1. 14.
  Bu konuya ben girmesem olmazdı galiba.

  Yukarıdaki arkadaş ne kadar güzel anlatmış olsa da, tamamen dürüst olmak gerek.

  Esrar'ın NCBI'de sadece " bir tane " test edilmiş ve gerçekten doğru bir zararı bulunmakta. Bunun üzerine kenevirin en geniş kapsamlı deneyi diyebiliriz.

  Bir sürü günlük esrar kullanıcısını (günde 2+ sarma içen) 100den fazla kişiyi yıllarca inceliyorlar, bir de kontrol grubumuz var tabii. Bu grup kenevir kullanmıyor.

  Yıllar sonra (kaç yıl olduğunu bilmiyorum 5-10+ ama.) Kenevir kullanan grubun IQ seviyelerinin gerçekten minimal oranlarda daha düşük olduğuna dair bulgular çıkıyor (yaklaşık 4-5 IQ değerlerinde) bu ne kadar inanılmaz seviyede düşük bir sayı olsa da, gene de bir bulgudur.

  Ki unutmayalım; esrarı günde 3ten fazla kez içiyorsanız bir zahmet IQ'nüz düşsün. Her gün 3 tane iç iç nereye kadar?

  Bir zarar da şu, küçük yaşlarda kenevir kullanmaya başlayanlar (düzenli ve günlük olarak, gene) ileriki yaşlarda kalıcı hafıza problemleri geliştirebiliyor. Hatta bu yüzden kenevirin zaten kullanım yaşı 21 gibi bir şey. (Amerikada)

  Aynı zamanda kenevir prefrontal kortekste minik bir küçültme yaratıyor, fakat " neural pathwork" u güçlendiriyor. Bu iyi bir şey yani. Prefrontal kortekste küçülme var demek kötü bir şey olmuyor her zaman. Beyni küçültürken aradaki bağlartı arttıyor, neurogenesis'i arttırıyor diyebiliriz.

  Kenevir kullananların şiddete daha meyilli olduğuna dair hiç bir şey yok.
  1 ... aredrugsbadtho
 2. 13.
  bir boktan haberi olmayıp her konuda fikri olan cahil.

  esrarın kapitalistler tarafından nasıl yasaklandığını bilmeyen cahildir.bir çok hurafe var.

  hurafe : esrar kullanımı hafıza kaybına ve zekada genel bir azalmaya neden olur.

  gerçek: buna şüphesiz o kadar çok insanın inandığına şüphe yok ki gerçeklik unsurlarına sahip başka bir efsane. laboratuvar testleri esrarın kısa süreli hafızayı azalttığını ancak bu olay sadece esrarın sarhoşluk etkisi devam ettiğinde oluyor etkisi geçer geçmez eski haline dönüyor.. esrar alan bir kişi, almadan önce öğrendiklerini hatırlayabilecek ancak zehirlenme sırasında yeni bilgiler öğrenmekte zorlanıyor olabilir. bunun ayık olduğunda uzun süreli veya kalıcı bir sorun haline gelebileceğini öngören hiçbir bilimsel delil yoktur.

  8)bilimsel olarak zararlı diyorlar!

  hurafe: esrarın, bilimsel olarak zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

  gerçek: bir alıntı ile başlayalım: “esrar içmek, hatta uzun vadede, sağlık için zararlı değildir”. bu teklif akran tarafından gözden geçirilen ingiliz tıp dergisi the lancet 1823’de). esrar kullanımı konusunda hiçbir bilimsel görüş birliği bulunmamaktadır ve kesinlikle günlük kullanımın sağlığa zararlı olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

  7)motivasyon kaybı yaşatır diyorlar!

  hurafe: esrar kullanımı, ilgisizliğe ve motivasyon eksikliğine neden olur.

  gerçek: aslında, günler veya haftalar boyunca düzenli olarak yüksek miktarda esrar verildiği denekler üzerinde yapılan çalışmalar, motivasyon veya gerçekleştirme kabiliyeti kaybı olmadığını tespit etti . elbette uzun süreler boyunca sarhoş edici bir maddenin kötüye kullanımı, kişinin normal bir şekilde işlevini yerine getirememe yeteneğini azaltır, ancak esrar iyi ya da kötü değildir. ayrıca, çalışmalar, esrar kullanıcılarının, kullanıcılar dışındaki insanlara göre daha yüksek ücretli işlere sahip olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

  6)suç işletmeye eğilim gösterir diyorlar!

  hurafe: esrar suçlara neden olur

  gerçek: bazı insanlar esrar kullanımının şiddete ve saldırganlığa neden olduğuna ve bunun da suç işleyeceğine inanıyor. ancak gerçekler tam tersi. bu alandaki ciddi araştırmalar, esrar kullanıcılarını, saldırganlığı azaltma etkisi nedeniyle suç işlemeye daha az ihtimal verdiğini bulmuştur. bunu söyledikten sonra, esrarengiz kanuni yasağı getiren ulusların sayısı nedeniyle, dünyadaki çoğu kullanıcı teknik olarak yalnızca uyuşturucu bulundurmak için suçlular olarak sınıflandırıldı.

  hurafe: esrar beyin hücrelerini öldürür

  gerçek: esrar bir kişinin zihinsel kabiliyetinde derin bir değişikliğe neden olmaz. uyuşturucu alındıktan sonra bazı insanlar panik, paranoya ve korku yaşayabilir, bu etkiler geçer ve kesinlikle kalıcı olmaz. bir kişinin ilacın çoğunu toksik psikozdan mustarip olarak tüketmesi mümkündür, ancak bu yine de esrarengizdir ve çok nadirdir.

