bugün

Eskişehirin diğer iç anadolu şehirlerinden farklı olmasının en temelinde bu şehirde ciddi bir eğitim yatırımının olması yatmaktadır. Bunun haricinde ciddi bir sanayi ve teknoloji potansiyeline sahip olması ve tam anlamıyla sosyal demokrat bir belediyecilik anlayışıyla yönetilmesi gibi nedenler öbür muhafazakar, sağ iç anadolu şehirlerinin aksine bugün eskişehirin daha sosyal demokrat bir kimliğe sahip olmasına yol açmıştır.

Eskişehirin bir üniversite şehri olduğunu artık bilmeyen yok. Kendi orantısı itibariyle belki de çoğu büyükşehirden fazla üniversite öğrencisini barındırıyor bu şehir. Onun haricinde sanayi ve teknoloji yatırımları ise şehrin nitelikli insan gücünü de kendine çekmiş olduğunu gösteriyor. Ve son olarak belki de en büyük artısı tam manasıyla sosyal demokrat olan bir belediyecilik anlayışıyla yönetilmesi. Bu da şehrin bu noktaya gelmesinde önemli bir rol oynamış olabilir.

Yıllardır söylüyoruz ve görüyoruz; eğer bir şehirde eğitim seviyesi artıyor, üniversiteye bağlı sanayi ve teknoloji üsleri çoğalıyor ise o şehir her zaman sosyal demokrat yöne kayıyor. Bugün siz eskişehirden kaldırın o üniversiteleri, kaldırın o üsleri, kaldırın o sanayiyi ve teknolojik birikimi. Bakın bakalım eskişehirin yozgattan, konyadan, kayseriden farkı kalıyor mu...

Sadece türkiyede değil Bütün dünyada bu durum geçerlidir. eğitim seviyesi, okuma alışkanlığı ve sorgulama düzeyi arttıkça muhafazakarlık ve tutuculuk azalır. Eğitim seviyesi ve okur yazarlık düştükçe muhafazakarlık ve tutuculuk artar. işte eskişehirin diğer iç anadolu şehirlerinden farklı olması yukarıda saydığım bu nedenlerden dolayıdır. Aynı imkanlar ve durum eskişehir için değilde başka bir şehir için yaratılsa yine benzer bir durum söz konusu olacaktı.
eskişehirsporun bu ilde kurulmasıdır. garip.
en başta üniversite kenti olması. aydın insanlar var öğretmen öğrenci bir şekilde kaynaşmış oraya. başa gelen belediye başkanıda buna katkı sağladı ve marka oldular. çankırı'da iç anadolu'da eskişehir'de. sen köy çankırı ile eskişehir'i nasıl bir tutarsın? tutamazsın. fark böyle konur.
bugünkü seçimde olduğu gibi oylarını erdoğan'ın karşısındaki partiye vermesidir.zira iç anadoluda sadece eskişehir Ekmeleddinoğlu'nu desteklemiştir.
yılmaz büyükerşen gibi bir şansa sahip olmalarıdır.
Demografik yapısı daha az arabımsı herhalde.
Öğrenci şehridir. Başka hiç bir iç anadolu şehrinde yoktur bu kadar öğrenci.
2 adet devlet üniversitesine sahip olması.
Bok gibi olması.

Oralıyım.
yılmaz büyükerşen ve anadolu üniversitesi.

cehapeden nefret ederim ama yiğidi öldür hakkını yeme.