doğru kararı vermiştir. yanlışı yanlışlar zinciriyle devam ettirirsen işler daha çıkılmaz olur. hayatı uzun vadede düşünmek ve bugün az bir acıdan kurtulacağım diye yarınlarını zehir etmemek gerekir. seni o şekilde de sevip kabul edecek çok insan bulursun kızım ama evlenip boşanınca bulma ihtimalin haliyle oldukça düşer. o yüzden doğru olan kararı ver.
özellikle taraflardan birinin nişan'ı atmasının ardından söylenen söz dizisidir.

gençler anlaşmış birbirlerini sevmiş evlenme teklifinin ardından aileler tanıştırılmıştır.
fakat aileler anlaşamamıştır.onlarla biz uymuyoruz gibi klişe laflar dönmeye başlamıştır. baktılar gördüler olmuyor nişan atılır. ve nitekim söylenecek söz budur.