bugün

belki anlamamışlardır umuduyla espriyi açıklayan insan.
" e o espriyi yaparak bir kere battın bir de açıklayarak ne ikinci kez batıyorsun be adam, kır kıçını otur işte espri senin neyine" dediğimiz insanlardır.
espri yaptıktan sonra kimse gülmeyince, ortamdaki derin sessizlikle yüzleşen adamdır. bari bir iki kelime söyleyeyim de en azından sessizlik bozulsun diye açıklama yapar.durumu kurtarmak adına,ama boşuna tabii...
(bkz: burhan altıntop)
Muhtemelen etrafındakileri cahillikle suçlayan modeldir.
gerektiğinde ünlü gösterilerden referans vererek yırtmaya çalışır ama nafile. esprisi elinde patlamıştır bir kere.
ya açıklama yapan şahıs komik biri değildir yada espri yapılan şahıs da zeka belirtisi yoktur.
hayatta en acınası adamdır o onu sevin evinize alın çay falan için.
okulda da kurtarma yazılarına bel bağlamış insandır. ehe ehe..

ya şimdi, hani okulda dersten kalırken hoca son bir sınav yapıyor ya bi umutla bekliyoruz, yani ona benziyor durum, anlatabildim mi?
işte o zaman gülünecek insandır ama espriye değil ona!
bide acı cekeni vardır bunun. arkadası ısrarla tekrar etmesini veya acıklamasını ister oda buyuk zulumdur espri yapana.
espri yapma konusunda acemilik göstergesidir. bu durumda da söylenenin adına "espri" demek olmaz. karşıdakinde "ES" etkisi yarattığı için yarım kalmış bir çabalayıştır denebilir. olmuyorsa zorlamayacaksın lafını da hak eder hani.
şu şekil bir şeydir:

- olum rüyamda ali ağaoğlunu gördüm la
+ oo kanka o zaman yaptııın olacaak
- ...?
+ hani diyo ya reklamda öyle ali ağaoğlu böyle yaptııım olacaak diye
- hıı hi hi.*
+ çok komik diyo o ama ben tam yapamadım şimdi de.
"aslında çok komik de anlatınca komik olmadı" diyen insandır.
yapmasa daha hayırlara vesile olur aslında.
bir de "ince geldi galiba" diye kalabalığı süzen atalay demirci var ki, evlerden ırak.. he babacım, ağzından çıkan lafa gülmedik ya, ne malız biz!
(bkz: durumu kurtarmak)
Kabusların en büyüğünü yaşıyordur. kıyamam.
benim de bazı zamanlar düştüğüm acınası durumdur.