bugün

tadı hazır pizzalarla kıyaslanamasa bile, annelerin binbir gayretle orijinaline benzetmek için uğraştığı, salamı sucuğu yamulmuş, salçası fazla kaçmış, kaşarı tam erimemiş ama anne kokulu pizzadır. ödül olarak annenin yanağına salçalı dudaklar ve sucuk kokan ağızla öpücük kondurulmalıdır.
maddi değeri sıfır ama manevi değeri sonsuz olan pizzadır.
yapılanların hamuru biraz kalın olsa da yine de hazırına göre maddi , manevi 100 basar dediğim arada parmakları falan yememek için dikkat etmeniz gereken bol malzemeli , sımsıcak mis kokan pizzadır .
(bkz: olsa da yesek) *
(bkz: anne pizzası)
Annelerin yaptığı için manevi değeri olan tadı olarak hazır pizzalar daha güzel görünsede buruk bir güzellik vardır pizza anne pizzası başkadır derim.
daha güzel oluyor. en azından ablamın yaptığı mükemmel ötesi. pizza hut halt etmiş...
ekmek fırınından ekmek hamuru alınır, lahmacun inceliğinde ve tepsiye sığacak boyutta açılır, zeytinyağı ile yağlanmış tepsiye serilir. üzerine zevke göre acılı veya acısız ketçap sürülür, onun üzerine mozzarella peyniri rendesi serilir. iyi pizza için bu peynir şarttır çünkü kaşar aşırı yağ salar ve soğuyunca lastik gibi olur. peynirin üzerine yeniden ketçap sürülür onun üzerine de isteğe bağlı malzeme yığılır, malzeme çok fazla konacaksa arada rende paynir ile takviye yapılarak malzemenin birbirine yapışması ve yerken dökülmemesi garantilenir, fırın 250 dereceye ısıtılır ve içine bir metal tas içinde yarım çay bardağı kadar su konur, bu su pizzanın ve malzemenin kurumasını önler, yaklaşık 10-15 dakika pişirildikten sonra pizza hazır olur. fırından ekmak hamuru alıp uğraşmak istemeyenler dondurulmuş ve sosu üzerinde hazır durumda olan pizza hamurlarında da faydalanabilirler.
Evdeki bayatlamış ekmekleri, en leziz şekilde tüketmenin yegane yoludur.
anne pizzası denir buna. pizzadan daha çok hamur üzerine dilimlenmiş çeşitli yiyecekler gibi gelir. zeytindir, sosistir vazgeçilmezidir. tabi kaşar peynirsiz olmaz.
Marketlerde satılan lavaş ekmek güzel bir hamur olabilir. Evde sürekli aynı şekilde yapıyorum bir nevi lahmacun-pizza gibi birşey oluyor. Lavaşı serip üzerine malzemeleri koyuyorsunuz sonra fırınlayıp direk servis ediyorsunuz. böylece 10 dakikada pizzanız sofranızda, olmazsa; anında bedava değilse de bu sizin suçunuz.

edit:imla
hazır pizzalara nazaran daha sağlıklı ve lezzetlidir.
anne eli değdiyse tadından yenmez.
umut sarıkaya getirir akla; görsel
içinde bolca zeytin olan pizza hemde kocaman.
Fırına dahi gerek yok hamuru geniş bi tencereye yayıyorsun,sosu malzemeleri at üstüne kapat kapağını tencerenin. Mis gibi tencere pizzası*
Yaklaşık bir saat falan önce anneciğimle yaptığımız ve bütün aile mideye indirdiğimiz enfes yiyecek.
Çok lezzetli bişey ağzım sulandı şuan ...
bana nedense pizzadan ziyade börek gibi geliyor. dışarıda yediğimiz pizzalardan aldıgım o hissi almıyorum. birkere en büyük hata kaşar peynir koymak. kaşar, pizza için yetersiz kalıyor.
Dominos ve türevi çöplüklerden daha iyi olduğu kesin.

görsel

Ek: Sekili ayağımla vermedim kardeş. Normal elimle verdim şekli çok umurunda değil olmamalı. Şimdi dominos ta kare pizza yapıyor.

Tadi güzeldi.

Bu arada bende fırından aldığım ekmek hamuruyla yaptım 2 ekmek hamuru aldım biraz margarinle yogurdum tekrar hamur yumuşak olsun diye. Yumuşak ve ince oldu.

