bugün

5 dakikalık işi değerli göstermek için 2 saate yaparım demek.
Ay çok yakıştı hanımefendi bunu kaçırmayın kesinlikle.(ama dendiğin her şeye bu tepki)

Inan hic kârım yok. (Babanın hayrina yapıyon bu işi de zaten)

Çok kaliteli zaten bak markaya çok memnun kalacaksın.(400 tl verip alinan malın ikinci giyimden sonra tülermesi)
Abicim git bak daha ucuza hiçbir yerde bulamazsın.
en rahatsız edenide girdinmi çıkamıyorsun arkadaş zorla aldırcak adam.
abla bak bunu 25'e ben veriyorum. 20'ye veren bulursan gel bana söyle, ben de alıcam.
Kurtarsa düjyab senin. Bunun bana gelişi zaten ... Tl.
abla valla kurtarmaz. bize gelişi yirmi tl zaten bunun..
(10 tlye aldı. 25 tlye satmaya çalışıyor. 20 tlyi beğenmiyor..)
Hep yalan amk.
özer aydoğan karikatürleri iyi anlatır.

görsel
"aynısı bende var" yalanı. özellikle elektronik ürün alıyorsanız böyle bir yalanla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. satıcının gösterdiği ürünü almamanız sizin hayrınıza olacaktır.
genelde eşimin aradığı kadın işi şeyler için söyledikleri yalanlardır. özellikle elinde aradığımıza benzer ama istediğimiz şey olmayan bir ürün varsa:

başka yerde bulamazsın abla.
o aradığını bulamazsın abla.
Lokasyon: adana mısır çarşısı.
Tarih: 90'lı yılların sonu
kot pantolon almak için dükkana girilir ve bir pantolon beğenilir. Pazarlık yapılmaya çalışılır.
Tezgahtar: Abi ben de işçiyim burda, daha fazla indiremem. istersen patrona soralım.
Ardından içeri bağırır: abi şu pantol x liraya olur mu?
içerden gelen ses: olmaz zaten onun bize gelişi x lira.
Ben: tamam o zaman dediğin fiyat olsun.
daha sonra dükkanın önünden geçerken gördüğüm manzara: patron tezgaha bakmaktadır ve geçenki tezgahtar ibnesine bağırmaktadır: abi x lira veriyor, olur mu?
Olmaz onun gelişi x lira.
(kim işçi kim patron hâlâ bir muammadır benim için. Açık olan şey ise sağlam ketenpereye getirildiğim.)
- şu pastalar taze mi ?
- taze ablam bugün geldi bizde zaten günlük üretim...

eve git...

- e bu bayat !

bi de şu var

- o fiyata kurtarmıyor yoksa dükkan sizin !
hiç giymezsen üç yıl gider...

Not: ayakkabı bir haftada açıldı. adama sözünü hatırlattığımda, 'e hiç giymesen demiştim.' dedi.
beğenmezsen geri getir abla, aha yerimiz belli yurdumuz belli.
vallahi 5 tl kazanıyoruz.

ulan her boktan 5 tl mi kazanır bu yalancı mahlukatlar?
-abi son -x- tl ye bırakırım o da sana. valla maliyetini kurtarmaz siftah olsun.
-kardeş o maldan şu an yok ama haftaya gelcek. gir bak içerden başka beğendiğin modeller varsa onlardan verelim abicim.
(bkz: bozuk yok)
(bkz: bu halıyı dokuyan çocuk kör oldu)
(bkz: hastane masraflarını karşılamak için satıyoruz)
Abiciğim valla cok yakıştı be. Yemin ediyorum bu beden tam oldu yani. (Bi sike benzemedi)
bozuk yok valla.
Sen 10 daha ver öyle olsun. Tamam senin istediğin olsun al... 10 daha ver fitiz.

Giydikçe açılır.

Yeni sezon malları bunlar. Tabanları hep ital. ( külliyen yalan )

taze kardeşim sapına baksana. ( saplarına su dökülmüş kurumasın diye. )

Hepsi bir milyon ( hiç bir zaman hepsi 1 tl olmuyor. )

Parfümün zaten orjinalini alsan aynı koku. Neden daha çok para veresin abicim ? (Kalıcı ve teni tahriş etmediği için olmasın )

Bak % 20 iskontoyla 30 lira olur. Akşam pazarı gibi düşün. Hahaha ( iki katına sattı... )

Dükkanın önünü süpüreceksin ki esnaflığın belli olsun. ( çırağa söylenen en cafcaflı yalan. )
herif olmazsa gel ben her zaman burdayım diyor.

ertesi gün gidiyoruz herifin yerinde yeller esiyor.
Yalanım varsa şurdan şuraya gitmek nasip olmasın güzel abim.
Sen iyi bir ablaya benziyorsun, 100 değil sana 10. Wow Sherlock ne analiz ama Nasıl da anladın iyi bir insan olduğumu hemen.