bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kendine en yakın gördüğü insanlar tarafından yediği kazıkları hayatında birer ders olarak değerlendiren insanda görülen ekol.
  psikolojiye göre ele aldığımızda her insan doğduğunda temiz bir sayfa gibidir. insanın yaşadığı her şey onun kişiliğinde çeşitli değişikliklere yol açar. hiç kimse doğuştan bazı erdemlere sahip olmaz, erdemler insanlara yaşantılar yoluyla kazandırılır.
  konuya bağlamak gerekirse bazı insanlar özellikle lise çağlarında hayatının ilk denemelerini yaparlarken unutamayacakları kazıklar yerler. kız arkadaşının bu kişiyi terk edip gözünün önünde başkasıyla çıkması buna bir örnektir. bu kişi çevresindeki arkadaşlarına bakar ve şunu gözlemler: kendisini terk eden sevgilisinin önünde piçlikler yapıp başkalarıyla çıkan kişinin peşinden eski sevgili geri dönmek ister, fakat tam tersini yapıp sevgilinin peşinden koşan kişinin ise sevgilinin götünü kaldırmaktan başka bir şey yapmadığını fark eder. o anı akıllandığı an olarak aklına yazmıştır.
  ben sadece yediğim bir kazık olaraktan kız arkadaş kazığını örnek verdim. örnekler çoğaltılabilir fakat anlatmak istediğimi umarım sizlere verebilmişimdir.
  3 ... carli
 2. 2.
  (bkz: savunma mekanizması)
  ... rosava
 3. 3.
  (bkz: eskiden puşttum şimdi tövbekar oldum ekolü)
  1 ... mulayim
 4. 4.
  türk filmi klişelerindendir.
  ... hayattan muaf
 5. 5.
  ben böyle değildim yaşarken oldum, bu kötü kaderi sonradan buldum halleri olup pek tabi geçersizdir. piçliğine bahane arayıp aklınca günah çıkartan insan söylemidir, yersen.
  1 -1 ... different