1. 1.
  komünizm, sosyalizm falan yalan agalar. serbest piyasa ekonomisinin-liberalizmin gözünü seveyim.

  venezuela ve küba örneklerini gördükten sonra kimse bana bu saatten sonra ama onların ki gerçek sosyalizm-komünizm vs değil demesin kalbini kırarım.

  millet bir kg pirinç alabilmek için 10 saat kuyrukta bekliyor o da sıra gelene kadar kalırsa. ilaç desen yok o da sırayla. kusura bakmayın ama siqerler öyle aşkın ızdırabını.
  11 -9 ... ecinni
 2. 2.
  Keşke sağcılar da bu kadar yürekli olsa dediğim itiraflardır. Tespit doğrudur fakat teşhiste hata vardır. Zira şuan için dünyada uygulanmakta olan tüm ekonomik sistemler liberal (serbest) piyasa ekonomisi de dahil emperyalizme, ranta faize kapitale yani siyonizme hizmet etmektedir. ister istemez. El mahkum. Dünyadaki tüm savaşların arkasında da bu lobi var. Zaten aksi taktirde islamın ekonomik sistemi gelirse yeryüzüne, kimseyi sömüremezler. Kendileri ortalarda görünmeseler de maşaları vasıtasıyla parayı yönettikleri gibi devletleri bile yönlendirmektedirler. işte abd. Şuan hepsinin kafası karışık.

  Gece haberlerini dinlerken, abd nin suriyedeki en üst düzey askeri yetkilisi, kendi vekillerine açıklama yaparken, demokrat partili vekil soruyor; "daeş bitince hala daha suriyede kalacak mıyız?, komutan diyor ki; "daeş bitse de, hiçbir zaman tamamen sona ereceğini sanmıyoruz" yani bizi buraya gönderen güç burada kalmamızı istiyor diye açık açık söylüyor. Pyd pkk Ypg daeş bahane.
  2 -5 ... gazeloglu
 3. 3.
  ilaç yok denilen küba'ya mayami'den (miami) dişlerini yaptırmak ve akciğer kanserini tedavi ettirmek için abd vatandaşları akın ediyor.

  gerçek kore'de yani kdhc'de hemen hemen her çocuk san'atla ilgileniyor enstrüman çalan sayısız çocuk var. abd'de ise o 6-12 yaş grubunda ki sayısız çocuk blok köşelerinde torbacılık yaparken bu yaştaki çocukları tetikçi olarak kullanan çeteler var.

  türkiye'de vakıf yurtlarında ve imam-hatip okullarında çocuklar taciz ve tecavüze uğruyor suçluların büyük kısmı ceza bile almıyor. sosyalist kore'de ise bunları yapanlar idam ediliyor.

  uyuşturucu kullanma yaşı 9 yaş sınırında kapitalist ülkelerde ,sosyalist ülkelerde ise uyuşturucu kullanmak yasak . cezası müebbet veya idam.

  sosyalist ülkelerde yetersiz beslenmeden ölen yok. ama kapitalist ülkelerde açlıktan ölen insanlar var.

  sosyalist ülkelerde evsiz yok. ya kapitalist ülkelerde.

  1930'larda sovyetlerde de kıtlık oldu insanlar yaşamını yitirdi fakat kaos yaşanmadı.

  abd'de de ne mi oldu.
  1930 'larda bırakın yoksulları evsizleri hatta bırakın işçi sınıfını emekçileri çiftçiler ,hayvan sürüsü sahipleri abd'de pinkerton'un gaddar özel polisleri tarafından katledildi mülklerine el konuldu .bırakın siyahları beyaz köylüler sokaklarda asıldı.

  kapitalizm olmazsa sanayi ve teknoloji (bu kadar) gelişmezdi.
  tabi ki ama bir dönüp sanayi devrimine bakın nasıl büyük rezillikler ve insan hatta çocuk ölümleri yaşandı avrupa ,amerika 'da kapitalist çarkın dişlileri kaç insan öldürdü kaydı yok.
  bugün ilerleme hamlesi yapan türkiye'de ayda 150-200 insan iş cinayetine kurban gidiyor. tabi ki kapitalizmin yarattığı sömürü olmasaydı bilimsel sosyalizmde olmayacaktı doğanın kuralı bu. toplumsal evrim.

  kapitalizm olmasa idi pek çok şeyden haberimiz bile olmayacaktı doğrudur peki ya bunlar kullanılırken savaşlarda ölen çocuklar.

