bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  hiç bir konuya müdahale etmeden kenardan olayları izlemek, gidişhata bir etkide bulunmadan kendisini de güvene almak istemek davranışıdır.
  -1 ... devedikeni
 2. 2.
  korkak insanların avuntusu dur. korkaklık yapılır daha sonra da bu bir meziyetmiş gibi gösterilir.
  1 ... caruso
 3. 3.
  muallak ve tartışılası konularda taraf tutmayan insanlardır. bazı durumlarda bu tavrı takınmak gereklidir. (bkz: sen karışma dendiğinde)
  ama genel olarak bu tavrı benimsemiş olan insanlar sinsi karakterli ve saman altından su yürüten tiplerdir.
  ... komplikasyon
 4. 4.
  bana dokunmayan yilan bin yil yasasin diyebilen insan davranisi.
  ... celibon
 5. 5.
  (bkz: banane aq)
  ... botanik
 6. 6.
  sonu gelmeyen politika ve futbol tartışmalarından uzak durup sessizliği korumaktır.
  1 ... legend of the stranger
 7. 7.
  suya sabuna dokunmamak ile eş anlamlı deyim. son 200-300 yıldır istikrarlı bir şekilde takındığımız tavır. bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasındır. fakat bu karışmayanlar da dokunmayanlar da yılanın hışmından hiçbir zaman kurtulamamıştır.
  2 -1 ... neazadem
 8. 8.
  (bkz: bitaraf olan bertaraf olur)
  1 ... a la folie
 9. 9.
  Bazen yaşlılarımız, bazen anne ve babamız, bazen bir komşumuz veya iş arkadaşımız, sorumluluk, duyarlılık gerektiren konular karşısında, "kimin ne hali varsa görsün!" derler ve yaptıklarını meşrulaştırmak için de şunu derler: "bu devirde etliye sütlüye karışmayacaksın!".

  Peki "etliye sütlüye karışırsak" ne olur? Kötü bir şey mi yapmış oluruz?.. Onların deyimiyle "tasasız başımızı" belaya sokmuş oluruz. Olmayan huzurumuz bozulur, işten atılır, işkence görür veya tutuklanırız.En azından, polisin "takibinde" oluruz!

  Tüm bunlar içinde, susup oturmak, haklarını kullanmamak hayli yaygın olan bir düşüncedir.

  "Etliye sütlüye karışmamak" günlük konuşma dilinde; "her şeyden, ülke sorunlarından uzak durmak", "hiçbir şeyle ilgilenmemek" anlamında kullanılmaktadır.

  Politika ile ülke sorunları ile ilgilenmek yerine, futbol ile müzik ile ya da kahve kültürü ile yaşamı doldurmaktan söz edilir.

  Şüphesiz, böyle düşünenlerin sayısı az değildir. Bu düşüncelerin doğru olduğu anlamına gelmez.

  Aslında bu düşüncelerin kaynağında, bir yandan "başım belaya girer" diyerek duyulan kaygılar vardır.

  Kendini korumak adına "dünya yansa" oralı olmayan, "bana ne" diyen bir bencillik vardır. Öylesine güçlü bir bencilliktir ki, olup-biten hiçbir şey ilgilendirmeyecek duruma getirir bir insanı.

  O nedenle, "etliye sütlüye karışmamak" tercih edilecek bir yaşam biçimi olmamalıdır.

  Konuşmanın, düşünce belirtmenin, sendikalı olmanın, derneğe gitmenin hep "belalı" bir şey olduğu düşünülmemelidir. Böyle düşünüldüğünde yıllarca kendi kabuğunda yaşamak normal hale gelir.

  "Etliye sütlüye karışmak" gerekli ve zorunludur. insan olmanın bir kere bizlere yüklediği görevler nedeniyle önce gereklidir. Sonra da, bu ülke de yaşanan her şey hepimizi ilgilendirmektedir.

  Kendimiz için, çocuklar için, sokağımızdaki komşularımız için, okuldaki arkadaşlarımız için, kısaca halk için daha fazla etliye sütlüye karışacağız, karışmalıyız.

  http://www.yuruyus.com/ww...ews.php?h_newsid=8626&;
  1 ... lock
 10. 10.
  sergen yalçın'ın yorumlarında çokça rastladığımız deyim.
  ... thebeyefendi