bugün

hiç giymezsen üç yıl gider...

Not: ayakkabı bir haftada açıldı. adama sözünü hatırlattığımda, 'e hiç giymesen demiştim.' dedi.
- şu pastalar taze mi ?
- taze ablam bugün geldi bizde zaten günlük üretim...

eve git...

- e bu bayat !

bi de şu var

- o fiyata kurtarmıyor yoksa dükkan sizin !
Lokasyon: adana mısır çarşısı.
Tarih: 90'lı yılların sonu
kot pantolon almak için dükkana girilir ve bir pantolon beğenilir. Pazarlık yapılmaya çalışılır.
Tezgahtar: Abi ben de işçiyim burda, daha fazla indiremem. istersen patrona soralım.
Ardından içeri bağırır: abi şu pantol x liraya olur mu?
içerden gelen ses: olmaz zaten onun bize gelişi x lira.
Ben: tamam o zaman dediğin fiyat olsun.
daha sonra dükkanın önünden geçerken gördüğüm manzara: patron tezgaha bakmaktadır ve geçenki tezgahtar ibnesine bağırmaktadır: abi x lira veriyor, olur mu?
Olmaz onun gelişi x lira.
(kim işçi kim patron hâlâ bir muammadır benim için. Açık olan şey ise sağlam ketenpereye getirildiğim.)
genelde eşimin aradığı kadın işi şeyler için söyledikleri yalanlardır. özellikle elinde aradığımıza benzer ama istediğimiz şey olmayan bir ürün varsa:

başka yerde bulamazsın abla.
o aradığını bulamazsın abla.
"aynısı bende var" yalanı. özellikle elektronik ürün alıyorsanız böyle bir yalanla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. satıcının gösterdiği ürünü almamanız sizin hayrınıza olacaktır.
özer aydoğan karikatürleri iyi anlatır.

görsel
Hep yalan amk.
abla valla kurtarmaz. bize gelişi yirmi tl zaten bunun..
(10 tlye aldı. 25 tlye satmaya çalışıyor. 20 tlyi beğenmiyor..)
Kurtarsa düjyab senin. Bunun bana gelişi zaten ... Tl.
abla bak bunu 25'e ben veriyorum. 20'ye veren bulursan gel bana söyle, ben de alıcam.
en rahatsız edenide girdinmi çıkamıyorsun arkadaş zorla aldırcak adam.
Abicim git bak daha ucuza hiçbir yerde bulamazsın.
Ay çok yakıştı hanımefendi bunu kaçırmayın kesinlikle.(ama dendiğin her şeye bu tepki)

Inan hic kârım yok. (Babanın hayrina yapıyon bu işi de zaten)

Çok kaliteli zaten bak markaya çok memnun kalacaksın.(400 tl verip alinan malın ikinci giyimden sonra tülermesi)
5 dakikalık işi değerli göstermek için 2 saate yaparım demek.