bugün

sabahlara kadar oynadığım dünyanın en iyi strateji oyunudur.
indirdim fakat oynaması karışık gediği için oynamıyorum.
Arkadaşlarla birlikte oynarsanız eğlenceli ve oynanabilir oluyor. Eğer ai ye karşı oynarsanız dikkat edin tarihe göre hareket edin ecele edip tarihte yaşanmış olayların akışını bozarsaniz ai kat ve kat güçleniyor sizi haritadan siliyor. Tarihin akışına mümkün olduğunca paralel oynamanızı tavsiye ederim. inanılmaz şekilde tarihi bilgilerinizi geliştiriyor. Herkese tavsiye ederim.
https://m.youtube.com/watch?v=TLMMY6egf1Y

Eu4 osmanli izleyin.
hayatımın oyunu. korsan oynadığım yüzlerce saati bir kenara atarsam, steam de 973 saatim var. adım adım 1000 e gidecez bakalım.
Yayın yapan yeni bir kanal keşfettiğim oyun. https://www.youtube.com/c.../UCSzbVV1c5e4GGxIPMo4U7QQ izlemek isteyenler bakabilir.
bir an önce bitmesi istenilen oyun.
sebebi ise seri her yeni oyunda dil desteğini artıyor.
başlatıcısında türkçe'yi de desteklediği için yeni desteklenecek dillere türkçe'de adaydır.

tahminimce serinin 6. oyununda türkçe de olacaktır.
Kaçak olarak oynadığım yüzlerce saatten hariç 800 küsür saat oynamışım. Hala yeni bişey görünce vay amk böyle bişey yapabiliyormuşum diye şok oluyorum. 10 senedir müslüm baba dinleyip hala yeni şarkılarını keşfetmek gibi. Evet. Teşekkürler.
zor arkadaş.

gerçekten oldukça zor.

ancak alışınca başından kalkılamayacak bir yapım kendisi. kafasını çalıştırmak isteyenler, tarih sevenler kesinlikle kaçırmamalı.
indirdim fakat çok karışık olduğundan oynayamıyorum.
"...kamçatka'yı seçmiştim..."
harbi çelınçmış...bir insan kamçatya'yı niye seçer onu da anlamış değilim.

neyse tanım: güzel bir oyun. size tarihi de öğretir..
Bu paradox yalıyo bu oyun nanesni.
resmen amatörce yapılmış strateji oyunu total war serisi buna bin basar.
oyunda osmanlıyı aşırı güçlü yapmışlar oyunu bizimkiler yapsa bu kadar abartmazlardı. eğer bir balkan devletiyle oynuyorsanız hilesiz bir şekilde osmanlıyı yenmeniz imkansız gibi bir şey tabi eğer pro su değilseniz.
40 bin kişilik orduyla 10 bin kişilik osmanlı ordusunu yenemiyorsunuz aynı teknolojiye ve aynı general seviyesine rağmen şaka gibi sanki oyunu isveçliler değilde ülkü ocakları yapmış gibi. bunun sebebinin zamanında avrupalılar da ki osmanlı ve türk korkusundan dolayı olduğunu düşünüyorum. adamlar o kadar korkmuş ki oyunlarına bile yansıtmışlar sanki osmanlıyla değil herkülle savaşıyorsunuz.
Normalde tarih konulu strateji oyunlarını severim. Crusader Kings olsun Total War olsun ama bu oyuna bir türlü ısınamadım.
(bkz: epic games) in 7 ekime kadar bedava verdiği oyun.
saçma sapan bir strateji oyunu, veya sadece resimli oyun desek daha doğru olur. çünkü oyun sadece strateji üstüne kurulu total war serisi gibi savaş mekanikleri veya aoe serisi gibi 3d grafikli şehir kurma mekanikleri yok sadece resimden ibaret. sega sağ olsun saçma sapan, bug ve fps drop dolu total war oyunları çıkardığı için bizi böyle vasat oyunlara mahkum etti maalesef. nerede medieval 2 nerede. nerede aoe 2. zaten yıllardır doğru düzgün bir stateji oyunu çıkmadığı gerçek ama insan eski güzel oyunları istemiyor değil tabii. neyse konumuza dönersek neden eu4 saçma sapan bir oyun ? çünkü bir müddet sonra 1600'lü 1700'lü yıllara gelince oyun crash yiyor evet. günlerce emek verdiğim bizans ve burgundy savelerim crash verdiği için oyuna girdiğim zaman crash verip atıyor. bir diğer sıkıntılı yanı ise yine oyunda zaman geçtiği zaman oyun yavaş yavaş kasmaya başlıyor tamam yeni yerler ortaya çıkınca drop yemesi normal ama bu öyle böyle değil. rdr 2 oynarken high ayarlarda kasmayan bilgisayarım eu4'de dökülüyor resmen. bu da oyunun ne kadar amatörce optimize edildiğinin kanıtlarından biri.
Tebrik ederim kardeşim. Biz de yaşadık böyle şeyler. Katolik Osmanlı olup kutsal imparatorluk lideri ol bir de.
Eu3 te bildiğin internettekilerin bile ötesinde iyiydim...
Çok uzun süre oynama gözlem ve her yeni oyunda bir şeylerin hesapı çok önceden yapmaktan.

Gel gör ki eu4 konsept işleyiş çok farklı hiç elim gitmedi. Başladım bir kaç defa ama hakim olamadım.
Son güncellemeleri sevmedim
Bir ara Osmanlı ve parlamenter sistem vardı onu kaldırmışlar.
300 saatten fazla oynadigim oyun. avrupa ulkelerini secince en boktan kucuk bir yer icin bile tum avrupada dunya savasi cikiyor. herkes birbiri ile muttefik oldugu icin. o yuzden hindistan gibi baslamak daha hos. vijayanagar ile baslayip bharati kurdum.
osmanli oyunun kolay modu 1700lere kadar. herkese rahat saldirabilir. her yil devlet yutabilirsin. gaziler ustunden ve teknoloji de yuksek oldugu icin avrupa devletleri bile bir is yapamiyor. hizli hizli ingiltereye bile varir. gaza uzerinden kolaylikla bolgeleri kendi core un yaparsin. ama bir tarih gecince batililasmazsan berbat oluyor. batililasma yerine teknoloji ile ilgili daha guzel mekanik yapsalarmis keske. en kucuk, fakir avrupa bolgesi, senin koca devletinden daha yuksek teknolojide oluyor.
ingilizler seni bilmem ne çocuğu gibi anacaklar ama olsun... oyun bu.
bakir erkeklerin en sevdiği oyun açık ve net.