bugün

bir gerçektir, ev hanımı n'apar? ev temizler,çocuk bakar,yemek pişirir,bulaşık yıkar,çamaşır yıkar,ütü yapar vs.

e bunları hizmetçilerde yapar?
kesinlikle dogrudur. bayan çalışıyorsa eve mutlaka yardımcı alınmalıdır.
Hizmetciysen cocugunun esinin hizmetcisisin yani en sevdiklerinin bunda yanlis olan ne akilli.
hayat müşterektir. amele gibi evdeki bütün ağır malzemeyi kaldır, perdeleri tak, yüzyıllar boyu savaşlara git, önce sen öl, kan revan içinde kavgalara tutuş, çobanlık mesleği seninle bilinsin, amelelik mesleği seninle bilinsin, kadını da sen kolla, evin reisi ol, senin gölgen bile yetsin bir evde güvenlik için, ondan sonra çıkıp feminen serzenişlerle kafa tomurcuklarında çiçek açtırsınlar.
la bizim götümüze yılan kaçmış, siz hâlâ aforizma peşindesiniz.
Annem 20 yillik ev hanimi. Aklima bir kere bile boyle bir fikir gelmedi. Adam akilli konusun.
Yapılan işi Nasıl gördüğümüz ile ilgili olarak değişir farklı olup olmaması. Kendinize ve çocuklarınıza sağlıklı bir yaşam alanı sunmak size hizmetçilik gibi geliyorsa yapacak bir şey yok. Çalışan kadınların çoğu günlük işlerin dışında kalan ev işleri için yardımcı tutuyor. Çalışmayan kadın durumu varsa o da aynı şekilde.

Ev işleri kolay demiyorum ama esas savaş dışarıda.
kim ister ev hanımı olmayı? kişinin kendisi tabiki.
Babasının evinde prenses olan kızımızın kendi evinde üzerine düşen sorumlulukları alma cesareti olmamasındandır. Çalışıyorsan eşinle beraber yaparsın bunları ama sen çalışmayıp ev hanımlığını tercih ediyorsan bunlar da senin yapman gereken şeyler. Annem 23 yıldır yapar bu işleri bir gün bile aksatmadan ben bir gün olsun ben sizin hizmetçiniz değilim bahanesiyle geldiğini duymadım. Çünkü eşi de sabahtan akşama bazen akşamdan sabaha kadar çalışır evi için. Herkes sorumluluk bilincinde olunca evlilikler de güzel, mutlu ve uzun olur.
Hizmetçi maaş alır en azından. Ev hanımlığının hizmetçilikten zerre farkı yok.

Bakın ev işi yapmak demiyorum, ev işi elbette yapılacak.
çalışan kadın da ev işi yapıyor. yalnız yaşıyorsa da yapıyor. evi bok mu götürsün. üstelik çalışmayan kadın zaten çalışsaydı da yapacağını yapıp çalışmadan hayatını idame ettirmiş oluyor. çalışan kadın ölsün o zeman.
O açıdan bakarsanız ev hanımlığı ile hizmetçilik arasında bir fark Yok evet. Siz hizmetçi olduğunuzu değil sevdiklerinizi temiz bir evde yaşatmak istediğinizi düşünüyorsunuz. Onlara güzel şeyler yedirip içirmek istiyorsunuz.

Öte yandan evi temizlemem karşılığında 2500 TL aldım eşimden.

(bkz: swh)
Evlilik müşterektir. Bir taraf çalışıp eve para getiriyorsa ve diğer taraf çalışmıyorsa evin işleriyle ilgilenmesi normaldir. Ancak hem çalışıp hem evin bütün işini yapan kadınlar var onlar işte bildiğin köledir.
Hizmetçiler iyi s*kilir.