bugün

bir diğer adıyla evin kapıcısı ve çöpçüsü olmaktır.
sınırsız şımarıklık ve ne yaparsan yap ablanın abinin azarlanması demektir.
(bkz: kazandibi)
evin küçüğü olacağına iti olmak daha yeğdir.zira her işe evin küçüğü koşturup tüm suçlar yine bu ufaklık üstünde toplanır.herşeyin sorumlusudur.
(bkz: koştursun efendim)
evin en büyük çocuğunun pek dalga geçtiği olaydır.*
ekmek almak demektir.
en küçük çocuk olmak hem iyi hem de kötüdür.ama hep en sevilendir.

en küçük erkek ise ve diğer büyükler evlenip ayrıldığında anne-baba o küçükle kalır.en azından benim çevremde böyle.
emekliye ayrılacak eşek kıvamına gelsen bile anne sana çocuk muamelesi yapar ya işte o koyar adama. ama anne sonuçta kolay sineye çekilip affa uğrar. ama anlayın be artık evin küçükleri de yaşlanıyor aybalalar.
ilk çocukta her ne kadar okuyup araştırmış da olsa tecrübesiz olan anne son çocukta anneliğinin zirvesinde olacağından diğer kardeşlere göre yetiştirilme açısından en şanslı çocuk olmaktır.
ayak işlerini yapan talihsiz kişi. şansızlığımın başlangıcı olarak gördüğüm vahim olay.
iki arada bir derede aniden büyümektir. ama bu durum ev ahalisi tarafından bir türlü kabullenilmez, her doğumgünü kutlamasında, ne yani büyüdün mü artık sen?? gibi tepkilere maruz kalınır. sen küçüksün, sen sonradan geldin de sık duyulan cümleler arasındadır. sanıldığının aksine şımartılma durumu söz konusu değildir.
Getir götür işlerinden bıkıp evden kaçmayı denemek, sigaraya başlamak, akıl sağlığının erken yaşta bozulması durumu.
Her yönden şanslı olmaktır.. her dediğini kolaylıkla yaptırırsın.. Bütün ilgiler senin üzerindedir.
ekmek almaya gitmek gibi bir sorumluluga sahipken gerisinin teferruat oldugu kardes tipidir.*
Aynı zaman da evin en güzeli / yakışıklısı olmak ve en şımarığı olmak demektir.
şımarık olmayı gerektirir.
cücük olmaktır. (bkz: cücüğün ne olduğunu biliyorsunuz değil mi)
Şanslı olmaktır,aynı zamanda evin en şımarık çocuğu olma hakkını da beraberinde getirir.
10 yıl kadar tecrübe etme imkanı yaşadığım hadisedir.

artıları:

anne, babanız artık anne, babalıkta biraz da olsa tecrübe sahibi olmuşlardır.
daha fazla ilgi görürsünüz.
abinize/ablanıza oranla bi iki yaş daha ağlayabilme lüksünüz olur( bişey isterken, bişeye kızdığınızda, istemediğiniz bir şeyi yapmak zorunda olduğunuzda).
derslerinize yardımcı olacak birileri vardır her zaman etrafınızda. bişeyler öğrenebilecek daha çok merci vardır evde.
bir abiniz varsa dayak yediğinizde sizi kurtaracak birisi var demektir.

eksileri:

küçükken hiç yeni bişeyiniz olmaz. abinizin, ablanızın eskilerini giyer, eski oyuncaklarıyla oynar, eski kitaplarını okursunuz.
anne, babanız artık anne,babalıkta biraz da olsa tecrübe sahibi olmuşlardır. ( anne okula gitmiycem bugün dediğinizde kullanacağınız bahaneler daha önceden kullanılmıştır, istediğiniz bir şey daha önce istenmiş ve kötü yönleri öğrenilmiştir vs.)
bi abiniz varsa küçük anlaşmazlıklarınızda dayak yemeniz olasıdır.
bi ablanız varsa (hepsi aynı mı oluyo bilmiyorum ama) bir deneksinizdir artık. (ayrıca arada ondan da dayak yemeniz olası)
ve ekmek tabiki. isterseniz uykuda olun isterseniz saklanın. o ekmek için siz uyandırılacaksınız, o ekmek için evde isminiz yankılanacak. istediğiniz kadar kaçabilirsiniz ama saklanamazsınız o ekmek için o bakkala siz gideceksiniz.

bu listeler uzar gider lakin en küçük olmak iyidir. abimle çok samimi değiliz ama. bi kere ilkokulda benden 1 sene büyük 2 çocuktan dayak yerken abim arkadaşlarıyla gelip kurtarmıştı. o gururu, o mutluluğu yaşamak için bile değer o yediğiniz bütün dayaklara günde 3 kere gittiğiniz bakkala, giydiğiniz yamalı pijamalara.

10 yaşındayken kardeşim oldu. en küçüklüğün tadını aldıktan sonra abiliği de yaşadım. hayat bana güzel lan sözlük.
ulan başlığı (bkz: evin en küçük orospusu olmak) olarak okudum ya ben neyin kafasını yaşıyorum.

evin tek çocuğu olmaktan hallicedir diye düşündüğüm durum.
Çöpleri sürekli sizin atacak olmanızdır.
Küçük kardeş özlemi çekmektir.
anne baba için büyüyemezsin.
ekmek almaya sen gidersin. bir yere bir şey mi gidecek sen götürürsün.
işin garibi evleneceğim dersin yaşın daha küçük derler ama senin arkadaşlarının çocukları bile vardır.
Hep olumsuz düşünüyorsunuz. Bence artıları daha çok. Ağbi abla olamıyoruz ama ağbilerimiz ablalarımız var. Hayat tecrübelerinden yararlanabiliriz mesela. Yada anne babamız hep arkamızdadırlar. Bir istediğimiz iki olmaz. Bi kardeşim olsun isterdim ama düşünürsek oğlum olduğunda bu açık kapanır. Ama hep evin en küçüğüyüm.
benim içinde bulunduğum durum. ablam ve abimden sonra gelen çocuk yani en küçük çocuk benimdir. her zaman bakkala siz gidersiniz. evde nedeni bilinmeyen bir şey olduğunda tüm suç size atılır en zoru budur. hele birde kızsanız anneniz babanız ve varsa abiniz üzerinize çok düşer. eve geç kaldığınızda telefon susmak bilmez. böyle birşeydir işte.