bugün

''yaa ben iltifat etmeyi beceremem.eğer edebilseydim gözlerinin ne kadar güzel olduğunu çoktan söylerdim sana...''anlaması belki biraz uzun sürebilir ama etkilidir...
(bkz: kafam kadar guzelsin)
(bkz: yeterince etkileyicisin iltifat da sana girsin)
-nihal seni görünce bokumda boncuk bulmuş gibi oluyorum, böyle bir sevinç böyle bir mutluluk olamaz, çıldırıyorum, deliriyorum sevincimden, deli mi skti seni diyolar, hepsinin sebebi sensin nihal
-..
-nihal?... aloo..
babasının oğluna iltifatları:
1-n'abion lan bijon anahtarı?
2-n'örüyon la eşşoğlueşşek?
dünya da senın kadar yakışıklı, senın kadar sempatik, senın kadar empatik, senın kadara tatlı, senın kadar anlayışlı, senin kadar çekici bi insan görmedim. bu yüzden seni sikip çoğaltmak lazım. zuhahaaa
duyduklarim ve sahit olduklarim cennetten cikma, duru, meryem (ana kastedilmis) tabirleridir.
Etkileyici iltifat yoktur etkileyici bakış vardır.
+ Merhaba tatlılar ne kadar ?
- Tatlılar ?
+ Şuradakiler varya onlar işte
- Pardon. Birden hangisi tatlı farkedemedim de :/
+ ^^,
"güzel bir kıza okunacak şiirlerin
hiçbiri gelmiyor aklıma.
sen olunca dinleyen.
aklın engelliyor beni."

diyerek ceyhun yılmazdan alıntı yaparak söylenebilecek iltifat türüdür.
boynunda memelerun eruk dikeni gibi.
alev alev yanaysun kuru yapraklar gibi.
kızın nereli olduğu bilinmektedir. diyelim ki gürcü...

* sizin memlekette yani gürcülerde bütün kızlar senin gibi güzel midir? yoksa sadece sana mı özgü türünün en güzel örneği misin.

- (konuşamamakta kızarmakta gözlerinin içi gülmekte)
At gibisin.
konum, zaman, inandırıcılık kriterleri olan, adam seçen iltifatlardır. bir biblo gibisin dir.
Am bıtı gıbı her an yanımda olmanı ıstıyorumdur nıcelerınden bır tanesıde.
Kimin soyledigine bagli, soyleyen sevdiginse her sozu iltifattir.
"insanların seninle doğal ilişkiler kurmasını anlayamıyorum, garip geliyor. bir erkek seninle nasıl bağlanmadan iletişim kurabilir, bilmiyorum." , "biliyorsun evlilik düşünen biri değilim, ama evlilik olacaksa seninle olmalı." gibi cümlelerdir.
Sen, bir şairin şiire başlamadan önce aklından geçirdiği ilk anlamlı cümlesin.
kıyafet giydiklerinde ve makyaj yaptıklarında şöyle bir iki dakika donmuş taklidi yapıp gözlerinizi ovuşturun. sonra deyin ki:

" gözlerim kamaştı!"

tşk.
burası huzur kokmuş buradan geçmişsin belli.
Gecenin en karanlık anında dahi insanların yolunu aydınlatan yıldızlar misali bir güzelliğiniz var şeklinde olan iltifattır.
görsel
+Şşşşşt. Senin annen arı mıııı??
-yoo niye ki?
+bal gibi çocuk yapmış.

Öeeğğğkk. Nereye kusayım???
kız ne sürdün gözüne? çok güzel göründün gözüme... *
Dalağını yirim hocu.
"Cemal Süreya'nın iddiada kaybettiği harf kadar gerçek, ruhum için onun kadar gereklisin."

Az önce celil nalçakan'ın hikayesinde gördüm. manuş baba için yazmış. Ağzım açık, çenem düşük bir kez daha hayran kaldım kendisine.