  kapitalizm bir zulüm ve sömürü düzenidir ve bunun üzerinden bilimsel sosyalizm -marksizm doğmuştur. doğanın karakteri budur. kapitalizm iyi şeyler üretirken bu iyi şeyleri anında kötü şeylere ve ölüme dönüştürür.ve ihtiyaçtan fazlasını üreterek dünyada ki yaşamı tehlikeye sokar yok etmeye meylenir.
  ve sonuç kapitalist ne kadar direnirse dirensin marksizm'e teslim olacaktır.
  kapitalizm öldürür sosyalizm güldürür.

  en iyi örneklerinden biride yuguslavya'dır...
  yaklaşık çeyrek asır evvel yıkılan sovyet sosyalizmine dönmek isteyenlerinrusya federasyonunun nüfusuna göre oranı %56..
  3 -1 ... baris hemen simdi
 4. 4.
  baris hemen simdi nickli yazarı severim, uludağ sözlükte yazar sıfatını hakeden birkaç kişiden biridir bana göre.

  kuzey kore, venezuela, küba ile ilgili olarak eğitimden sağlık sistemlerine vs anlatılan çok şey var lakin bu ülkelerin hepsinin ne derece seffaf olduğunu ve ne derece özgür bir basından bahsedilebileceğini göz önünden bulundurursak, ayrıca gidip görenlerin, gezenlerin bahsettikleri de bir yana düşündüldüğünde durumun hiç de dünyaya pazarlandığı gibi olmadığı ortaya çıkıyor.

  http://www.rotasizseyyah....venezuela-gercekleri.html

  hadi diyelim ki ana akım medya kapitalizmin yılmaz bekçileri olarak buraları bir şekilde karalayıp boklamaya uğraşıyorlar ve o yüzden yalan yanlış haberlerle insanların aklımı bulandırıyorlar lakin bizzat bireysel çabaları ile gidip buraları gezen, insanları ile konuşup sohbet eden, fotoğraflarla buralara dair gerçekleri belgeleyen kişilerin anlattıklarını nasıl görmezden gelebiliriz.

  evet kuzey kore'de işsizlik yok, evet kuzey kore'de tecavüz vakası da yok ama kim jong'u alkışlamadın diye idam edilebiliyorsun. eleştirmek bile demedim bakın, sırf devlet başkanını alkışlamadığınız için öldürülebiliyorsunuz.

  küba sağlık sistemi harika ama kübalılar için değil, dışarıdan gelip tedavi olabilecek parası olan beyaz adamlar için harika. ama halkın genelinin sağlık hizmeti almak zorunda olduğu hastanelerde durum nasıl acaba?

  eski bir sosyalist olarak itirafım

  eski bir sosyalist olarak itirafım
  1 -2 ... ecinni
 5. 5.
  ÖNCELiKLE YAZALIm 'venezuela 'marksist bir ülke değil. hala burjuva demokratik devrimini tamamlamaya çalışan kadrolarının içinde ancak sosyalist demokrat (sd) kadrolar ve taraftarları olan bolivarcı bir hareket. bu hareket ve başkanlık (modero) bir sosyalist devrime dönüşebilir mi küba-castro modeli gibi ben sanmıyorum.
  çünkü bü sözlükte venezuella ve chavez kliğine en fazla eleştiri getiren hatta chavez-ahmedinejat birlikteliğine kesin tavır koyan bir insanım. tabi bu venezuelle devrimci iktidarını abd ve kapitalistlere ,plütokrasi'ye karşı yanında olmadığım anlamına gelmez.

  fakat venezuella devrimci iktidarı marksizm ve bilimsel sosyalizme uzaktır.

  küba'da ki hastanelerin durumu bazen o da semt kliniklerinde bazen kötü koşullara rastlanıyor. ama şunu söyleyeyim 60 yıla yakın bir zamandır küba ambargo altında .şekeri ve purosu abd etkisindeki yerlerde yasa dışı bugün bizim şeker fabrikalarını kapatmaya çalışan cargıl küba şekerine elini sürmezken küba purosunu içmek bir tane bile abd'de federal suç ve tutuklanma nedeni.

  ve küba buna rağmen bir şeyler yapmaya çalışıyor. bilhassa sanayi ham maddesi eksikliği ve makine parçası eksikliği an sorun.
  yinede burjuva milli demokratik devrimini sosyalist devrime dönüştüren küba yoluna devam ediyor.

