bugün

Senin insanın pis diye, camiiler allahın evi olmaktan çıkmıyor.
Sorun dinimizde değil, sorun senin pis zihniyetli ve sapık vatandaşında.

Başlığı okuyunca bile ne kadar. Neyse hakaret etmeyeceğim.
Şimdi siyaset meydanı oldu. Oy istiyorlar.
(bkz: allah başka dert vermesin)
Camiiler müslüman cemaat için toplanma yeridir. Yeri gelir nikahını yaparsın, yeri gelir istişareye oturursun. Kurs verirsin, boş vakitlerinde kur'an okumaya gidersin vesaire.
Yani, normalde camiiler allah'ın evi falan değildir. Yahu, bir de müslüman olacaksınız. Koca allah'ın eve mi ihtiyacı var? Siz kaynaşın, aranıza ayrılık gayrılık girmesin diye var o camiiler.

Neyse, mümin takılanlara bunları söylemek de bir garip doğrusu. Bir Islam savunuculuğu yapmadığım kaldıydı. Siyaset karıştırmadan(zeks haricinde) yukarıdakilerin hepsini yapabilirsiniz. Küçükken camiide top oynardık, kimse de bir şey demezdi. Sağda solda tiner cekeceklerine camiide dursunlar denirdi.

Ki ilk yıllara bakarsanız bu bahsettiklerimin aynısını mekke-medine mescitlerinde de görürsünüz. Türbeleşme daha sonraki iş. Emevilerin halt yemesi. Hani bizim memleketteki müslümanların yaşadığı islamin ataları.
https://odatv.com/erdogan...en-sozler-16021916_m.html

bu görüntüler geçen hafta cuma namazında çekilmiş. teşrif etmek tdk‘ya göre onurlandırmak anlamına gelir. cami; allah’ın evi kabul edilir, alelade bir kul mu onurlandırıyor camiyi? ayrıca allah katında herkes eşit değil miydi sayın diyanet yetkilisi?
önceden camiye gerçek anlamda dindar insanlar giderdi. şimdi bazı kesimler tarafından camiye gitmek moda gibi bir şey olduğundan, bazı insanların dindar olarak gözükmek için gittiği bir yer oldu.
Valla Medine de ki o yeşil kubbenin olduğu büyük caminin içinde yemek falan yemiştik onu hatırlıyorum. Cuma günleri hurma zemzem fala. ikram ediyorlar, garip oluyor. Yemek yeniliyor yani.

Ama bu düğün fotoğrafı olayı enteresanmış.
camiler aday seçme ve yerleştirme görevlerinde artık.
bir soru.

evet, eskiden camiler allah'ın eviydi, müslümanlar camilerde toplanır ibadetlerini yapardı.
fakat son zamanlarda camilerin pozisyonu da değişti.
neler neler yapıyorlar camilerimizde...

örneğin çay-börek keyfi yapıyorlar;
görsel

simit poğaça da var;
görsel

çay börek neyse de, daha da ileri gidip ziyafet veriyorlar;
görsel
görsel

kadın kolları toplantıları yapıyorlar;
görsel

kendi bedenlerini kullanıp "evet" yazanlar bile var hatta;
görsel

ve hatta camileri karete tekvando kursu olarak kullanıyorlar;
görsel

ha bir de son dönem modası, düğün fotoğrafları var ya, onları da camide çektirenler var.
görsel
görsel

yani camilerimiz instagramda like almak için birebir...
görsel

hadi tüm bunlar neyse de, camileri fuhuş amaçlı kullananlar bile oldu.
görsel

pasta, kek, börek, ziyafet tamam da fuhuş yapmasaydınız bari be allahsızlar...

neyse, ben camilerimizi hep ibadet etmek için, namaz için, dua etmek için kullandım.
camileri allahın evi bildim.
bunlar bana garip geliyor.
ama son 16 yıldır garip olmayan ne kaldı ki hayatımızda?

edit: unutmuşum, samanlık yapılan camilerimiz de var.
örneğin, bursa-inegöl-muratbey köyü camii;
görsel