bugün

asla yapılmaması gereken muameledir. hem konya halkı alınır. hem de gerçekle alakası yoktur. * *
gerçekle alakası yoktur 'öyle muamele yapmak'ın amma, etli ekmek bir 'overrated' vakasıdır. çok abartılmış, çook...
(bkz: vampire kumpir muamelesi yapmak)
oha moha çüşş dedirten hede.alınırız küseriz darılırız.
üzgünüm ama lahmacunla etli ekmek arasındaki tek fark ustanın alın teridir. mecazi anlamda bir alın teri değildir bu alın teri. usta gerçekten alnının terini etli ekmeğe atmaktadır. bunu gören ben yıllardır yaptırdığımız etli ekmekçi yerine daha sağlıklı gözüken con con mekana yaptırmışımdır. fakat ailemin tepkisiyle karşılaşmışımdır. gerçektende eskisi kadar güzel olmamıştır. *
lezzetini sert konya buğdayı ve yöresel etlerden alan etli ekmek kendine özgü bir yiyecektir.

(bkz: gerçekler zamanla anlaşılır)
(bkz: yapma canim yapma arkadasim)
konyalı olmayan birisi olarak bıçak arasına pide muamelesi yapmışlığım da vardır... (bkz: olsada yesek)
(bkz: acıktım)
"usta benimki acılı olsun" denmemeli isteniyorsa kendimiz sonradan eklemeliyiz.
(bkz: uslu olmalıyız)
(bkz: erken yatmalıyız)
(bkz: türkçe deki liyuz luyuz ekleri)
(bkz: bolumba takısı)
her konyalının alındınğı durumdur. aynı değil kardeşim değil...
fırın küreğiye önünüze getirilip masaya konduğunda -ki bir buçuk metreye varan boyutlarıyla dumur eder adamı- imkansızdır.
etli ekmek bıçak arası aynı zamanda da bir uçuk metreyse, ayıp olacak hadisedir.
şöyle de olabilir:
-anneeeğ ben geldim.
-hoşgeldin yavrum nasıl geçti gezin?
-iyi geçtii de anneeğ konya'da bişe yedik, harikaydı.
-ne yediniz bu kadar güzel?
-şey böylee, hmm ayyy unuttum adını. lahmacun gibi, içinde böyle kıyma var upuzuuun bi lahmacun evet.
baba köşeden görünür: etli ekmek balık kafalı çocuğum.

babam neden kızdı şimdi anlıyorum. bi kere içindeki kıyma değil, kuzu pirzolasının ince ince kıyılmış hali. lahmacun, baştan hata.
(bkz: lahmacunun yakıştırması olmaz)
(bkz: kültür yozlaşması)*
şu güzel ramazan gününde sabah sabah yapılmaması gereken muameledir.
etli ekmeğin kayseri, yozgat, çorum gibi illerde az değişik versiyonuna kıymalı pide denir. ilk defa yiyen angutlar üzerine maydonoz atar, limon sıkar, dürüp yer ve beni fitil eder. kardeşim bilmiyorsan sor nasıl yenilir bu diye o zaman. nasıl yenileceğini de söyleyim bari de bi amme hizmeti olsun. en makülü dilim dilim kesip öyle yemektir zaten ama siz de benim gibi o türden hoşlanmıyorsanız pişmiş yeşil biberinizin sapını çıkardıktan sonra çekirdeğini temizler ikiye böler korsunuz arasına. sonra da dürüp yersiniz. sadece kıyma değil de üzerine de yumurta döktürürseniz kısa bir süreliğine cennettesiniz demektir. la sabah sabah açtığınız başlığa bak daha iftara 7 saat var lan. acıktım şimdiden.
etli ekmek ilk yenildiğinde ' aaa aynı lahmacun ' demektir.

çok yanlıştır. etli ekmek lahmacuna benzemez çünkü kıymalı pidenin tıpkısıdır.
kısmen yanlıştır çünkü etliekmeğin hamuru farklıdır, lahmacunun ki farklı. ama geri kalan şeyleri birbirine benzemektedir.
*
cantık adlı efsanenin her ikisine de mal muamelesi yapacağı karşılaştırmadır...
lahmacuna yapılan en büyük hakaretlerden biridir. zira etli ekmek gibi bir yiyecek asla ve asla lahmacunun rakibi olamaz, ona benzeme cüretini gösteremez. adamdan kan alırlar mazallah.