  abd dahil pek çok kapitalist ülkeden çok güzel ve hasta sayısı minimum düzeyde çocuk-yenidoğan ölümleri sıfıra yakın.

  açlık yok ,yetersiz beslenme yok eğitim üst düzeyde ,engelli sayısı dünya ortalamasının altında buda biz sosyalistlerin umudunu yükseltiyor .

  haddime düşmez ama eski mhp militanı ve mhp millet vekili mehmet gül bile küba'ya gidip geldiğinde artık komünizmden nefret etmemeye karar vermişti.kendisinden hiç haz etmem.

  not: hakkımda ki olumlu söylemi için ecinni arkadaşa teşekkür ederim zaten kendisini takdir ettiğimi mesajlarım da belirtmiştim.

  kore hk.da devam edeceğim. bu arada ben küba rejimini marksist olarak tanımlamam.

  sosyalizm güldürür kapitalizm öldürür.
  5 ... baris hemen simdi
 6. 6.
  1. sosyalistin yaşlısı olur, eskisi olmaz. ha, eskiden maskeli olarak bu alanda yer alıp şimdilerde maskesini atmış olanlardan bahis ise, bu örneğe çöplüklerde rastlamak mümkün.
  2. 'kuzey kore'de lideri alkışlamayan asılıyor' ifadesi antikomünizmin müzmin iftiralarından biridir.
  3. küba, kuzey kore veya venezuela; yakınımızda rojowa.. birileri bir yerlerde şöyle ya da böyle iyi niyetle bir şeyler yapmak istediğinde yani emperyalist kapitalist sistemin burjuva ideolojisine aykırı bir yol, çizgi izlemeye kalktığında ne kadar izin verildiğine ve başlarına nelerin geldiğine bakılmadan hükme varmak, burjuva değilsen bile burjuva ideolojine su taşıyorsun demektir.
  4. ömrünce duvara bir çivi çakmamış biri, başkaları tarafından hatalı çakılmış bir çivinin durumunu bilgisi ve görgüsü dahilinde eleştirebilir ama suçlamaya, dışlamaya asla hakkı olmamalı.
  5. bir ada düşünün; orada yaşıyorsunuz. kaynaklar inanılmaz derecede kıt. etrafınız denizden öte koca bir okyanusla çevrili. ne tuz istemeye bir komşunuz, ne de bir ihtiyaç için kapınızı çalan başka bir insan var etrafınızda. en yakın bir komşuya ulaşımı veya size birilerinin erişmesi için okyanus dalgalarının ve fırtınaların göğüslenmesi gerekiyor. bunu göze aldığınızda da, emperyalist kapitalist alçaklık tarafından sürekli engelleniyorsunuz (ambargolar falan). yetmiyor, her fırsatta saldırıya uğruyorsunuz. şimdi böylesi bir kıskaç altındaki insan veya insanların yaşam kalitesini kendi tuzu kuru halin üzerinden eleştirmek ne kadar insani?
  6. şimdi bir de; kendi ülkemize, gettolarımızdan çıkıp etrafımıza bakalım: doğu, güneydoğu falan geçip ankara'ya gelelim. ulus, kale ve çevresinde yaşayan on binlerce, yüz binlerce insandan bir kaçının kapısını çalalım. gariban hanelere rastgele girelim...

  bu eylemi özellikle küba'dan resimler yayınlayan arkadaşlara öneriyorum, hangi resmin daha insani olduğunu görmeleri için..

  konuya dönersek; eskiden de sosyalist olmayan birinden başlığı atanın beklediği itirafı tahmin edebiliyorum. benim beklediğim itiraf ise şöyle olabilir: 'ben zaten hiç sosyalist olmamıştım ki!'
  ... cenillo
 7. 7.
  sosyalizm ve komunizm ezik sınıfı susturmak için, muhafazakarlık ezik sınıfı statükoda tutmak, tutuculuk malum sınıfın bir şeyin geri dönmesini istemesini sağlamak, faşizm-nasyonalizm ise yine malum sınıfı üst sınıf gibi gösterip susturur, anarko liberalizm ise o sınıfa baskı uygulayıp susturmak olsa da liberalizm tüm sınıflara sınırın olmadığını hatırlatır. hafif sosyalizm ağır bir şekilde liberalizm tüm sorunları çözecektir. ama türkiye'de liberalizm hariç tüm sistemler anasının amına kadar kullanılmaktadır.
  ... ucamayan ucak