bugün

Buraya değil aq cimere yaz.
Çok büyük bir mesele değil ama kütüğüm çorum'a ya da bayburt'a falan geçerse de içim bi burkulur hani.*
-----Spoiler alert-----

"Omo soy kotoğu orkok üzerinden yoror."

Tek başınıza yapın o zaman o soyunuzu yürüten çocuğu. Gerizekalilar.
Kızlar evlenmeden önce kütüğe bakmayı ihmal etmeyin.
Soyadı da değişiyor maalesef.
işte bu yüzdendir ki kütük memleketi göstermez. kendinizi nereli hissediyorsanız oralısınızdır. tabii artık gerekli olmayan bu uygulamanın da kalkması gerekir. sonuçta kadın erkeğin soyadını bile almak zorunda değil.
Çokta dert edilmemesi gereken durum.

Zannımca Benimle evlenecek hatun şanslıdır. Çünkü hem kütüğüm hem de soyadım güzel..
Politik doğrucuların ve fonlanan feministlerin boş derdidir. Sanki her gün e devletten açıp saatlerce hayran hayran kütüğüne bakıyor amk.
Sanki evlatlık gidiyor anasını satayım adam doğma büyüme izmir li kütüğü ahir ömründe gitmediği bir şehirde sende onunla evlenince ahir ömründe belki gitmeyeceğin bir memlekette kütüğün var çok saçma.
kütük kütüktür arkadaş.

sanmıyorum ben değiştirebileceğini.
Kadınım ve rahatlıkla söyleyebilirim ki dünyanın en saçma şeyi. Kütüğüm benim için ailemin şehitler verdiği ermeni ve Rus mezaliminden kurtulmak için yerleştikleri yeri gösteriyor. Bu niye evlenmekle değişsin ki? Benim için kurtuluşumuzun gerçekleştiği Türk ili kütüğüm olarak kalmalıdır.

Bir insanla evlendiğinizde onunla aile olursunuz, kendi geçmişinizi silip başkasının soyuna bağlanmazsınız.

Ayrıca da Almanya veya ABD kütüğünüz olsa hoşunuza giderdi demiş malın teki. Asla. Ben gayet de Türk olmakla ve kütüğümün olduğu şehirle gurur duyuyorum. Elalemin memleketi umrumda bile değil.
Erkek olduğum için umursamıyorum ama karımın kütüğüne kaydolmak istemezdim. Çünkü ne gerek var? Herkesin soyu kendine. O açıdan bunu istemeyen kadınlara hak veriyorum.
Yukarıda biri yazmış artık sadece aşık olduğumuz için evleniyoruz Sadece aşk bittiği için evlenenler aşk birinde bosanmakta Bir beis görmüyorlar mı yani herkes kavga eder nasıl dünyasında yaşamıyoruz 50 yıllık birliktelikte 5 kavga edilmez mi yahu eğer ki dedikleri gibi aşk için evleniliyorsa yani bu işte kıstas aşk ise aşk bitince de ki 6-7 kavga da muhtemelen soğuma girer ve aşk ateşi yavaş yavaş söner o zaman artık sana aşık değilim deyip bosanabilirler mi merak ediyorum ne düşünüyorlar bu konuda .
Son derece saçma ve mantık dışı bir uygulama.
bir insanla evlendiğinizde onunla hayatınızı birleştirirsiniz, kendi geçmişinizi silip başkasının soyuna bağlanmazsınız.
Nüfus müdürlüklerinin işlerini kolaylaştırmak içindir.
istemeyen evlenmez bu kadar basit.
Kütüğünü çomarın harman olduğu yerden kurtarmak isteyen kezolar eqlesin.
beğenmeyen evlenmesin o zaman çok önemli sanki. evet.