bugün

çok zahmetli olmadığını düşündüğüm ancak hiçbir fikrim olmayan hadise.

tanım: boza, darı irmiği, su ve şekerden üretilen bir kış içeceğidir. http://www.delinetciler.n...a-yapimi-boza-tarifi.html

zarbut'un uktesine ve merakına istinaden bende meraklandım açıkcası evde boza yapmak fikri bana pek sıcak ve yapılabilir gelmesede burada insanların yaptığı bozaların tariflerini vermesi birazcık ilgimi çekicek sanırım...hastayım burnum akıyor, gözlerim yanıyor... evet tarifleri alalım arkadaşlar

edit: imla.
gerekli malzemeler, samsun mısır unu veya iyice elenmiş mısır unu, şeker, su ve boza mayası. büyük bir tencereye su konulur ve iki su bardağı kadar mısır unu suda karıştırılarak eritilir. tencere ağır ateşe konulur ve tahta bir kaşıkla sürekli karıştırılarak çorba gibi iyice pişirilir. daha sonra normal bir şeker tadına ulaşıncaya kadar karıştırılarak şeker eklenir. karışım oda sıcaklığına kadar soğutulur. eğer çok koyulaşmışsa, su eklenip seyreltilir. daha sonra, çarşıdan alınmış bir bardak gerçek boza eklenerek iyice karıştırılır. ağzı kapalı bir kavanoza konularak oda sıcaklığında mayalanmaya bırakılır. 36 saat sonra, boza içilir hale gelir. gerçek boza temin edilemez ise, boza mayası evde şöyle hazırlanabilir: bir cezveye su, un ve şeker konularak karıştırılarak pişirilir. kaynadığı zaman, steril bir kavanoza konularak kapak kapatılır. karışım soğuyunca, bir çay kaşığı suda eritilmiş ekmek mayası, karbonat ve limon suyu eklenir ve bir saat kadar bekletilir. bir saat sonra boza mayası hazır haldedir. bekletmeden karışıma eklenir. boza olgunlaştıktan sonra, şişelere aktarılıp buzdolabında iki gün bekletilirse, keskin bir tat alır. gerçek boza zaten keskin olmalıdır. bu tarifi kendim buldum ve uyguluyorum. çok da zor olmayan bir uygulama ve çok iyi sonuç veriyor.

edit: gribe de iyi gelebilir.