bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  özellikle ve sadece sabah ezanında söylenen anlamı ise 'namaz uykudan hayırlıdır' diyen ezan sözü.
  20 -1 ... genius
 2. 2.
  post modern dünyanın global hayatının içinde can çekişen zavallı insanlar yorgunluktan şikayetçidir. hayatın pençeleri içinde ömür yolculuğuyla yoldaşlık etmenin ağır vebali ve tedirginliğiyle sürekli koşuşturma içinde kıvranan insan kümecikleri artık fütürsuz yaşamdan bunalmış ve huzur arar. işte o huzurun günün bir saatine şifre gibi sıkıştırılmış anlığıdır namaz ve yaşayan için uykudan daha hayırlıdır.
  9 -1 ... talihsiz sokak kedisi
 3. 3.
  anlamını öğrandikten sonra sabahları duyup kalkmamak mümkün değil en azından ezan bitene kadar oturusun yatağın içinde sonra tekrar uykuya dalan kadar aklından cıkmaz "namaz uykudan hayırlıdır"..
  9 ... mor al ya
 4. 4.
  yaşamanın, varolmanın en yüksek seviyede anlasılmasına sebebiyet veren andır. hiçbir anda bu kadar yogun anlasılmaz varolmak; "bir bedenim var, ben bu beden demekmiyim, dünya dönüyor, birazdan güneş dogacak,ben ben olmayabilirdim yada ben hiç olmayabilirdim, olmasaydım hiçkimse benim ben oldugumu bilemeyecekti, olmasam düzende bir değişiklik olmayacaktı,yasıyorum, ne mutlu bu anı yasatana " düşünceleriyle bezeli huzur dolu bir an...
  6 -1 ... hasta siempre
 5. 5.
  ezan sesine uyanmışsanız, hele de manasını biliyorsanız namazı kılmadan yatamıyor insan. *
  5 -1 ... levye
 6. 6.
  --spoiler--
  ezan sesine uyanmışsanız, hele de manasını biliyorsanız namazı kılmadan yatamıyor insan
  --spoiler--

  ezan türkçe olsun desek arıza çıkar ama...

  (bkz: islamiyeti arap olmak zanneden mümin)
  3 -8 ... darius ve krezus
 7. 7.
  ezanın içinde insanın tüylerini ürperten ezgi. hele de iyi bir müezzin okuyorsa "ne uyuyon lan kalksana" niteliğindedir.
  1 ... besilent
 8. 8.
  bir kez daha doğruluğunu anlamış bulunmaktayım.
  3 ... busesbitermilan
 9. 9.
  "Namaz uykudan hayırlıdır" manası gelen sabah ezanında okunan, insanı namaza çağıran ezanın bir parçası.
  Bununla ilgili olmasa da sabah namazı vaktinde uyanık olmayla ilgili bir hikaye anlatılır:
  Allah(c.c) meleklerini bu vakitte yeryüzüne göndermiş ve uyanık kimseler varsa gelip söylemelerini, onları affedeceğini bildirmiş. Melekler gitmiş o vakitte uyanık bir tek sadece ayyaşın birini bulmuşlar. Allah'ın karşısına gelen melekler kimsenin uyanık olmadığını söylemiştir. Allah tabi ki her şeye vakıf olduğundan o adamı neden söylemediklerini sormuş. melekler de "o harama bulaşmıştı o yüzden söylemedik" demişler. Allah(c.c) ise onun bütün günahlarını affediğini söylemiş.

  Öncelikle Bu hikayede Allah için zaafiyet aramayın. Sonra içkiye bulaşmakta methedilmiyor onu da bilin. Bu anlatılan bir hikaye önemi Allah'ın rahmetinin bu saatlerds gerçekten çok fazla olduğu gerçeğidir. Düşünün insanların çoğunun uyuduğu bir vakitte siz ayaktasınız. Hele o vakitte Allah'ı zikrediyorsanız, Allah rahmetinden sizi mahrum bırakmaz.

  Ayrıca pek uyulmayan bir sünnet daha vardır ki, o da sabah namazında sonra uyumamaktır. Resululllah sabah namazından sonra mesid-i nebevide ibadet edermiş, ibadetleri bitip gün ışıdığında eve gider evde yemek olup olmadığını sorarmış. Yemek yoksa o gün oruçlu olurmuş. Ki çoğu zaman da evlerinde yemek olmazdı.
  9 ... muharrirragippasa
 10. 10.
  duyulmak üzere olan sesleniştir.

  eksik olmasın.
  7 ... sadece olgun kizlar yazsin