1. 1.
  iş ilanlarında karşınıza çıkar çoğu kez. başlarda iyi birşey olduğunu sanıyordum. istediğim zaman işe gideceğim, işim bitince çıkacağım falan.rüya gibiydi benim için. çalışmaya başladım birgün. belli bir saatte işe gelmem isteniyordu, anlam veremedim tabi ama mecburen söylenen saatte başlıyordum çalışmaya. bir süre sonra söylenen o saatte geldiğimde bile imalı bakışlar atılıyordu. meğer yarım saat önce gelmek gerekiyormuş.* neyse dedim, işim bitince çıkarım. hala umudumu kaybetmemişim, çalışmaya devam ediyorum. işim bitti, çıkamadım. işler çoğaldı, ben yine ordayım. evet, çalışma saatlerimiz esniyordu. ama benim istediğim gibi değil...
  11 -1 ... calikusu
 2. 2.
  (bkz: sabah dokuz akşam beş)
  2 -1 ... kucuk kurbaa
 3. 3.
  (bkz: sabah dokuz akşam allah ne verdiyse)
  6 ... larex
 4. 4.
  plansızlık.

  5 yıl sonra nerede olunacağının önemi yoktur mesela. gün kurtarma amacı güden yerlerin silsilesi.
  2 ... beyninin eksik lobu
 5. 5.
  esnek çalışma saatleri şöyledir fikrimce. sen sabah 8.30 da şirkette ol da artık ben sana ne zaman acıyıp çıkabilirsin dersem o zaman çıkarsın. evet tam olarak budur esneklik.
  3 ... sorma ne haldeyim
 6. 6.
  tutucaz sizi ve sabah akşam saxso çektireceğiz anlamına gelen iş şeysidir.
  2 -1 ... demlikahve
 7. 7.
  işkolik biriyseniz yada köle isura direk uygun kaçar.
  gerçi esnek çalışma saatlerini günümüzde uygulamayan patron hemen hemen yoktur. bir esner iki esner sonra bakmışsınız gevşek don lastiği.
  2 ... gizli ozne
 8. 8.
  esnek demek çektikte uzayan demekse eğer, akşam bitmek bilmez o zaman, ucu bucağı görünmez,gittikçe gider. benim aklıma bu geliyor yani.
  3 ... ama olmadiki simdi boyle
 9. 9.
  son yıllarda iş ilanlarında sıkça rastladığım ve rastladığım anda es geçtiğim ifadedir.
  " bu akşam programın var mı, iş çıkışı birşeyler yapalım" diyen arkadaşına, ben bi' patrona sorayım bu akşam kaça kadar esneyeceğiz diye cevap vermenize sebebiyet veren hadisedir.
  bir de ilanlarda bu cümleciğin yanına çalışmaya hevesli diye bir ibare iliştiriveriyorlar. esnete esnete o bahsedilen çalışma hevesinin artık eski bir don lastiğinden farkı kalmadığını tüm işverenlerin bilmesini istiyorum. bir de etraftan duyduğun " ah keşke devlete gireydin" feryatlarının sana girmesi var tabi.
  3 ... bescarpialtieksiyedi
 10. 10.
  ailenize arkadaşlarınıza en önemliside kendinize zaman ayıramıyacagınız durumdur. aslında anlamı seni istediğim zaman çalıştırırım sen benim malımsın gibi bir açıklaması olması gerekirken süsleyip püsleyim bu şeklini vermişler. esnek çalışma saatleri
  işe başlarken pek açıklama yapmayan insan kaynaklarının pollyannacılığı kandırmaca oyunu. bir ay sabah 10 akşam 10 çalışırsın 2 haftada bir izin yaparsın o izin günündede çalışma yorgunluğunu atmak için evden çıkmak istemezsin eğer uzun süredir aynı yerde çalışıyorsan görüşmek isteyen arayan arkadaşlarında seni arama gereği duymazlar. çünkü sen hep iş saatlerinin yüksek tutulmasından bahseder izin gününde dinlenerek geçirmek istersin arkadaşların çevren ve ailende senin ona göre çok yüksek para kazandığını sanarlar böyle boktan bir durum esnete esnete yayaya kullanırlar.

  (bkz: bineceğim üstüne vuracağım kırbacı)
  2 ... joshua