bugün

son derece ciddi bir akrabalık sorunsalıdır.

-abi, eskimolar türk mü, değil mi? ne dersin bu konuda?

-ne bileyim olm, bizim orada pek eskimo yok yani. bilmiyorum.

-yüzeysel yaklaşma abi. ayrıca sanki dalga geçtiğin gibi bir izlenime kapılıyorum.

-yok olm, ne dalgası. ne bileyim. soylarını falan araştırmak lazım herhalde.

-* iki haftadır uyku yüzü görmedim.

-niye lan, bir rahatsızlığın mı var?

-eskimolar abi. çok kurcalıyor bu mesele kafamı. millî kütüphaneden eskimolarla ilgili 7 kitap aldım. hepsini okudum ama cevap bulamadım. ama bazı ipuçları elde ettim.

-boşver gitsin ya. derdin mi yok?

-olmaz abi. bu millî ölçekte öneme sahip bir mesele.

-...

-sponsor arıyorum abi. yardım edebilir misin?

-ne sponsoru?

-kanada'da 3 üniversiteyle e-mail yoluyla bağlantı kurdum. önce ilgilenmediler ama üniversitede öğretim üyesiyim deyince araştırma için davet ettiler.

-olm sen lise terk değil miydin?

-vatanım için yalan söyledim. mizansen yaptım. şimdi vatan, bu meselenin çözümü için senden de görev bekliyor. bana yardım et.

-ne yapayım?

-doçentlik belgesi ve para, sponsor lazım.

-bizim kaavecinin oğlu ekrem'e söylerim, bir bağlantıyla sahte doçentlik belgesi falan yaparız ama para işi nasıl olacak?

-bilmiyorum abi. ama pasaportum, vizem ve uçak biletim hazır. vatansever bir sponsor bulmam lazım. çok birşey istemem. karnım doysun yeter. ikametgah da istemiyorum. zaten kendimi araştırmaya vereceğim. yukon territory'ye falan yolculuk yapacağız. üniversite ağırlar yolculuk boyunca. diğer zamanlar da sağda solda, parkta falan yatarım.

-olm kanada soğuk olur.

-olsun, olmadı barlarda falan takılırım gece. geçer bir köşeye uyurum.

-bizim köylü müteahhit tanıdık var belki yardım eder. iki yıldır iyi para kazanıyor şerefsiz.

-vatana hizmet ettikçe şeref kazanır abi. sen numarasını ver.

(bkz: ukte)
evine gelen misafire eşini sunan bir milletin, türklüğünü savunmanın sakıncalı olabileceğini hatırlatmayı gerektiren soru, sorun ya da sorunsal*.
(bkz: hepimiz eskimoyuz)
dünyanın bütün masum toplumlarıyla akrabalık kurmak isteyen vatandaşlarımızın ortaya attığı bir şey olduğunu sanıyorum. kızılderililer için de aynısını söylüyorlar. burda bile düzgün bir eş seçemiyoruz kendimize. ingilizlerle amerikalılar çatır çatır akrabayız derler ve ikisi de ileri milletler. biz de desek ya norveçlilerle, isveçlilerle falan akrabayız. nerde gudik bi millet var kesin kardeşlerimizdir diye atlıyoruz. yapmayın kardeşim böyle galeyana gelmeyelim.
önce hz adem, sonra kızılderililer şimdide eskimolar. ya adamları rahat bırakın.
yenimo ların türk oldukları dedikodusu vardır.