1. .
  mahalle esnafının yancılarıdır bunlar. kimisi berberin yanında oturur akşama kadar, kimi manavda... ama bence genel özellikleri müşteriyi tedirgin etmeleridir. ve sevilmemeleri.

  adam girer berber arkadaşının dükkanına, jöleyi avuçlayıp kafasına sürer, beleş parfüm sıkmaya çalışır, müziği değiştirir filan. ve içerideki müşteriyi hiç sallamaz, fashion tv'yi açmaya çalışır; 'ulan şu karıyı 2 dakkalığına bana verecekler ki...' gibi cümleler kurmaktan çekinmez. bir de durduk yerde güler ki, müşterinin tedirgin olmaması mümkün değildir.

  kahvecinin arkadaşlaı en tehlikeli olanlardır. akşama kadar oturup dünya kadar çay (hatta neskafe) içip para mara vermeden sktir olup giderler.

  bakkalın arkadaşının derdiyse beleş kuruyemiştir genelde. fındığı avuçlayıp 'hadi görüşürüz' der ve çıkar gider. internet kafe sahibinin arkadaşı da 'kız msni var mı' sorusunu sorar defalarca. porno indirmek ister.

  bunların bir genel özelliği de gelen bayan müşteriler hakkında fantazi geliştirmek olup, müşteri gelmediği takdirde tabureyi kaldırıma koyma opsiyonuna da sahiptirler.

  bu adamların bu alışkanlığı ölene kadar devam eder. o bakkal işleri büyütüp plazasının teras katında manzaraya karşı viskisini yudumlarken bile yancısı yanındadır. esnaflıktan iş adamlığına geçenleri böyle tespit edebilirsiniz. mühim bir iş görüşmesi için adamın odasına gidersiniz mesela. içeride çay içip etrafı anlamsız gözlerle izleyen birileri mutlaka vardır. 'senin sekreterde de amma bacak varmış haa' gibi cümleler de kurabilirler...
  2 ... nikim yok benim
 2. .
  hem esnafın hem de müşterinin canını sıkan yavşaklardır, bakın yavşak arkadaş demiyorum, sade ve sade yavşaklardır. esnaf ile müşteri arasında oluşmuş bir samimiyet varsa aralarına girer iğrenç bir laf söyler. göze kestirebildiklerinize aynı yavşaklıkla karşılık verildiğinde tırsarlar. "deli deliyi görünce sopasını saklarmış" atasözünü kanıtlarcasına sessizleşirler. görüldükleri yerde yetkililere haber verilmelidir.
  1 ... arpaci kumrusu