1. 1.
  Feminizmin en ölümcül hali.
  1 -2 ... sozleriyle alkis alan yazar
 2. 2.
  Her zaman mizojini bireyler yaratacak olan 3. Dalga feminizm türüdür.

  Bunun yerine (#42861169) oneriyorum.
  2 -1 ... tenet
 3. 3.
  bunlar yüzünden mizojinist olduk aq.
  neyse ki troll olduğu belli.
  bu sahici olsa çekilmez düşünsene.

  düşünemedim bile.
  2 -1 ... mavi gozlu kizlari severim
 4. 4.
  Beğenmeyen küçük oğluna almasın, hadi eyvallah.
  7 ... essy
 5. 5.
  Kendisi biraz erkek dusmani sanirim.
  Tanimiyorum, hakkinda yorum yapamam.
  Erkek dusmanligini feminizm sanan kadro hakkinda gozlemlerime gore genelleme bir yorum yapacaksam;
  genelde erkeklerden darbe yemis aile ici veya erkek arkadas olarak ya da darbe yemeye bile firsat bulamamis hayatinda hep reddedilmis insanlarda bunu goruyorum.

  Herkeste biraz vardir bu karsi cinse olan genelleme hastaligi ama cogalip takinti boyuna geldiyse sorun vardir.
  1 ... atasnopyman
 6. 6.
  Essy erkek düşmanlığı üzerinden feminizm yapmıyor ki. Ya da şöyle söyleyeyim, feminist kaygısının temelinde kötü iliskilenme bicimleriyle dolu bir geçmiş yok; sırf bir iki erkekle bedbaht bir iki deneyimi olduğu için ya da daddy issues yaşadığı için feminist olduğunu sanmıyorum. Beauvoir her kadının kendi deneyiminden yararlanması gerektiğinin altını çizer evet deneyimlerimiz önemlidir. Yapısal ve sistematik sömürüye maruz kalmamış bir kadının feminizm içinden konuşma ihtiyacı olmayabilir fakat erkekligin fokurdadigi sahalara müdahale yapmanin kendisini erkek düşmanlığına indirgeyemeyiz. Feminist olmak için bati metafizik tarihinin, dişil terimi siliklestirdigi yönündeki çalışmalara bakmak bile yeterli olur. Bence essy'den rahatsız olanlar varsa eger, bunun sebebi, erkekligin toksik hale geldiğini gizleyen, tortulasmis ve dogallastirilmis bir bilgi olarak kabul edegeldigimiz üstü kapalı onvarsayimlarin altını oyma çabalarının göze çarpması. Dişil olan işgal etmeye basladikca, hadim edilme kompleksi ile karakterize olan erkekler bunun karşısında panikleyebilir.

  Liberal feminizm konusuna gelecek olursak, bence kimse tek bir feminist yuvarin içerisinde konumlanamaz. Feminizmlerin ortustugu ve çatıştığı alanlar mevcuttur, bu alanlarda nelerin kadinlari kudretlendirecegine odaklanmak gerekir. Fakat unutmamak gerekir ki Federicinin çalışmalarına da bakarsak, neoliberal düzen, kadının iste ve evdeki emeginin görünürlügunu mümkün kılmış gibi görünse de bu aslında kadinin ve erkegin de, ikisinin de çalışması halinde anca geçinebildigini, kapitalizmin, kadının durumunu iyileştirmek yerine, kendisine tercüme ettiğini ve baska sahalarda daha güçlü bir sömürü düzeninin parçası haline getirdiğini gösteriyo olabilir. Ben de sevgilim de çalışıyoruz ama gecinmekte zorluk yaşıyoruz. Veya ücretli izin sartlarina bakalim...bu kosullar isigi altinda liberal feminizmdense, sosyalist tahayyüle kayan feminist teori ve pratiği daha çok faydalı olabilir. Amaan neyse be.
  1 ... mesibaglari
 7. 6.
  Kocayı bulana kadardır. Evet.
  2 ... oytunkaran
 8. 7.
  Femişizmdir. Kilolu ”bayanların” birleşme ideolojisi.
  2 -1 ... 300 ispartali
 9. 8.
  yine dayanamayıp cevap vereyim. Kapitalist sistemde kadın ve erkek geçinmekte zorlanabilir. Yahut çok rahat geçinebilir. Çünkü kapitalist sistem ekonomik özgürlük içerir. Liberalizm bireyin ekonomik özgürlüğünü savunur.birey derken de cinsiyetçi bir ayrıma gitmez. Kadin bir bireydir ve kendisini cinsiyet üzerinden bir mağduriyet yaratarak değil, birey olması üzerinden savunmalı ve geliştirmelidir.feminizm , bu bakımdan liberalizmle ilişkilidir.

  Kapitalizm , şüphesiz ekonomik refah getirmiştir. Bu ekonomik refah, dünya bankasının verilerinden de görüleceği üzere yoksulluğu son asırda ciddi bir oranda düşürmüştür. Insanlar bir asır önceye göre ciddi bir refah içinde yaşıyor.

  Bu refaha paralel olarak yıllar geçtikçe de kadin istihdamı artmıştır. Kadin girişimciler serbest piyasanın verdiği imkanla piyasa aktörü haline gelip, yine liberalizmin olmazsa olmazı olan bireysel yaraticiliklariyla, bireysel hırslarıyla katma değer yaratmış, istihdam yaratmıştır. Bunlara imkan veren şey liberal ekonominin serbestligidir. Sosyalist bir yönetimde özel teşebbüse yer yoktur. Dolayısıyla kadınların kendilerini geliştirip, erkeklerden de fazla değer üretip, yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri sağlıklı ortam yoktur.

  Bu sebeplerden dolayı kadının birey olduğunu kabul ettirme mücadelesi olan feminizm, bireysel özgürlük savunusu olan liberalizm çatısı altında yer almalıdır.

  Edit: şunu anlamak cidden muhim; kişisel yaratıcılığa uygun, serbest teşebbüs ortamına sahip liberal ekonomide çalışan birey mi daha verimmli ve özgur olur ? Yoksa ağır bürokratik süreçler altında isleyen, hür teşebbüse izin vermeyip özel sektörün tüm dinamizmini, yaratıcılığını öldürüp hantal devlet mekanizmasıyla üretim araçlarına sahip sosyalist yönetimde mi daha verimli ve özgür olur ?

  Bugün iş dünyasında topuk sesleri artıyorsa, yazılım, mühendislik, uzay gibi alanlarda rol alan özel sektörün en önemli projelerinde kadınlar varsa bu bireylerin ekonomik özgürlüğüne engel olmayan bir sistemle mümkün olmuştur. Bunları göz ardı etmemek gerek.
  1 -1 ... tenet