bugün

-hem evim var, hem ayakkabım var, ikisinden de vazgeçemiyorum

diyen temiz insan davranışı.
(bkz: mr and mrs brownculuk)
bir dizi film/film klişesi.
hayatım boyunca nedenini anlayamadığım eylemdir.tamam anladık sokaklar temiz felan pek yürümüyosunuz genelde araba kullanıyosunuzda bence atlanan başka bir şey var burda.ya kardeşim insanın ayağı hiç mi rahatsız olmaz.şahsen ben okuldan eve gelipte ayakkabıları çıkarınca baya bi rahatlıyorum.bu elemanların hiç mi rahatsız olmuyor ayakları acep.
birkaç arkadaş dizi izlemektedir;

-abi biz niye böyle takıla mıyoruz evde ya. ayakkabıyla gir çık falan, ne güzel demi?
-raşoo..
-heee..
-(koro)bi siktir git çay suyu koy.
dışarda herkesin girip çıktığı tuvaletlere girilen ayakkabılarla evim yurdum sıcacık yuvam dediğin mekana girmek.
cok gereksiz bir davranıstır,abi zaten aksama kadar ayakların pişiyo ayakkabının içinde bide evde onlarla dolasacan,yine ayakkbaı bi derece iyimser evde takım elbiseyle oturanlar var yatana kadar yaa..
hiç mi bitmeyecek bu polemik dediğim başlıktır anladık tamam avrupalılar ,amerikalılar leş türkler temiz mına koim o kadar temiz ki tahareti sağ elle mi yoksa sol elle mi yapmalı diye tartışma programı yapsalar yeridir.lan tamam avrupalılara banyoyu biz öğrettik bi ayakkabı çıkarmayı öğretemedik .hiç düşünmüyo ki adam tipik türkün aylık gelirini avrupalı herif bahşiş diye temizlikçi karıya veriyor bizede burdan ayı lan bunlar aykkabıyla geziyor bak lan bize ne pirupakız diye ulumak düşüyor.
ilk kez mezuniyet balosu, nişan, düğün vb sebeplerle topuklu ayakkabı giyecek olan genç kızlarımızın alışmak ya da ayakkabıyı açmak için birkaç gün boyunca katlanmak zorunda kaldıkları durum. topuklu ayakkabıyla halay çekmek her ne kadar evde pijama-ayakkabı ikilisiyle volta atmaya benzemese de biraz alıştırma yapmak ayak sağlığı açısından olumlu olabiliyor.*
(bkz: gelinlik altına converse giyen zihniyet)
Kıbrıs halkı tarafından uygulanan durum.
genellikle amerikan filmlerinde gördüğümüz hadise. *
evinde sere serpe dolaşmanın, yerde uzanarak kitap-gazete okumanın keyfini bilmemek, eve otel muamelesi yapmak.

sabah evden çıkarken hayatla savaşa gider gibi zırhını kuşanan, pabuçlarını çıkardığında kendini çıplak hisseden batılı düşünceyi düşünmeden taklit etmek.

bu insanların evde misafir terliği bulundurmayı, başkasının giydiği terliği giymeyi steril bulmayıp sokağın, tuvaletlerin, arabalarının kirini evlere taşımaktan çekinmemeleri de çelişkinin dikalası.

toz bezini, mutfak bezini, el bezini, yer bezini ayıran, bir arada bile yıkamayan annelerini görmezden gelip, aynı fiber bezle klozeti parlattıktan sonra kahveni, sandviçini koyduğun sehpayı, yemek masasını da silmekten rahatsızlık duymayan temizlikçi kadının temizliğine güvenirler.

bir de bunların ayakkabılarını (holywood'dan görüp) gardroplarına koyanlarını gördüm.*
(bkz: EVDE AYAKKABISIZ GEZMEK) *
sozde modern (!) insanlar yaparlar bunları. evlerinde 24 saat cnbc e veyahut national geographc izlenir * halbuki pislikten ote birsey degildir.

bunun bir de misafir versiyonu vardır ki evlerden ırak. (bkz: yapma canım yapma arkadasim) (bkz: misafirlige gittigi evde ayakkabiyla dolasan insan modeli)
ilk olarak amerikan filmlerinde gordugumuz, kimisinin ayak kokusunu saklamak için kullandıgı, pek de temiz olmayan yöntem
bayram öncesi yeni ayakkabı almış çocuklardır hiç çıkarası gelmez habire siler üstünü pislenmesede.
(bkz: anneye karşı 9 kusurlu hareket)
turk dizilerinde annemin hayıflanarak izlediği durum, batırdınız evi.
(bkz: evin içine etmek)
öğrenci evlerinde sıklıkla rastlanabilecek olan hadisedir. öğrenci kişisi evi temizlemeye üşendiği için ayakkabılarla gezip, hem ayak temizliğini hem de ev pisliğini korumuş olur. zira evde ayakkabıyla dolaşılmıyor olsa idi, evin belirli aralıklarla temizlenmesi gerekirdi. bu da öğrenci bünyeler için zorluk yaratacağından dolayı ayakkabıyla gezilmesi daha uygun bulunmuş ve yıllarca böyle sürüp gitmiştir.
(bkz: galoş)
sokaklar pis olmasa medeniyet göstergesidir kanımca. özellikle misafirlikte kapıdan girdiğiniz anda çevrilen terlikler nefret vesilesidir, zira bilmem kaç kişinin giydiği terliği giymek daha mı temiz ki? ev sahibi çok temizse misafirden sonra bi siliverir yerleri. netice olarak özellikle misafirlikte ayakkabı ile dolaşmak tercih sebebidir.
öğrenci* kişisinin yapması muhtemel davranıştır.
ingiliz'ler icin gayet normaldir. hatta o kadar ki, yatagina ayakkabiyla basan ingiliz'e bile rastlanabilir. ustelik de yerler bizdeki gibi tas, tahta degildir. geleneksel ingiliz evinde yerlerde hali vardir!
(bkz: ev ayakkabısı)