bugün

bu devirde sağlıksız ne varsa onu tüketmemizin sonucudur.
genetik biliminden bihaber olup puştluk yapmasını bilmedikleri içindir.
(bkz: gdo)
kim uyduruyor abicim bunları ya.
Yalandir... Eskiden ortalama insan omru ortalama 40 seneydi... Bu gun yatin kalkin, var olan tip bilimine, tarima, genetige ve daha bilimumteknolojiye sukr edin...
eski de, ne kadar eski? insan da, hangi bölgenin insanı?
hormonsuz gıdaya bağlansa da stresin daha az olduğu, insanların birbirine daha kolay güvendiği zamanlarda yaşamalarının payı daha çoktur.
daha çok iş yapmaktan, sigara, içki gibi kötü alışkanlara bulaşmamaktan, bol oksijenli, teknolojiden uzak bir alanda yaşamaktan olsa gerek.
(bkz: eski insan)* *
gdo falan yoktu tabi o zamanlar. Fast food denen şey de imkansızdı. Radyasyon ve buna bağlı olarak hastalıklar oluşmuyordu. Insanlar bilgisayar başında saatlerini harcamıyorlardı. Arabaları yoktu, yürürlerdi. Arabaları yoktu, havaları da temizdi.
Doğal olanla doğru orantılıdır.
doğan bebeklerin yarısından fazlası öldüğü için, dayanıklı bebekler sağlıklı yaşadılar.**

(bkz: doğal seleksiyon)
Benim gibi haftanın yarısı Fast food yemeyen insanın sağlıklı olması çok doğal.
Benim gibi haftanın yarısı Fast food yemeyen insanın sağlıklı olması çok doğal.
hormon yok, stres yok, sağlıklı beslenme düzenli uyku var sonuç olarak 90 yaşında evlenmek isteyen dedeler izdivaç programına katılıyor.
buna kimse değinmemiş ama...

16-17 yaşında evlenip düzenli olarak sevişmeye başlamalarından kaynaklıdır.
doğrudur. doğru olabilitesi yüksektir.
sebebi de şudur: 16-17 yaşında evlenip düzenli bir cinsel hayata sahip olmalarıdır.
yanlış bir algıdır. anneane ya da babaannenize sorun hemen hepsinin ölü doğumu, doğduktan sonra ölen bebekleri vardır. çoğu anne babasını erken kaybetmiş. geçmişte menenjit geçiren, bu yüzden engelli olarak yaşayan insanlar var. eskiden bir çok hastalık tanısı bile konulamadan ölüme sebep oluyormuş. tamam bize göre daha doğal besinleri yiyor, daha temiz hava soluyorlarmış ancak basit hastalıklardan ölüyorlarmış. ben antibiyotiğin icadının bir devrim olduğunu düşünüyorum. endüstriyel gıdalar hastalanmamıza sebep olsa en azından gripten ölmüyoruz.
dedem 80 yaşına kadar günde 2-3 şişe şarap 2 pakette sigara içerdi bir kere bile hastaneye gittiğini görmedim birde bize bak götümüz hastalıktan kurtulmuyor.
Yok öyle bir şey belki 1940'lardan sonra günümüze göre daha sağlıklıydılar ama ondan öncesi için günümüzle kıyaslanamaz. Kötü yaşam şartları ve yetersiz beslenme ve tedavi olanaklarının yoksunluğu yüzünden insanlar çok genç yaşta ölüyorlardı. Günümüzde ise gelişmiş ilaç ve tedaviler ve bol gıda ve konforlu hayat standartları sayesinde insanlar çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü. Ve bu etki nispeten en geri kalmış ülkeler için bile geçerli.
tartışmasız bir gerçektir.
hormon yok, işlenmiş gıda fast food yok, stres her zaman olsa da günümüzdeki kadar yok, hava kirliliği yok.
tamam insanlar eskiden günümüzde basit görülen mikrobik hastalıklardan ölebiliyordu ama bu tıp biliminin olmayışından kaynaklanıyor, insanların bünyesinin sağlıksız olmasından değil.
anneannem 88 yaşında ve romatizmal hastalıklar ve yaşa bağlı tansiyon dışında bir rahatsızlığı yok.
günümüzde sinir stresten omrumüz kısalıyor onlarca yeni hastalım türüyor zaten ömrumü yediniz ulan.
ye tatlıyı çıkar hakkıyı münasebeti sebebiyle hakiki ürün yerlermiş şimdi biz ürün yerleştirme yiyoruz resmen.
Doğal ve organik beslenme.
Stres.

Temelde bunlar var.
yiyip içtiklerinin önemi büyüktür.
yoğurt diye süt tozu değil gerçek yoğurt yiyorlardı. sebze meyve zaten doğal, "organik" diye bir ibareye gerek yoktu. şimdiki gibi her şey paketli değildi, tadı güzelleştirilmiş koruyucu yemiyorlardı.

sanayileşme insanı geliştirdiği kadar dolaylı yoldan sağlıksızlaştırmıştır da.
insan ömrü seneler içinde uzamış olabilir ancak bence yaşam kalitesine de bakmak gerek. ömrümüz uzadı da ne oldu avuç avuç hap içiyoruz.
Eskiden tarım ilacı zehir vs yoktu,belki vardı ama yine doğadan kullanılıyordu.şimdi tüm gıdalar işlem görmüş binbir çeşit katkı maddesi,boya jelatin gırla gidiyor.aburcuburdan bahsetmiyorum bile.teknoloji konfor sağlıyor doğru ama insan bedenini beynini tembelleştiriyor.tası tarağı toplayın dağda doğal yaşam sürün bence.
güncel Önemli Başlıklar