bugün

arkadaşlar şöyle bir gerçek var artık kabul edelim. referandum yapacağız o açık bir gerçek ama şöyle bir gerçek de var ki beni hiç şaşırtmıyor. hayır oyu verecek olanların neden hayır oyu verdiğini bilecek ama evetcilerin neye ve neden evet dediklerini bilmeyecekler. aslında büyük çoğunluğu bilmeyecek. çünkü toplumda büyük bir kesim ülkede olup bitenleri, başına gelip gelmeyecekleri bilmiyor ve merak de etmiyor. işte bu evet veren kişileri dikkatle sorgulamakta fayda var. neden referandum, neden başkanlık, parlamenter rejim nedir, başkanlık gelince ne olacak, gelmezse ne olacak gibi sorular sorabilirsiniz onlara. eminim ki büyük çoğunluğu kem küm edecektir. hayır diyecek olan kişiler ise yarısından fazlası neden hayır dediğini bilecek çünkü ortada sistem değişikliğine karşı bir tepki var ve mevcut düzeni korumak istiyorlar.

işte ülkede geldiğimiz son nokta. bence asıl olan nokta ülkenin tüm kesimine açık bir şekilde başkanlık sistemini anlatıp bilinçlendirmek gerek sonra seçime almak gerek. insanlar bilip bilmeden seçime giriyor ve haksız sonuçlar çıkıyor. belkide asıl üzen nokta bu.