bugün

(bkz: kolera günlerinde aşk)
Toksik ailelerin kurulmasi ve o toksiklerin uremesiyle sonuclanacak eylem.
Anlaşamayıp ayrıldığınız kişi henüz genç ve toysa ilerleyen zaman diliminde kendini geliştirmiş olabilir. Başka türlüsü toksik bir ilişkiye gebe. Yani başarı oranı düşük, ruh sağlığı için de riskli bir eylemdir.
Tuhaf Bir durum.

Eski sevgililerim hakkında diyebileceğim tek şey benden uzak olsunlar..
ne olacam dememek lazım.
Eskiler bende genel olarak bi tiksintiyle kalmış oluyor. Millet nasıl geri birlikte olabiliyor aklım almıyor.
Beni 20 kere aldatan herifle olmaz.
Exden next olmaz.
Araya başkaları girmediyse olabilir. Aksi takdirde sağlam mide gerektirir.
Biraz zorlamışlar gibi sanki.
sevgi ve saygı bitmemişse gerçekleşebilecek eylem.
ilerde eski sevgiliyle boşanmak olarak tazelenecek olan meseledir. bir insanla bitirdiysen o insanla bir gelecek kurman imkansızdır. o bir yerden sonra tekrar patlar.
yine yine yeni yeniden.
üniversite yıllarını ayrı geçirdikten sonra evlenebiliyorsun.
o kendini buluyor, sen kendini buluyorsun.
5 koca yıllık ayrılık olmasa bir daha bir araya gelmeyecek kavgalar ile ayrılırdık.
bir daha yan yana gelemeyiz derken geldik. onca yıl bir kere bile görüşmemiştik.
çok değişmiş olsa da hala aynı kokar, aynı bakar.
insanın aşkından ve duygularından emin olup evlenmesidir.

genelde ikinci ağızdan ve gözleme dayalı yorumlar var. ben şimdi bizzat deneyimlemiş biri olup, birinci ağızdan yazacağım.

Not: insan ilişkileri yazılı ve değişmez kanunlar olmadığından ve insan eylemlerinin ve duygularının sebepleri her zaman istisnaya açık olduğundan bu yazı olumlu veya olumsuz asla tavsiye niteliğinde değildir.

Aşk öyle bi duygu ki insanı belki de en çok korkutan ve hata yaptıran duygulardan biri. Kişinin geçmişindeki deneyimleri ve karşı cinse olan güvensizliğini de boca ettik mi insan aşık olduğunun bile farkına sonradan varabiliyor.

enteresan hatta bazen kabullenilemez. Ama oluyor işte.

aşık olduğuna inanmayıp hissettiğin tüm o yoğun duyguları bir abartıdan sayıp korkup ayrılıyorsun. kendine binlerce şey kanıtlamak uğruna her türlü ilişki içerisinde bulunup kanıtlarını toplamaya çalışıyorsun. hatalar, hatalar, hatalar...

üzülenler var. yıprattığın insanlar... kişinin kendisi zaten enkaz kendi içinde. 2 seneden fazla sürünüyorsun tabiri caizse. aklında tek biri var bu süreçte. geri dönülemez bir yola girmiş, sözler vermişsin başkasına. mutluluğu yakaladığın bir iki ânı kendine pusula edindiğin bir girdabın içinde dolanıp dur. takipler, stalklar, özlemler, nefretler... yanında yatan bir kadın varken başkasının hayaliyle uzan o yatağa. öl daha iyi.

aşk insanın şirazesini kaydırıyor.

öte yandan diğer aşık, büyük acılar çeksin hayatta en çok küçümsediği aşk olgusundan. unutmak için her şeye razı, meşguliyetlere ve hayatın hengamesinde savrulmaya ve kendini adamaya yemin etsin. duygu enkazları her yerde. özlem ve bundan duyulan nefret. sonra yine büyük bir sevgi ve aşk duygusuyla her gece uyumak unutmak için.
kendine başkalarının hayatlarında şans versin, olduramayınca durdursun.

düşünün ki beyninizin en kritik noktasında ameliyat edilemez bir ur olduğunu öğrendiniz fakat bunun sizi asla öldürmeyeceği söylendi.
zaman zaman acılar içine sokacak ama asla ne kötüleşecek ne yayılacak orada öylece duracak. sahip olduğunuz her şeyi külliyen kaybetmemek adına onunla yaşamayı öğrenirsiniz. o orada öylece durur. acılar da verir ama onunla yaşamaya alışırsınız. sizden bir parça olduğunu kabullenirsiniz. hayatınıza devam edersiniz. ertelemeden daha fazla durmadan ve olması gerektiği gibi...

bu arada hala aşktan bahsediyorum ne yazık ki. aşk bazen güzelliğini, tüm çirkinliğini gösterdikten sonra, tam perde kapatılacakken yüzünü gösteriyor. bittiğinden emin kalkıp giderken.bazen biraz oyalanmakta fayda var.

sonra birden imkansız denilen ne varsa gerçekleşiyor. telafisi olmaz sandığınız, affedemeyecek ve affedilemeyeceğine inandığınız ne kadar acı varsa affoluyor, bağışlanıyor.

