bugün

evliliğin önyargısız alınması gereken bir karar olmasıdır.
evlenmekle ilgili konuşuyorduk arkadaşımla. kiminle evlenilmeli, doğru insan kimdir, arada yaş farkı ne olmalı gibi genel konular. yaş farkı konusu başlayınca ben arkek kadından büyük olmalı dedim. o ise önemli değil dedi. benim argümanım * * * şu idi: erkek daha geç yaşlanır kadın çabuk çöker bu yüzden fiziksel etkileşimin azalmaması için erkek kadından 5-6 yaş büyük olmalıdır. erkek 40'ına geldiğinde hala çekici olabilir * * * ama kadın için durum aynı değildir.
arkadaşım * yanlış düşünüyosun dedi. diyelim ki dediğin gibi kendinden 5-6 yaş küçük birisiyle evlendin. seks hayatınız da dediğin gibi çekici çekici devam ediyor. ama 40 yaşına gelince bir kaza geçirdin ve belden aşağın tutmaz oldu. ne olacak şimdi eskisi kadar çekici değilsin diye boşanacak mısınız?
ya da tam tersi sevdiğin fiziğine aşık olduğun 5-6 yaş küçük * karın göğüs kanseri oldu ve göğüsleri alındı. ne olacak sağlıkıyken aşık olduğun kadından vaz mı geçeceksin?
çok doğru bir noktadan girmişti konuya. ne diyebilirdim ki, hak verdim doğal olarak.
önyargılarla hiçbir yere varılmıyor.
önyargıyla seçtiğiniz eş bir gün mutlaka sizi aldığınız karardan ötürü mahçup eder. evlilik yılları birlikte geçirmek demek ise; somut kriterleri bir kenara bırakıp * kişisel özelliklere ve zevklere göre eş seçmek daha doğru bir yoldur. * *
yoğun türk kültürüne maruz kalmış yurdum insanında biraz zor olabilecek durumdur. sürüyle önyargımız var: şu şehrin insanından adam olmaz onla evlenme: böyle bir şey olabilir mi? nasıl yani göbek bağınız beraber mi kesildi? nasıl herkes birbirinin aynısı oluyor adam olmamakta? bir şehre bakıp nasıl karakter tahlili yapabiliyorsun? eğitim, çevre , aile ne olacak?
türk toplumu erkek egemen bir toplum. genelde erkek üzerine yontuluyor herşey. şimdi sen kalkıp hiç ilişkisi olmayan kız *isteyeceksin. kendinin bekarlıkta ipe dizdiklerine bakmayacaksın. senden önce birkaç ilişkisi olmuş kızı kaşar diye yaftalayacaksın. peki senin namusun ne olacak bu durumda?

doğru olanı kişisel özelliklerin ağır bastığı bir seçim yapmaktır. çünkü güzellik geçicidir. beraber bir hayatı paylaşacağın insanın senin tamamlayıcın olmasıdır önemli olan. birşeyler paylaşmak, uzlaşmak, hoşgörü, destek olma, dürüstlük, sadakat gibi özelliklerdir evliliği uzun ömürlü kılan.*