1. 1.
  (bkz: esnaf sarayinin onundeki koylu heykeli)
  1 ... brksbc
 2. 2.
  eskişehir'de en çok kullanılan buluşma noktalarından biridir. en üst katında bilgisayar oyunları satılır. çok fazla seçenek olduğundan insanın gözü döner. *
  1 ... cococabana
 3. 3.
  eskişehir insanı tarafından ve eskişehir' de okuyan öğrenciler tarafından bir buluşma noktası olarak çok fazla benimsenmesine bir anlam veremediğim, ticari iş merkezi.
  1 ... whitewind
 4. 4.
  içinde bol miktarda 'liseli kız arkası liseli kopil' görebileceğiniz alışveriş merkezi.
  3 ... nikim yok benim
 5. 5.
  en alt katinda ufak bir kafesi ve bir cok akvaryum dukkani olan alisveris merkezidir.
  1 ... radament
 6. 6.
  Esnaf Sarayı Alışveriş Merkezi 1973 yılında 500 ortağın bir araya gelerek oluşturduğu bir iş yeri yapı kooperatifi olarak kurulmuştur. 1979 yılında merkezin inşaatına başlanılmış ve iş yeri merkezi 1985 yılında işletmeye açılmıştır. yaklaşık 25 yıldır Eskişehir ve çevre illerden gelen müşterilere hizmet vermektedir.

  türkiye'de "alışveriş merkezi" kavramını başlatan mekanlardan biridir. eskişehir'de açıldığında, ülkede bu tip alışveriş merkezlerinin sayısı parmakla gösterilecek kadardı, o zamanın teknolojisi ve anlayışı düşünüldüğünde de en modern alışveriş merkezlerinden birisiydi. ancak "geleneksel esnaf" zihniyetine yenik düştü ve zamanla kendini yenileyemedi. o zamanlar çevre illerden sırf esnaf sarayında alışveriş yapmak için gelen insanları zamanla kaybetti. çevre illerde açılan modern alışveriş merkezlerinin anlayış ve teknolojisinin gerisinde kaldı. ve tam tersi yönde bu sefer eskişehir'liler sırf alışveriş için komşu illere gitmeye başladı.

  çok geç kalsa da son yıllarda kendini geliştirmeye başladı ama bu sefer de eskişehir'de açılan neo, espark ve kanatlı gibi alışveriş merkezleri esnaf sarayı'na bir darbe daha vurdu.

  artık esnaf sarayı halk gözünde modern bir alışveriş merkezi değil, bir pasajı andırıyor. yine de doğanay'da bol köpüklü ayranını ve nefis böreğini tadabileceğiniz, bodrum katındaki kuşçuların kuş seslerini dinleyebileceğiniz, evlenecek olanların mutlaka 2. katına uğradığı, oyun, film, bilgisayar gibi ihitiyaçlarınızı en üst katta karşılayabileceğiniz mekandır. benim gözümde hala alışveriş merkezidir ancak modernliğini kaybetmiştir...
  2 ... alikula
 7. 7.
  içinde değil eskişehir tüm iç anadoluya yetecek kadar gelinlikçi barındıran çok katlı çarşı. nasıl oluyor da varlıklarını sürdürüyorlar anlamış değilim kaç tane gelinlik satabilir ki bir dükkan ayda??
  ... italian stallion
 8. 8.
  hala ayakta olan eskişehirimizin güzide alış veriş mekanlarından biridir.
  ... cd satan isportaci adam
 9. 9.
  eskişehir'de birçok dükkanı barındıran alışveriş merkezidir. içinde her çeşit ürünü bulabilirsiniz.
  1 ... feher
 10. 10.
  küçük gibi görünen ama aslında çok büyük bir alış veriş merkezidir. Katlarda, arka tarafa doğru giden küçük bir koridor vardır ve alış veriş merkezinin görünen kısmı kadar bir kısmı da buradadır aslında. 1985 yılı için devasa sayılabilir ancak 2012 yılı için sadece büyük ve orta halli bir mekan demek yeterlidir. Ancak hala oldukça işlek bir yerdir.
  ... milestraume