bugün

Öğrenmesi zor olan bir strateji oyunu.
Ruslarla olan savaştan kısa süre sonra polonya ve onun vasalı denebilecek litvanya macaristana savaş açtı ve benden de yardım istedi. Ben de kabul edip ordumu macaristanın kısa süre önce moldovayı ilhak ederek toprağına kattığı yerleri istila etmeye gönderdim. O bölgedeki adı aklıma gelmeyen kentin uzun süren kuşatmasından sonra yanı başındaki diğer kentleri de ele geçirerek ilerledim. Polonya ve litvanya ise macatistanın büyük bölümünü ele geçirmiş macarları büyük bozguna uğratmışlardı. Bunun da üzerine güçsüzlüğünden yararlanmak isteyen venedik de macaristana savaş açmıştı. Her ne ise böyle iken polonya macaristanı kendine vasal yaparak barış yaptı ancak macaristan hala venedik ile savaşta olduğundan polonya otomatik olarak venedikle savaşa girmiş oluyordu ve yine benden yardım istedi. Ben de yine kabul ettim ancak birkaç macar toprağını venediklilerin elinden kurtarmak dışında pek bir şey yapmadım savaş da uzun sürmedi venedik yenildi zaten.
Kamçatka gibi ülkelerle oynadıktan sonra buralardan bir ülke ile oynamak istedim ve karamanoğulları beyliği ile başladım. Osmanlı'nın bana karşı tutumu tamamen düşmancaydı bunun da yanında çandaroğulları, dulkadiroğulları, akkoyunlular gibi çevremdeki diğer türk devletleri de düşmanlık güdüyordu. Ben de memlükler müttefik olmaya osmanlı ile de aradaki sorunları çözmeye çalıştım. Osmanlılar bana karşı tutumunu devam ettirse de memlüklerle ittifak kurmayı başardım ayrıca o zaman içinde dulkadiroğullarının topraklarının neredeyse tamamını ramazanoğullarının elinde olan tek kenti(adana) almıştım. Sonra memlüklerden de yardım alıp akkoyunlulara saldırdım ve malatya muş erzurum gibi kentleri elegeçirdim. Savaşlarla uğraşırken teknolojimin geride kalmış olduğunu görüp bir süre savaşlara ara verip teknolojimi geliştirmeye çabaladım. Bundan sonra memlüklere güvenerek osmanlıya savaş açmayı düşünsem de kontrol edince yine de yenilirim deyip vazgeçmiş bunun yerine beni rakip olarak gören gürcistana savaş açarak karadenize ulaşmayı planladım. Onun yanında müttefiği güçlü denebilecek litvanya benim yanımda da memlükler savaşa girdi ve sonuç olarak gürcistandan rize ve sanırım artvin gibi kentleri litvanyadan ise eski kırım toprağı olan kırımı ve adı aklıma gelmeyen başka bir kenti daha aldım..

Neyse işler böyle iyiye giderken osmanlı bana savaş açtı müttefiğimden gelen desteğe ve onca direnişe karşın büyük bir yenilgi aldım barış için en büyük kentlerimi ve ağır bir tazminat istiyordu böyle olunca devam etme isteğim de kalmadı kapattım öylece..