1. 1.
    2002 öncesi eski güzel türkiye ile şimdiki çiftçilerin kendilerini yaktıkları, insanların yoksulluktan topluca intihar ettikleri yeni türkiye'nin karşılaştırması. en son antalya'da topluca intihar eden aile ile akla geldi. baba intihar notunda aylardır işsiz olduğunu eklemiş. istanbul'da yoksulluktan ölmeyi seçen aile ise elektrik faturasını ödeyememişti.

https://www.sozcu.com.tr/...rdesi-aralaniyor-5440394/
    2 -1 ... acele etme papaz efendi
  2. 2.
    Son zamanlarda insanları izliyorum. Tüm toplu intaharlar ve cinayetler üstüste acıyı katlarken, halk arasında en ufak gerginlik büyük sürtüşmelere dönüşüyor. bir de hükümet kanadından yapılan açıklamalara, plan ve bütçe komisyonu rezaletine bakıyorum. Çok acı gerçekten! Belki kendileri ölüme gitmekte haklıydılar. (Çocuklar istisna) Eskiden kızardım duyunca ama gençleri artık anlıyorum. Gidin, gidin ve başka bir ülkede, gurbette de olsa yaşayın. Bunu demek beni üzse de Umudun götürdüğü yere gidin!
    2 ... endividualist
  3. 3.
    erdoğan rejiminin ülkeyi getirdiği içler acısı hali hatırlatır.
    4 ... acele etme papaz efendi
  4. 4.
    eski türkiye'nin dış borcu 129 milyar dolardı..
    yeni türkiye'nin dış borcu 500 milyar dolar..

yeni türkiye bağımsız bir devletmiş gibi görünebilir, ama pratik olarak batı'nın sömürgesidir...
    3 ... arbutus unedo
  5. 5.
    esasen eski türkiye de çok matah bir şey değildi. yaşı tutan birisi olarak söyleyeyim, 90'ların sonu 2000'lerin başındaki halimiz de şimdiki gibi bir çöküştü. mesele hep bir anayasa kitapçığı yüzünden bri gecede üç kat fakirleştik gibi anlatılıyor da asıl çöküş ekonomik değildi. kriz vatan millet diye hamuduyla götürenleri ortaya çıkartmıştı. cumhurbaşkanının yeğeniyseniz milyarlarca dolar parayı kıbrıs'ta off-shore hesaplarına taşıyabiliyordunuz. ama yine de böyle seri intihar vakaları yaşanmadı. düşünce üç kişi bir tekme daha size savuruyorsa bir kişi de omzunuzdan tutuyordu. işini gücünü kaybedenin sığınacağı bir memleketi, akrabası illa ki vardı. en olmadı dertleşecek birisi illa vardı...

diyorum ya bugün yaşadığımız asıl çöküş ekonomik değil ahlaki diye. mesele 2002'de 1000 yumurta alırken 2019'da 3000 yumurta alma meselesi değil yani. bugün evine ekmek götüremeyen, faturasını ödeyemeyen adam yalnız. bu yalnızlığı da iktidar tarafından "sorunu açlık değil psikolojik" diye daha da derinleştiriliyor. artık suyunuz kesildiğinde kapınıza bidonla gelen komşular yok ama "mahalle baskısı" hala baki. bu çöküşü de önceki yıkımın eleştirisiyle iktidara gelen, geleneksel değerleri savunan siyasal islamcılar yaptı. mesele manevi değerlerin çökmesi değil yani. çöktüyse de sizin dönemiizde çöktü...

2000 krizindeki çöküş halini yaşamış birisi olarak söyleyeyim, gene o zamanlar geleceğe dair bir umut kıtrıntımız vardı. şimdi sadece ülkeyi terketmeyi düşünüyoruz. e gidemeyen ne yapacak? çok daha ağır bir çöküş bu...
    3 ... anne ben gruppie oldum
  6. 6.
    Çok basit bir fark var. Bunu da şu an ki iktidar yaptıklarıyla yerleştirdi. Eski türkiye'de insanlar tüm güçleri ile ülkeyi nasıl kurtarırız diye uğraşıyorlardı. Her türlü zorluğa ve yokluğa vatan ve millet sevgisiyle katlanıyorlardı. Yeni türkiye'de insanlar kendimi nasıl kurtarırım diye düşünüyor ve uğraşıyorlar. Vatan artık bir cadde ismi millet zaten lugattan çıkarıldı. Artık biz bile yok. Sadece ben var. Sağol reis. Ellerine sağlık.
    3 ... the sakal
  7. 7.
    bir siyanürle toplum ölüm haberiyle yine akla gelmiştir.

https://www.sozcu.com.tr/...z-bedeni-bulundu-5452680/
    5 ... acele etme papaz efendi
  8. 8.
    Eski türkiyede mutlu fakir ve açtık yeni türkiyede hem mutsuz hemde daha fakir daha açız.
    2 -1 ... mersi
  9. 9.
    intiharlar ajanlar tarafından yaptırılıp dış medyada türkiyede fakirlikten intiharlar oluyor algısı yayılıyor.
    -3 ... itoglu yourself
  10. 10.
    (bkz: türkiye nin saat başı 2 milyon dolar faiz ödemesi)
    ... acele etme papaz efendi