1. 1.
  müzik icra eden insanların, bunu dinlenilebilir bir hale getirip bir ürün olarak ortaya koymak için evlerinde bazı cihazlar satın alarak kurdukları stüdyodur. bir stüdyoya bir haftalık kira için vereceğiniz paraya eli yüzü düzgün bir stüdyo kurabilirsiniz. sınırsız zaman, sınırsız deneme imkanı, gecenin 4 ünde bile aklına gelen bir şeyi kaydedebilme ve yapabilme gibi faydaları vardır. ayrıca bir çok profesyonel müzisyende albümlerini evde kaydetmektedir. Evde kaydedilen albümlere örnek vermek gerekirse: Hayko Cepkin - Sakin Olmam Lazım, MFÖ - Kendi Kendine

  Ev stüdyosu kurmak temel olarak şunlara ihtiyacınız vardır:

  Bilgisayar: PC ya da MAC

  Program (DAW) : Sesleri kaydetmenize, düzenlemenize, miks, mastering yapmanıza yarayacak programdır. Basit şeyler için Audiocity gibi ücretsiz programlar olabileceği gibi daha iyi ve profesyonel işler için Protools, Cubase, Logic gibi dawlar da mevcuttur. Çoğu ünlü daw artık ev kullanıcı için alınabilir seviyelerde değildir. O yüzden Studio One ı ise ayrıca değerlendirmek istiyorum. Şuan bu işlere başlayacak olsam kesinlikle Studio One ile başlardım. Ucuz, işlevsel ve basit.

  Ses Kartı: Kayıtları daha profesyonel ve daha önemlisi gecikmesiz (bkz: latency) yapmanıza yarayacak şey her şeyin temeli, çok önemli cihazımız. Popüler ses kartı üreticileri: m-audio, focusrite, presouns, behringer, steinberg. bu markaların başlangıç modelleri bile başlangıçta ihtiyacınız görecektir.

  Mikrofon: Mikrofon çeşitlerine burada uzun uzun girmeyeyim ama şu kadar söyleyim, vokal ve genel amaçlı kayıtlar yapacaksanız kesinlikle bir kondenser mikrofon edinmelisiz. Behringer, Rode, Mxl gibi markaların mikrofonları sıkça kullanılır. Bütçeniz çok kısıtlı ise daha uygun mikrofonlarda bulmak mümkün (bknz: bm-800 en azından başlamak için *

  Kulaklık: Kayıt ederken kendinizi dinlemek ve ev ortamında miks yapmak için ihtiyacınız var. (Behringer, Akg, Presouns, Samson gibi markalardan başlayabilirsiniz bakmaya)

  Bu arada parantez açalım m-audio, focusrite, presouns, steinberg markalarının başlangıç setlerini alıp bilgisayar hariç üstteki 4 adımı tek seferde çözebilirsiniz. burada bu setlerle gelen dawlar bence tercihi en çok etkileyen etmen olabilir. m-adio eski setlerinde cubase le ile gelmekte iken güncel setlerinde protools first ile geliyor. presouns setler studio one ile geliyor tabiki, steinberg setler ise cubase ai ile geliyor.

  Midi klavye: yaptığınız işlerle ilgili her zaman elzem olmasa da çoğu zaman ihtiyacınız olacak. klavyeci veya piyanist değilseniz az tuşeli klavyelerde iş görecektir.

  Referans Monitör: Ev kullanıcısı için gerekliliği tartışılır ama miks için doğru bir duyum için kesinlikte şiddetle tavsiye edilir.

  Biraz araştırma yapınca 2. el çözümler ile ya da imkanı olan için yurt dışı alımlar ile çok daha uygun fiyata ekipmanları toplayabilirsiniz.
  1 ... yalniz kedinin cenaze marsi