bugün

özellikle ve sadece sabah ezanında söylenen anlamı ise 'namaz uykudan hayırlıdır' diyen ezan sözü.
anlamını öğrandikten sonra sabahları duyup kalkmamak mümkün değil en azından ezan bitene kadar oturusun yatağın içinde sonra tekrar uykuya dalan kadar aklından cıkmaz "namaz uykudan hayırlıdır"..
yaşamanın, varolmanın en yüksek seviyede anlasılmasına sebebiyet veren andır. hiçbir anda bu kadar yogun anlasılmaz varolmak; "bir bedenim var, ben bu beden demekmiyim, dünya dönüyor, birazdan güneş dogacak,ben ben olmayabilirdim yada ben hiç olmayabilirdim, olmasaydım hiçkimse benim ben oldugumu bilemeyecekti, olmasam düzende bir değişiklik olmayacaktı,yasıyorum, ne mutlu bu anı yasatana " düşünceleriyle bezeli huzur dolu bir an...
ezan sesine uyanmışsanız, hele de manasını biliyorsanız namazı kılmadan yatamıyor insan. *
--spoiler--
ezan sesine uyanmışsanız, hele de manasını biliyorsanız namazı kılmadan yatamıyor insan
--spoiler--

ezan türkçe olsun desek arıza çıkar ama...

(bkz: islamiyeti arap olmak zanneden mümin)
ezanın içinde insanın tüylerini ürperten ezgi. hele de iyi bir müezzin okuyorsa "ne uyuyon lan kalksana" niteliğindedir.
bir kez daha doğruluğunu anlamış bulunmaktayım.
"Namaz uykudan hayırlıdır" manası gelen sabah ezanında okunan, insanı namaza çağıran ezanın bir parçası.
Bununla ilgili olmasa da sabah namazı vaktinde uyanık olmayla ilgili bir hikaye anlatılır:
Allah(c.c) meleklerini bu vakitte yeryüzüne göndermiş ve uyanık kimseler varsa gelip söylemelerini, onları affedeceğini bildirmiş. Melekler gitmiş o vakitte uyanık bir tek sadece ayyaşın birini bulmuşlar. Allah'ın karşısına gelen melekler kimsenin uyanık olmadığını söylemiştir. Allah tabi ki her şeye vakıf olduğundan o adamı neden söylemediklerini sormuş. melekler de "o harama bulaşmıştı o yüzden söylemedik" demişler. Allah(c.c) ise onun bütün günahlarını affediğini söylemiş.

Öncelikle Bu hikayede Allah için zaafiyet aramayın. Sonra içkiye bulaşmakta methedilmiyor onu da bilin. Bu anlatılan bir hikaye önemi Allah'ın rahmetinin bu saatlerds gerçekten çok fazla olduğu gerçeğidir. Düşünün insanların çoğunun uyuduğu bir vakitte siz ayaktasınız. Hele o vakitte Allah'ı zikrediyorsanız, Allah rahmetinden sizi mahrum bırakmaz.

Ayrıca pek uyulmayan bir sünnet daha vardır ki, o da sabah namazında sonra uyumamaktır. Resululllah sabah namazından sonra mesid-i nebevide ibadet edermiş, ibadetleri bitip gün ışıdığında eve gider evde yemek olup olmadığını sorarmış. Yemek yoksa o gün oruçlu olurmuş. Ki çoğu zaman da evlerinde yemek olmazdı.
duyulmak üzere olan sesleniştir.

eksik olmasın.
sigaradan son nefes alma vaktinin geldigini gosterir.
De haydin namaza..... Namaz uykudan HAYIRLIDIR çünkü...
Namazda gözü olup ezanda kulağı olanlar içindir.
Namaz uykudan hayırlıdır mânâsına gelen, sadece sabah ezanında ifâde edilen bir ezan dizesidir.

Allah kalbimizi yumuşatsın ve namazı edâ ettirsin. Amin.
namazın uykudan hayırlı olduğunu ifade eden cümledir.şu an oturan online yazarlar sabah namazını bekliyorlar sanırım
Az once muezzin efendinin belirttigi husus.

Katiliyorum.

Ama sonucta uyumadigima gore sorun yok galiba.
Az önce kıbrıs'ta 5-7 nöbetini tutmakta olan tüm mehmetçik ve mücahidlerin duyduğu, içinde islam dinine inananar için büyük müjde ve hakikat taşıyan ve sadece sabah ezanı ile münhasır sabâ makamında söylenen ifade.
namaz uykudan hayırlıdır cümlesinin karşılığıdır. namaza davettir.
uyumak için hazırlanan ya da uykuda olan insanlara bir çağrıdır.
duaların en içten edildiği, yaradanın da duaya karşılık vermeyi sevdiği zaman dilimidir.

dualarımız kabul, günümüz hayırla dolsun inşallah.
insani derin duşuncelere sevk eden sabah ezaninin bir kısmı.
Namaz uykudan hayirlidir anlamina gelir.
namaz uykudan hayırlıdır.
biraz önce okundu.
Sabah ezanının en güzel sözü. Kalkıp kılalım mübarekler öyle dinlemekle, hoşnutluklar olmaz yahu.
1000 alarmdan daha vurucu.

Tam uykunun en guzel zamanlarinda kulagina fisildar : namaz uykudan daha hayirlidir. Bizden soylemesi.
Anlayana çarpıcı mesajlar verir.
bu sesden önce herşey tam manası ile sessiz,
ezan okundukdan kısa birzaman sonra yavaş yavaş kuşlarda cıvıldaşma başlıyor.

işte tam o arası herzaman ürpertici geliyor.