1. ?.
  eskiden sanatçılar halk ile aynı gelir düzeyinde belki biraz üzerinde gelire sahiptiler. o yüzden halka ulaşmaları çok daha rahat oluyordu.

  şimdi ise bölüm başına kazanılan 40,000 tl'ler , konserlerde kazanılan yüzbinlerce lira para.

  bu paralar ile halktan uzak bir yaşam , halkın sıkıntılarını anlamayan bir sanatçı topluluğu ortaya çıkmaktadır.
  9 ... rosava
 2. ?.
  halkla halk arasında bile gelir uçurumu ne uçurumu vadisi olduğundan şaşılmayan olay.
  1 ... vigilante8
 3. ?.
  işi gücü bırakıp magazin programlarından dizilere kadar popüler kültür bekçiliği yapılan ülkemizde şaşırılmayacak olaydır.
  ... harlem zencisi
 4. ?.
  Murat Boz'a dandik bir lise konseri için 60.000 TL verilmesi bu önermeyi destekliyor. Tabii bu kadar para kazananlar ne kadar gerçek sanatçı o da tartışılır.
  ... enterokinaz
 5. 0.
  bir kaç tane dizi oyuncusuna bakarak uydurulmuş laftır. dizi oyuncularının sadece bazıları bölüm başına iyi paralar alabiliyor. bir çoğu yevmiye usulu çalışmaktadır. sözleşmeleri bile bir boka benzemez. yapımcı istediği an götlerine tekmeyi koyar ...vs
  bir dizide oynarlar haftada 40bin e göre yaşamaya başlarlar, sonra o dizi bir biter 3-5 yıl hala haftada 40bin kazanıyormuş psikolojisinden kurtulmaya uğraşır ama beceremez sıfırı tüketirler. senden benden beter durumlara düşerler, sen, ben gibi bir işe girip çalışamaz da artık yüzü tanındığı için. mecbur dizi, film bekle dur sonra. 1 sene para kazan 10 sene sürün hesabı.

  müzisyenlere gelince onlar da aynı sayılır. eskiden olsa neyse ama artık albüm satışlarından para kazanamayan sanatçılar konserlere gebeler. eskiden bir popçu albüm çıkardığında milyon satış rakamlarına ulaşırdı. bir albüm çıkarıp hemen bir emlak,arsa,araba gibi şeyler alabiliyordu sanatçılar. bebek te sahil de ev alabiliyorlardı. tarabya da taverna açabiliyorlardı, kebapçı zincirleri, turizm şirketleri falan kurabiliyorlardı ama artık o dönemlerin en çok kazanan sanatçıları bile günümüzde sürünmekteler.

  en kralı, milyon satan albümler şimdi en fazla 150bin satıyor. müziğini yapan adama para ödüyorlar, sözleri yazan adama para ödüyorlar, bestecisine, studyosuna, menajerine, imajına bi dünya para harcıyorlar . ne kadar kazansalar da çok harcıyorlar. bu yüzden çoğu sanatçı aslında çok zor durumdadır ülkemizde. şimdi iyi olanlar da bir kaç sene içinde patatese bağlar.

  çok takmamak gerek sanatçıların gelir düzeylerin, onlara gelir, geldiği gibi de gider. yaşlannca da sefalet içinde ölürler çoğunlukla. biz emekli maaşlarımızla sıradan ama sorunsuz bir yaşlılık yaşarken, bunların çoğu yanlız ve sefil kalırlar.

  oyunculuk bir derece ama özellikle müzisyenler fena sürünmektedir ülkemizde. 10 yıl önceki festivallere bakın, bir de şimdikilere. artık ülkemizde organizasyonlar bile tükendi, alkol sponsorlarına konan engeller sebebi ile adam gibi festivaller de yapılmaz oldu. bu kadar müzisyen, hepsi çok iyi para mı kazanıyor sanki. alayı sürünüyor bence.
  ... memomorfoz
 6. 1.
  işte bir gerizekalı pembiş cemaatçi rosava tesbiti daha;

  zeki müren ssk'dan emekliydi...
  -2 ... darius ve krezus reloaded
 7. 2.
  Doğru bir tespit üzerine yapılabilecek en doğru yorumdur.bunun üstüne bir de halkın sanattan anlamıyacağını bile söyleyebilirler.
  ... jackoceans
 8. 3.
  sezen aksu dinleyen hüsnü özyeğin ile sanatçı arasında ciddi bir gelir uçurumu var, şaka bir yana bu normaldir ekonomi, reklam ve sektör büyüdükçe şöhretin ve popülerliğin maddi değeri artar, bu tüm dünyada böyledir.
  ... mematiumrede
 9. 4.
  maalesef doğru olmakla beraber söz konusu para babası haline gelmiş insanların çoğunun sanat adına bir değer ifade etmemesi daha acı.
  biz ne aç sanatçılar gördük...
  1 ... zart diyen zurna
 10. 5.
  korsana evet demenin haklı nedenidir.
  1 ... halka arz