  4)diğer uyuşturucuya geçiş yaptırır diyorlar!

  hurafe: esrar giriş kapısı bir maddedir – diğer bir deyişle, daha etkili ilaçların kötüye kullanılmasına neden olur.

  gerçek: eskiden uyuşturucu, esrar kaynağı ilaç değil, terminus bir ilaçtır. eroin veya lsd gibi yüksek mukavemetli ilaçların kullanıcıları da geçmişte esrar kullanımına istatistiksel olarak daha yüksektir ancak bu sadece istatistiklerle oynuyor; esrarengiz kullanıcılarla esrar kullanıcılarının sayısını karşılaştırırken, sayıları çok düşüktür.

  3) etkisi çok değişiyor diyorlar

  hurafe: esraraktansa esrar daha güçlüdür.

  gerçek : bu efsanenin ortaya çıkmasının nedeni uyuşturucu uygulama organları tarafından alınan örneklerin güçlenmeyi test etmek için kullanıldığı söylenmekte ancak bunlar esrar maddesinin pazardaki küçük bir örneğini oluşturmakta. bugün alınan esrarın büyük bir miktarı, onlarca yıldır sürdürülen etki ile aynı potansiyeldir. aslında, potansiyel çok daha yüksek olsa bile, farklı kuvvetteki esrarlar çok benzer etkiler yarattığı için, kullanıcı için etkisi çok az fark yaratırdı. dahası, 1980’li yıllara dayanan esrarın potansiyeli üzerine mevcut tespit yöntemlerinden daha güvenilir ve çok az veya hiç artış gösteren istatistiksel veriler mevcuttur.

  2)esrar sigaradan daha zararlıdır diyorlar!

  hurafe: esrar, ciğerlere karşı sigaradan daha zarar veriyor

  gerçek: öncelikle, sigara içen ancak esrar kullanmayan insanlar daha az sigara içiyor; bu da dumandaki tehlikelere maruz kalmalarını kısıtlıyor. ayrıca esrar içenler, daha hızlı yanmaları veya ateş altında kalmaları için ticari sigara içen birçok katkıyı teneffüs etmiyor. esrar dumanının bronş tüplerinde sigara dumanı ile aynı etkiye sahip olmadığına dair bazı kanıtlar bile vardır, bu nedenle ağır kullanımlar bile amfizemli neden olmayabilir.

  1)esrar bağımlılık yapar diyorlar!

  hurafe: esrar son derece bağımlılık yapıcıdır.

  gerçek: amerikalıların yüzde birinden fazlası günde bir defadan fazla esrar içiyor. ağır kullanıcılardan küçük bir azınlık bağımlılık gibi görünen şeyleri geliştirir ve sigarayı bırakmak için uyuşturucu rehabilitasyon hizmetlerinin desteğine güvenir ancak esrar içinde fiziksel bağımlılığa neden olan hiçbir şey yoktur ve yardıma ihtiyaç duyanlar için en muhtemel açıklama onların “bağımlılık” değil, alışkanlıktır.
  1 ... orantisiz zeka 4
 3. 12.
  Cok faydali hiç sormayın.
  ... bir tirrek sevdim uzaklarda
 4. 11.
  Esrarın zararlı oldugunu savunan ve zararlı oldugunu kabul etmeyerek marjinal oldugunu sanan zavallılar arasındaki sonu gelmeyecek olan tartışma. Esrar zararlıdır. Ottur ve yakıp içtiginiz ve cigerinize çektiginiz bir zehirdir. Yaşattığı kafalar bi kenara diyorsanız neysedir.
  ... yorqunum
 5. 10.
  Bir madde diğer maddeyi yalanlıyor. Bu nasıl açıklamadır allah aşkına.
  ... esmer cocuk
 6. 9.
  Faydası var mı bari? Yani bana göre faydası olmayan her şey zararlıdır da.
  ... bilgisiz zeki
 7. 8.
  kanıt? yok.

  hangi bilimsel araştırmalar, hangi korelasyonlar altında yapılmış?

  dünyanın çoğunda satışı, kullanımı illegal olan bir madde üzerine nasıl sağlıklı bir araştırma yapılmış?

  hollandada haftada 2 takılan 100 kişi üzerinde mi yapılmış?

  zaman aralığı ne? 1 hafta mı 1 ay mı 1 sene mi?

  başına bilimsel araştırma yazıp, 3-5 tane terim kullanınca bilimsel olmuyor.
  sigara, alkol üzerine bile zararlarını tam olarak tespit edebilmek adına hala çalışmalar yapılırken, 3-5 butik bölgede legalize olmuş bir ürünün zararlarına yönelik yeniyetme çalışmalar bir anlam ifade etmez.
  2 ... raduyev
 8. 7.
  (bkz: narkotik şube bunu beğendi)
  1 ... system error
 9. 6.
  Kardeşim bak bilimadamları bile diyo esrar zihni açıyo diyo onlarda içiyo esrar içiyo onlarda üçlü yapıştırıyo kardeşim esrar çok faydalı yok öyle her şey eararla başlar falan hap içmiceksin esrar içicekeinnlardeşim esrar zihni açıyo çünkü esrar içince hep zihnin açılıyo kardeşim en iyisi sen bi esrar iç ve zihnini aç bak isviçreli bilimadamları hep esrar içer mesela nasa ya girerken esrar işiyosan alıyolsr seni kardeşim sen bilmiyosun ama esrar çok faydalı.

  Not: saçmaladım yoksa bok yani. Bunu ve türevlerini tüketenler aptaldır.net. (Yani özendirmiyorum anladı?)
  1 -1 ... thenameless
 10. 5.
  Aynisini bizde yapsak bole ceza aliriz hergun bu suçtan insanlar tutuklanirken niye boyle konuşmuyorsun suç ise işlemeyeceksin kişiliği beni ilgilendirmez ben işine uzuldum.
  ... sqilacci74