bugün

ea sports yapımı uefa euro 2008 oyununun tartışmasız en güzel özelliği. burada bir ülke seçiyorsunuz, daha sonra her ülkeyle ikişer üçer seçenek var, onları tamamlamaya çalışıyorsunuz. tamam anlatamadım da, bekleyin, devamını okuyun anlayacaksınız. *
öncelikle takımınızı seçiyorsunuz. başta biraz karışık gelecektir, ama birkaç dakikada çözersiniz; kurcalayın etrafı. ülkeyi seçtikten sonra avrupa bölgesel olarak listelenecek. doğu avrupa, orta avrupa, güneybatı avrupa gibi. her bölümde ülkeler olacak, çoğu kilitli; siz kilitli olmayanı seçeceksiniz. üç seçenek var şimdiye kadar gördüğüm, belki bazı ülkelerde farklılık gösteriyordur:

shootout challenge: penaltı çekişiyorsunuz rakibinizle. öncelikli amaç kazanmak. penaltı kaçırmamak ya da rakibin 2 topu dışarı atması veya sizin kurtarmanız da ek puan. başarınıza göre bronz, gümüş ya da altın madalya alıyorsunuz ve de kredi kazanıyorsunuz. kredi kilitli eşyaları açmada işe yarıyor, toptur, stadyumdur, çıkartmadır vesaire. evet çıkartma albümü var, ona da geleceğiz.

be a pro: bildiğimiz be a pro modu. bu modda rakibinizin gücüne göre size bir senaryo oluşturuyor; rastgele de bir oyuncu veriyor. mesela irlanda'ya karşı oynadığımda maç 20. dakikada başladı ve 0-0'dı. ingiltere'ye karşı oynadığımdaysa 65. dakikada başladı ve 1-0 gerideydik. rakibin gücüne göre hedefler belirliyor. berabere kalmak ana hedef, 1 gol atmak, hattrick yapmak artı puan gibi. her maçta rastgele bir oyuncu alıyorsunuz, sizin seçme şansınız yok. maçta gol atarak, başarılı müdahalelerde bulunarak growth point yani gelişim puanı kazanabiliyorsunuz. gelişim puanlarını oyuncularınızı geliştirmede kullanabilirsiniz. başladığınızda ortalama gücü 70 olan takım bıraktığınızda 90 olabilir.

team challenge: iki takım arasında maç yapılıyor, siz de kendi takımınızı yönetiyorsunuz işte. fakat burada da senaryo olayı var. örneğin rusya'yla oynuyorum, ingiltere maçı için adam "ilk yarı 1-1 bitti" dedi; ikinci yarıdan başladım. amacınız belli, fazlasını yaparsanız ek puan kazanıyorsunuz; yine maçta yaptıklarınıza göre gelişim puanı kazanabiliyorsunuz. tamamladığınız bölüm sonunda aldığınız madalyaya şuna buna göre kredi kazanabiliyorsunuz.

seçenekler böyle. bir ülkeye karşı tüm olayları hallettikten sonra başka bir ülkenin kilidi kalkıyor ve o ülkeye karşı mücadele etme şansı buluyorsunuz. profilinizde sahip olduğunuz kredi, ülkelerin yüzde kaçını tamamladığınız ve leveliniz yazıyor. kimi ülke 2 kimi ülke 3 level atlatır. european campaign'de amaç belli: sahip olduğun takımı geliştir ve çıkartma albümünü tamamla. bir çıkartma albümümüz var ve kazandığımız kredilerle çıkartma alabiliyoruz. her maç tahminen 100 kredi kazanacaksınız en az, 5 çıkartmanın fiyatı 100 kredi. satın aldığınızda otomatik olarak albüme yapıştırılıyorlar. ya da bunlarla kilitli topları stadyumları açabiliyorsunuz, ama top ya da stadyum seçme gibi bir lüksünüz yok (bildiğim kadarıyla, emin değilim) o yüzden topla stadyumla uğraşmaya gerek yok.

böyle işte. hiçbir şeye benzemeyen fifa serilerinden sonra uğraşılacak birşey yapmış ea sports, aferin diyoruz. oyunu aylardır oynamama rağmen yeni keşfetmiş bulunuyorum evet.
güncel Önemli Başlıklar