bugün

içinde Nuri Genç gibi bir üstadı bulunduran muhteşem okul.
marşıda vardır bu okulun :

cumcum yolu yokuştur biraları tokuştur
cumcumda okumayan ya ibnedir ya puşttur. diye.
etrafındaki diğer liselerle birlikte okul çıkış saatlerinde önünden geçmek insanı dört beş kat daha yaşlandırırdı. üç tane bunun gibi okul, bir taraftan laf atan elemanlar iki hece söylesen seksen tanesi üstüne uçar, diğer taraftan yine laf atan leş kızlar. amaçları pek farklı öğrencileri vardı vardı, hala var mı bilmem yıllar oldu geçmiyorum önünden.
ilk bakışta eskişehir cumhuriyeti lisesi gibi algılanan lise. en azından ben ilk anda öyle algıladım.
öğrencilerinin çoğunun lisenin ismindeki o asilliğe (bkz: cumhuriyet) layık olamadığı, olayların, kavgaların eksik olmadığı lisedir.

hayır eğitim sistemimiz adam akıllı olsa o öğrencilerin ortaokuldan mezun olmaması lazım, ama gelin görün ki ortaokul u ite kaka bitirmiş, belalı, psikopat, kendini bilmez öğrencilerinin ailelerinin "aman okusunda ne yaparsa yapsın" düşüncesi ile kayıt yaptırdıkları okuldur.

ortaokulda vardı böyle birisi, belalı mı belalı, psikopat mı psikopat, "ben anadolu lisesi sınavına falan haırlanamam(hazırlansan sanki kazanacan da) babam beni cumhuriyet e yazdıracak, orada dövecek adam ve düzülecek kız çooook" şeklinde konuşurdu(herifin hayaline bakar mısınız). sonradan öğrendik ortaokulu 1 sene uzatarak ite kaka, kurulla, bütünleme ile bitirdi(ona diploma veren hocalarıma saygılar(!)), sonra gitmiş cumhuriyet e, dediği gibi çok adam dövmüş, çok kızı da düzmüş, ama mezun olamamış, yani atılmış(onu atma cürreti gösteren o zamanın cumhuriyet lisesi hocalarını kutlarım, büyük cesaret, o herif bir de üniversite okusaydı aman aman okuduğu üniversite şifayı kapardı herhalde), ondan sonra mı, ne bileyim adam dövmeye kız düzmeye devam etmiştir herhalde...

düzeltme editi: o kişi uslanmış ve durulmuş, çoluk çocuğa karışmış, şimdi kendi işini yapıyormuş, yani hızlı yaşamış şimdi durgunlaşmış, aslında bazen öyle bir hayat mı yaşamak gereklidir acaba diye düşünmüyor da değilim...
basket ,futbol maçlarında "cumcumcum sisisi cumhuriyet lisesi,cumcumcum sisisi cumcummu skti sizi"şeklinde tribün şovu bulunan lise.
lise 1 deki kızların hala bebeklerle oynadığı lise:) evet doğru söylüyorum, delilleri var.
7 sene önce mezun olduğum lisedir. dışardan güzel gözüktüğü kadar içininde güzel olduğu lisedir. efsane öğretmenlere sahiptir.* dersler çok eğlenceli geçerdi, kızlar güzeldi, evede yakındı. daha ne isterdi bu ergen gönül.
her çıkışında papaz olan eskisehirin köklü bi lisesi.
cumcum olarakta bilinir.
3 5 sene önce* mezun olduğum lise. kızların,erkekler için,erkeklerin kızlar için ettiği kavgalardan daha çok kavga ettikleri* acayip lise.hey gidi günler hey.