Teşekkürler.
Dominosda geçtiğimiz ay zehirlendiğimi düşünürsek ev pizzası en sağlıklı seçenektir. Hem de istediğin boy.
becerebiliyosan, herhangi bi pizzacıda yiyeceğinden çok daha güzel olur.
Malzeme lezzeti olarak yakalayabilirsin lakin hamur kıvamı inceliğini yakalamak oldukça zordur.
Marifetli ellerde yapıldığında, marka pizzaları aratmayacak lezzette olabiliyor.
Geçen gün ekmek hamurundan bile şahane pizza yapıldığını duydum. Ben şok!
Keyifli bir günümde deneyeceğim. Edithlerim.
Babam yapmıştı bir ara evde pizza.

Sonuç şöyle ki sanki hamur tavaymış ve içine Karışık menemen yapmışız gibi olmuştu. baya böyle yarım cm lik ekmeğin üzerinde bi parmak menemen.

Yapmadık bi daha.
şekili ayağınla mı verdin hamura kardeş ? *
Sekili ayağımla vermedim kardeş. Normal elimle verdim şekli çok umurunda değil olmamalı. Şimdi dominos ta kare pizza yapıyor.

Tadi güzeldi.

Bu arada bende fırından aldığım ekmek hamuruyla yaptım 2 ekmek hamuru aldım biraz margarinle yogurdum tekrar hamur yumuşak olsun diye. Yumuşak ve ince oldu.

Teşekkürler.
Mükemmel kalitede çekemedim amaa efsane olmuş pizzadır. incecik hamuru biraz tam buğday unuyla mayaladım açtım istediğim malzemeleri ekledim yavaşça pişti anında yendi. yaşasın ev yapımı pizza.
görsel
Pazar kahvaltılarında insanlar uyurken yapardım bazen. Bol biberli mantarlı kaşarlı sucuklu, hamuru çok yağlı olurdu öyle öğrenmiştim sonra kolaya alıştım hamur almaya başladım, börek yapmayı da çok severim milletin işten geliş saatine hazır ederim. Bu işler zevkli ama kaptırınca bel yağlanması karaciğer yağlanması.
Dışarıdakilerden çok daha zararsız ve bin kat lezzetli olan pizzadır. Çok istedi canım.
görsel
zengin abinizin sipessiyalitesi.
sandviç ekmeğine bas sosu malzemeyi miss gibi pizza
şüphesiz en en en sağlıklı ve lezzetli pizzadır. içine ne koyduğunuzu bilirsiniz ve kem küm etmeden mideye indirverirsiniz. afiyet olsun.
Yusyuvarlak olandır.

görsel
hamuru sert olmuşsa frizbi gibi kullanılabilendir.
hiç bir zaman hazır pizza kadar güzeline denk gelmediğim pizza çeşidi.
bi pizzaya 20 lira bayılmaktansa pide hamuruna malzeme koyup ketçap mayonezleyip sürersin fırına.
bizim eve gelenlere seve seve yaptığımdır.

ayrıca raad olun, ben italya'da ikamet ediyorum. italyanlar ağlamıyorlar. böyle safsata bilgilerle kafanızı doldurmayın...
genellikle tepsiden ayrılmamak için yoğun mücadele veren pizzadır. olsundur genede o cimri pizzacılar gibi az malzemeli olmuyor kaşarını sucuğunu domatesini zeytinini bolca koyuyorsun.
Bir boka benzemeyen pizzadır. Bazı şeyler evde yapılmamalıdır. Siz pizzanın anasını sikiyorsunuz.
Bimden pizza alıp, evde ısıtıyorum. O sayılmaz mı ?
benim arada yaptığım pizzadir.

yazin gençler malzemeler *sucuk *zeytin (yeşil) *kaşar *yeşil biber ~kırmızı biber

efsane yaparım efsane...
frizbi olma ihtimali de olabilendir.
dışarıda yenen pizzadan daha temiz, daha lezzetli ve daha hesaplı olan pizzadır. dışarıda pizza yiyen kerizdir.
En iyisidir yediğinin ne olduğunu bilirsin 2 zeytin mozerella kisvesi altında kaşar peyniri bildiğin pide lan bu.
Asla dışarıdakiler kadar lezzetli olamayacak pizzadır. Sizin evde yaptıklarınız bir sikime benzemiyor.
yapan olsa da yesek...

mayalı hamurdan yapılanı ayrı bir lezzetlidir.
Tarafimdan incecik italyan hamur ile yapilan lezzetli pizzadir.
görsel
hamuru biraz kalın olan ama lezzetli olan pizza.
Genelde kalın hamurlu olanları bir halta benzemiyor.
Güzeldir. daha çok pideye benzeyebilir.

görsel
Hamur konusunda azılı bir üşengeçseniz, düzgün bir şekilde ikiye ayrılmış ramazan pidesine eser miktarda zeytinyağı gezdirip, taban olarak kullanmak suretiyle verim alınabilecek lezzettir.
Hafif ve lezzetli olur, severim.