bugün

cebren ve hileyle alınmadığı sürece "alan razı veren razı" durumu çerçevesi içerisinde değerlendirilebilecek olay.

bu durum, eşek kadar olan ve hala parayı alan taraf açısından hafiften utanmaya neden olsa da, sonradan bu utangaçlık yerini pişkinlikle birlikte gelen açgözlülüğe bırakır.
25 yaşındayım, yüksek lisans yapıyorum ve hayatımda hiç bugün dedemin onca aile erbabının yanında elime 5ytl sıkıştırması kadar utandığımı hatırlamıyorumm. allahım bana bir iş ver, bir iş ver ki artık ben de el öptürüp bebelere harçlık vereyim.
eşşek kadar olup aile büyüklerinden harçlık alamadığı için üzülen topluluğun imrendiği azınlıktır.
(bkz: istemem yan cebime koy)
zevkten dörtköşe olunan durumdur. kısa süreli zengin olunabilir bile. onaylıyoruz.
bayram harçlığı verenlere "ben eşşek kadar oldum" diyememekten dolayı yaşananan
en zevkli andır.
belli bir yaştan sonra moral bozucudur.
bugün abimle bayramlaştığımızda kendisi bana "seninle bi ara görüşelim" demiştir, ben de ona "nası yani?" diyince "harçlık canıııııııığm" demiştir banker edasıyla, ben de "yok artık. param var çok şükür." diye cevap vermişimdir. bu gerçekten çok büyük bir mutluluktur. dileyen herkesin darısı başınadır.
eşek kadar olmanıza rağmen hala bir baltaya sap olamadığınız gerçeğinin yüzünüze bir tokat gibi çarpmasına neden olan durumdur...

uzatılan harçlık "ya bu yaşta hala ne harçlığı dede, lütfen, kem küm" şeklinde geri çevirilir. ha içinizdeki küçük materyalist o parayı harcamak planlar yapmaya başlamıştır bile, ama orası ayrı...
harkulade bir olaydır.şöyle ki bir günün geliri bayramda 300 ytl ye denk gelir.bedavaya zenginlik bu olsa gerek. *
hala çocuk ruhlu olmaktır.
(bkz: olsada yesek)*
ne olursa olsun harçlık almak mutluluk verici bir olaydır.
hele ay sonuna doğru 3 kuruşun hesabını yaparken, maaş alınacak güne doğru geri sayım yapılırken gelen bir harçlıksa..
18 yaşımdaki ilk bayramımda yaşadığım hede.
bir de daha şaşırtıcı olanı var; "eşek kadar olup çocukluğundakinden fazla bayram harçlığı almak"

şu ana kadarki hiçbir bayramda toplam hasılat 30 ytl'yi geçmezken bu sene 250 ytl'yi cebe indirdirdim.*
Dünyanın en mantıklı işidir. El kadar çocukken üçün beşin değeri nedirki?
Eşek kadar olan kişinin gayet hoşnut olucağı fakat bunu etrafındakilere çaktırmayacağı bi durumdur.iki tarafta halinden memnundur.

''Ben parayı verdim , üstüme düşen vazifeyi yerine getirdim.''
''Ben parayı aldım , cebime koydum , gerisi beni enterese etmez.''