1. 1.
  bir kurumdaki müdürün kendi üstünde almiş oldugu emirle çalisan personeli işten çikarmasıdır.

  - mümtaz bey su delikanlı bizim şirkette çalısiyor degil mi?

  * evet efendim.

  - onu kovun gitsin.

  * tamamdır, sepet efendim.

  mal, tanımını doldurabilecek bir eylemdir. memuriyet yani zorunluluk geregidir. * kendi menfaitini devamlılığını sağlanmak için her şeye evet demektir. böyle zihniyete sokayım.
  5 -2 ... aufwiedersehen
 2. 2.
  Patronun kravatına veya ayakkabısına iltifat eden, 'düşünceli bir çalışan!' rolü oynayıp yöneticisine kahve getiren, yöneticisinin ruh haletini bilen ve kollayan(!) beklentileri nedeniyle birine yaranmaya çalışan başkalarının başarıları üzerine yatan, para için, mevki için her türlü eylemi gerçekleştirecek kadar değişken davranışlar gösteren, çok dedikoducu olan, çeşitli beklentileri nedeni ile yüze gülerken arkadan demediklerini bırakmayan uzak durulası kişilik eylemidir.
  4 ... linka
 3. 3.
  günün birinde daha yalaka birisinin gelmesiyle sepetlenecek olma ihtimali yüksek olan elemandır.
  2 ... ozcartman
 4. 4.
  sırf menfaat uğruna her şeye evet diyen yalaka tip. Örnek vermek gerekirse bizimkiler dizisini hatırlayanlar için şirkette çalışan ergun bey. Kendisi yalakanın kralıydı. Bu söz için cuk diye oturan bir karakter.
  3 ... sumela
 5. 5.
  hbbia repliğidir.
  3 ... legendkiller
 6. 6.
  Paran varsa Evet efendim sepet efendim.
  2 -1 ... gorunenkoyunistenmeyenkilavuzu
 7. 7.
  türkiye cumhuriyetinde yaŞAYAN, belki de nüfusun 2/3 oranındaki ergin insanın karakteristik özelliği. sonra da yetkili kimseden, hocadan, şeften, müdürden, genel müdürden, müsteşardan, bakandan, milletvekilinden, başbakandan, cumhurbaşkanından şikayetçi olurlar. bir hayır demek, bir aksi yönde görüş belirtmek yok. menfaat için sus, aman düzenim bozulmasın diye sus, keyfim kaçmasın diye sus. sen bu kadar korkak olursan, gücünün farkında olmazdan; onlar da baskıcı, diktatör, ali kıran baş kesen olurlar.

  böyle eziklik yaşayanlara beter olsun demek gerekir !
  1 ... recruit