peki sağlam temelleri biraz daha açalım. ayrıyken yaşadığınız ve yaşattığınız mutsuzluklar en sağlam kanıt. önce kendinize sonra kanıtlamaya ihtiyaç duyduğunuz herkese ve her şeye karşı.

tüm bu mutsuzluklar, kişi şayet hala aşık olduğu kişiyle beraber olsaydı asla ortaya çıkmayacağına yemin ediyor. çok her şey için çok geç kalmış olduğunuzda bunu anlıyor ve bundan eminsiniz artık.
duygusal teminatınız elinizde öyle mal gibi yaşıyorsunuz.

insan sevmediği biriyle bir ilişki oldurmaya çalıştığında özündeki tüm iyileri yitiriyor. hoşgörülüyken hoşgörüsüz, sevgi doluyken bozguncu, sabırlıyken tahammülsüz ve kendinden nefret edecek duruma gelene kadar daha birçok şey olup çıkıyor. her şeyi ama her şeyi en ince ayrıntısına kadar eleştirip kendine dert edip, yakıp yıkıyor. insan mutsuzsa her şey ona batıyor.

işte sırf bu yüzden insanın sevmediği biriyle asla evlenmemesi ve nikah masasında dahi olsa dönmesi gerektiğine inanıyorum.
herkes için ve daha da önemlisi kendisi için.

sonra bu ters giden şeylerin tersliğinden usanıp iyice yakıp yıkıyorsunuz. kaybedeceğiniz bir şey yoksa, bazen ne kadar kolay olduğuna inanamıyor insan.

dünya dönüyor, her gün binlerce mucizeden biri bu sefer size vuruyor. tedavinize çare bulunuyor. eski sevgiliyle bir araya gelme şansı doğuyor.

zamanında yapamadığınız ve tenezzül etmediğiniz tüm fedakarlıklar için seferber olurken buluyorsunuz kendinizi. kaybettiğiniz tüm iyilikleriniz yeniden filizleniyor içinizde, griler renkleniyor, daha zorken daha güçlü hissediyorsunuz. önceden uğruna savaşmaya erindiğiniz ne kadar şey varsa hepsini tek tek kucaklıyorsunuz. aştıkça daha da güçleniyorsunuz. daha kolayı vardı arkanızda ama mutlu etmiyorsa sizi gözünüz bile görmüyor devam ediyorsunuz. çok fazla acı çekmeyi bi tahayyül edin telafisi olmayan bir acıyı. tedavi edemediğiniz bir acıyı. sonrasında bir şans olduğunu keşfedip ilerlemek için ne var ne yok ortaya koyuyorsunuz.

karşı tarafa olan güvene gelince zaten bunca zaman izini sürdüğünüz kişinin yaşantısı ve o zamanki ilişkisinden türlü doneleri biliyor, görüyor ve emin oluyorsunuz. neleri yaptığını neler yapmadığını. neler yaşayıp neler yaşattığını. elinize çok fazla bilgi geçiyor. sadece sevdiğiniz kişinin ağzından değil üstelik. her şey için çok fazla zamanınız oluyor bu ayrılık sürecinde.

çok fazla sağlam kanıtlarla geliyor hayat size siz istemezken belki de.

bu hikaye bizzat bana ve eşime aittir .bir benim tarafımdan bir de eşimin tarafından yaşanılanları özetlemeye çalıştım. eşimin, geçen şu süre zarfında şahit olduğum aşkına, sevgisine, sabrına, itinasına hala hayret ediyorum. karşımıza çıkan onca zorluğa bir kez bile öf demeden göğüslediği için. ben çekerdim ama başkası çeker mi bilmiyorum derdim.eşimin belki benden de fazlasını çektiğine şahit oldum. her türlü aşamayı ve zorluğu büyük bir zevkmiş gibi karşıladı, karşıladık.

kişiyi en iyi kendisi tanır.
genellemeler yaşamın yaygın olasılıklarıdır sadece, katiyet vaat etmez.
Bi an düşündüm de yok abi ya Allah yazdıysa bozsun.
Kötü ayrılmadıysa çiftler evlilik yolunda cok mutlu olabilirler. Birbirlerini cok iyi tanıyor olma olasılığı çok yüksek çünkü. Ama mantık evliliği olur bu ya aşk olmaz.
Evlendikten sonra boşanma ile sonuçlanacak durumdur.

Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı.
Hiç sevgilisi olmayanlar kimle evlensin o zaman ?. Konuya dönersek insanı çok mutlu eden bir durumdur. Tanıdığın bir insanla tekrardan birlikte oluyorsun falan süper işte.
Hamile bırakırsanız yapacak başka bir şey yok.
tilki ve kürkçü dükkanı meselesidir.
Severek ayrıldığına veya bir anlık sinir ile ayrıldığına delalet eder.
(bkz: allah korusun)
sevgiliden ayrıldıktan sonra başka birini bulamayınca yapılacak eylem.
(bkz: tükürdüğünü yalamak)
ilginç geldi hiç görmedim öyle bir durum. ama denenebilir. sevgiliden ayrılıp düğün günü barışmak sonuçta eski sevgili.
güncel Önemli Başlıklar