bugün

Almanya, Slovakya ve Arjantin orijinli 3 şirketin katıldığı ihaleyi almanya merkezli hacılar a.ş diye bir firma kazanmış. *
Gören duyanda türkiye afrikada bir ülke hiç birşey yetişmiyor her şey ithal sanacak (!) Bu gidişle bize daha çok at eşek köpek domuz eti yedirirler.
ihaleye katılan son firma olan Agrohilal Srl firmasının da yine Romanya menşeli olduğu, sahibinin ise Konyalı bir Türk olduğu belirtiliyor. * bu nasıl bir takladır anlamadım gitti... anayasa değişimi muhabbetine yine araya bir şeyler sıkıştırdılar ya, alkışlıyorum arkadaş.
birilerinin voleyi sağlam vurduğu ihale olmuştur. şirket adı gibi inşallah helal et sunarlar vatandaşa.
hayvancılığın yaygın olduğu memleketimde et için bile dışa bağımlı olma halinde etlerini yiyeceğimiz şirket olan hacılar a.ş. nin kazandığı ihale.
milletin elini boka sokmadan karnını doyurma sevdasının ülkeyi getirdiği nokta. buna bir de akılsız siyasilerin yaptığı akılsız siyasi manevralar eklenince, tam olduk.
yine gerizekalılığın optimum noktasında yorumlar yapılan ihale. birileri voleyi vurmuşmuş. binlerce hayvan satacak adam hayrına mı yapacak. tabiki para kazanacak. götün yiyorsa varsa sermayen kur bir mandıra yetiştir binlerce hayvanı gir ihaleye sen de kazan.

ihale açık şeffaf hala ne ima ediyorsunuz anlamadım ki.

sözlük tayfasında bir servet düşmanı kesim var. birileri para kazanınca bunlara adeta kazık girmiş gibi oluyor. kıskançlık mı eziklik mi bilemedim. olum siz gerçek misiniz lan.
üreticilerin etleri piyasa ya vermeyerek meydana gelen bir olaydır.
besiciler: ''böyle bişey yapmadık ,yapsak biz zarar ederiz'' savunmasıdır.
bir hainlik olmasa da vasıfsızlık ile mutlaka ilgilendirilebilecek ihaledir.

kimse bana mandıra kur bilmemne kur diye çırpınmasın. yem, ilaç gibi hayvan beslemek için sağlanması gereken temel şartları devlet hayvan yetiştiricisine sağlayamıyorsa, vatandaş mı suçlu oluyor ? dışardan et alacaksak bunun parasını euro olarak dolar olarak ödeyeceğiz, nereden kaldı ki döviz kazanabildiğimiz?

elektronik alette bir şey demiyorum, şimdi büyük şirketler bu duruma gelmişken bizim gidip mikrochip fabrikası açmamız bile bile intihara gitmek yani. ya da askeri teknoloji ki elimizden geleni yapıyoruz, ama şuan bir f16 düzeyi uçak üretmemiz, bir f16 üretmemizden pahalıya geleceğinden dışarıdan alıyoruz. ya da amerika patenti altında türkiye'de üretiyoruz diyelim.

şimdi hal böyleyken, senin meraların varken, bu işi yapabilecek insanın varken, eti dışarıdan alırsan ayıp olur harbiden. şeffaf ihale negzel sorun yok demek sığlıktır, cahilliktir. şeffafsa şeffaf, türkiye'de mera mı yok hayvan yetiştiremiyoruz?

servet düşmanlığı ile alakam yok, kapitalizmin dibine vurmuş bir adamım, ama devlet bu tip durumlarda kendi üreticisini destekleyeceğine dışarıdan alıma yönelirse bu harbiden ihanettir arkadaş. yok bir açıklaması.
Gören duyanda türkiye afrikada bir ülke hiç birşey yetişmiyor her şey ithal sanacak (!) Bu gidişle bize daha çok at eşek köpek domuz eti yedirirler.
iyi oldu güzel oldu ama bir ülkenin yeterince mera alanı bulunmasına rağmen et ithal etmesi gerçekten çok saçma oluyor.
birilerinin hayvancılığı denetleyerek teşvik etmesi ve cazip hale getirmesi gerekiyordu.
EBK'nın pazarlık usulüyle gerçekleştirilen, Hacılar AŞ, Ditura Sro ve Sc, Agrohlal SGL aldığı, basına kapalı olarak gerçekleştirilen ihaledir. ihalenin göstemelik olduğunu söyleyenler mevcuttur. Avusturya menşeli Köseoğlu firmasının sahibi Mustafa Köseoğlu, akreditif açıldıktan sonra hayvanların 10 gün içinde tesliminin istendiğini, ancak bu sürede 4 bin 25 ton hayvanın tesliminin mümkün olmadığını kaydetti. ihaleyi ;göstermelik; olarak nitelendiren Köseoğlu, Bir günde ancak 300 hayvanı yükleyebilirsiniz. 10 günde de 3 bin hayvan gelir. 4 bin 25 ton hayvanın bu kadar sürede yüklenip getirilmesi mümkün değil. ihale göstermelik. Ya hayvanlar geldi bir yerde bekliyor ya da hazır; diye konuştu. yine birileri malı götürüyor.

http://ekonomi.haberturk....halati-ihalesi-sonuclandi
(#7918577)