bugün

şehirde yaşayan kırsal insan eylemi...
dön kırsalına yaşa en organik şekilde, ne işin var şehirde ?
kırsal kafasıyla şehir hayatına adapte olunmaz...

açıktan aldığın süt acaba gerçekten süt mü ? kendi sağdı sanki ineği...
Gayet iyisini yapabiliyoruz piyasadakilerden. Çok da pahalı değil.
X kuşağının sürdürdüğü gelenek.
Zor meseledir.
Persembedem persembeye süt alıp mayalıyorum ama artık sıselerde yapıyorum hıc suyu olmuyo katı oluyo. Saglık acısından evde yapılanı tercih etmeliyiz.
görsel
ev yoğurdu yesiğimden beri dışardan ayran bile içemiyorum. süt tozlu su gibi geliyor dışarının yoğurdu ayranı.
(bkz: #41942901)

(bkz: #41978515)
Bazı püf noktaları vardır:

Sütü kaynatıp, parmağınız 7 sn dayanabilecek kadar soğutmalısınız.
içine koyduğunuz mayayı metal değil, tahta kaşıkla karıştırmalısınız. 2 çorba kaşığı yoğurt 1 lt süte yeterli gelir.

Sıcakken masa örtüsü benzeri bir şeye sarmalısınız ya da daha önceden ısıtıp kapandığınız ılık fırında saklamalısınız.
yapması gayet basittir.

bir erkek kişi olarak yapabildiğim şey. icine kozalak atın daha kıvamlı oluyor.
çok lezzetli oluyor ev yoğurdu. marketlerde satılan yoğurtlar gibi, kalıp seklinde olmuyor ve tadı da daha lezzetli ve daha sağlıklı.
çok güzel bir eylemdir. Daha sağlıklıdır,daha güvenlidir. pek lezzetli değildir ama alacağınız verim hazırından daha fazladır. bir level üstü için ise (bkz: koyun yoğurdu)**
çocukluğumuzda battaniyenin içinde sarılmış koca bir tencere yoğurt kıvamını aldığında en güzelidir. şimdi pek nadirdir.
kaç kişi biliyor ki hazır satılan yoğurtların içinde ki süt oranının yüzde 3 olduğunu.
Evde yoğurt yapmanın lezzetini tembel insana anlatmak deveye hendek atlatmaktan zordur.
Evde yoğurt yapmanın sağlıksızlığı hakkında bangır bangır bağıran doktorlar vardı. Tembelliğe, korku da eklenince evde yoğurt yapılmaz oldu.
Hazıra, katkı maddelisine ve kaymak sandığımız ama, üzerine margarin püskürtülerek dondurulan,
hazır yoğurttan dönmeyenin kaşığı kırılsın.
son 1 aydır, kuzguncuk'taki bir manavdan!! almaya başladığım organik süt ile yapmakta olduğum yoğurttur. bırakın marketlerdeki leş yoğurtları, evinizde kendi yoğurdunuzu yapın. inanın, market yoğurtlarını bir daha yiyemeyeceksiniz.
güncel Önemli Başlıklar