bugün

evet efendim. toplulumuzda oldukça yaygın olan aptallıklardan en vahim olanlarından biri... aileler, kızlarını evlendirdikten sonra adeta mutasyona uğruyorlar. evlenen kızları, artık onların el bebek gül bebek kızları değil, elin namusu oluyor. yabancı oluyor. baba ocağı evlenen kız için artık misafirhaneye dönüşüyor. evlenmiş kız çocukları da aileler için, pek rahatsızlık vermeyen ama neticede sadece misafirler olan insanlara dönüşüyorlar. ve bu durum, iki tarafta da karşılıklı olarak gelişen bir durum oluyor. bu garipliği bir yere kadar sineye çekmek mümkündür. ama bu garipliğin bir çok adaletsizliğe sebep olduğunu, bir çok cinayete yol açtığını söylersem, ne düşünürsünüz? ne hissedersiniz? çok mu ileri gitmiş olurum?

mesela, haber sitelerinden bugün öğrendiğim, bundan önceki yüzlerce olaydan biri daha... artık o denli yoğun bir hal aldı ki, sadece istatistiklerde kullanılan bir hal aldı...

neden mi bahsediyorum?

tabi ki kadın cinayetlerinden, kadına yönelik şiddetten ve insan onuruna aykırı olaylardan bahsediyorum.

ankara'da ortaya çıkan bir olay... kanaması durmayınca doktora giden bir kadın ve şüpheli hareketlerden dolayı doktorların polise haber vererek ortaya çıkarttığı vahim bir hadise... kadının ismi elif. aile içi şiddet nedeni ile eşine boşanma davası açıyor. baba evine geri dönmek istiyor. fakat toplumsal aptallıklarımız devreye girip aileyi dürtüyor. artık bir yabancı olan kızlarını kabul etmiyorlar. kadına bir çakal ''destek'' oluyor. yanlız kalmış, bir başına bırakılmış kadın, arif isimli şahısla birlikte yaşamaya başlıyor. ve ondan hamile kalıyor. evde doğum yapıyor. kanama durmayınca doktora gitmek zorunda kalıyor. sonrasında ise polislerin şüphe üzerine sorgulamaları, evde yapılan aramalar... bulunan bebek cesedi...

ben kadını suçlayamıyorum.. hatta adamı bile affedilebilir buluyorum... ailelerin olaydaki sorumluluğunu da tolere edebiliyorum... ama toplumumuzun bu ahmaklığına lanet üstüne lanet yağdırmaktan kendimi alıkoyamıyorum. evlatlarına karşı ebeveynlerin, ebeveynlere karşı da evlatların kimyasını değiştiren bu öğrenilmiş aptallığa, bu cinayet tetikleyicisi toplumsal hastalığa başka bir tepki veremiyorum.

toplumda, evlendirilen kadının baba evine geri dönmek istemesi neden bu kadar sert karşılanıyor? aileler, evlendirdikleri kız çocuklarına neden bu kadar yabancılaşıyor. neden kızlarını kesin bir şekilde geri çeviriyorlar? evet yuvaların dağılmaması, boşanma eğilimlerinin tasvip edilmemesi gerekir ama; şayet olmuyorsa, şiddet söz konusu oluyorsa, aile kurumu kurulamamışsa, insan onuruna aykırı vak'a lar söz konusu oluyorsa, evlendirilen kızların baba evine dönmesi neden engelleniyor? ne şekilde olduğu net olmayan o bebeğin ölümünde, ailenin sorumluluğu yok mu şimdi? kadının, boşanma davasından sonra desteksiz bırakılması, bir başına bırakılması, sonra bu olayların gerçekleşmesi, emin olun toplumsal ahmaklıkların bir sonucu. toplumların bu aptallığı ne zaman son bulacak merak ediyorum. daha kaç kadın adeta ölüme terk edilecek, ya da alçaltılmış bir hayata mecbur bırakılacak? daha kaç bebeğin günahına girilecek? neden hiç tartışmıyoruz bunları... evlatlarına yol gösterici olan büyüklerin bile yürekten inandığı yığınla aptallık var kültürümüzde... ne zaman sarsacağız bu cinayet tetikleyicisi, günah - vebal üreticisi toplumsal aptallıklarımızı.... yazıklar olsun...

bu da haberin linki:
http://www.posta.com.tr/3...i---.htm?ArticleID=165519