1. 1.
  yakın bir zamanda müzakereler yürüten, cuma günü şam'da pkk'yı ağırlayan esad ile pkk arasında anlaşmaya varılması.

  http://www.yenicaggazetes...g-ile-anlasti-200052h.htm

  başka haber portaklarında yazana göre, esad pkk'ya 12 maddelik bir anlaşma önermiş. maddeler arasında Kuzey Suriye’ye yönelik sınırlı bir federasyon ya da özerk bir yönetim modeli öngörülüyor. yani rejim kendi ile ülkeyi bölüyor gibi bir şey.
  3 -1 ... daikokuten
 2. 2.
  bizim esadçıların çok da umrunda olmayan anlaşmadır.
  1 ... entente cordiale
 3. 3.
  Henüz anlaşma olmamış.
  Esad şartlarını sunmuş, ypg konsey toparlayıp bu şartları tartışacak ve kendi karşıt argümanlarını sunacakmış.
  iki toplantı sonrasında müzakerelere geçilebilir diyorlar. Bu müzakerelerin sonucunda ise o günün şartları ne getirir bilinmez lakin büyük ihtimalle kantonlar ozerk olacak ve ypg güçleri Esad bayrağı altına girecek.
  ... odysseus
 4. 4.
  özerklik verilmesi muhtemeldir. çünkü rusya'nın hazırladığı anayasa taslağında da bu özerklik vardı. ayrıca rejimin, rusya savaşa dahil olmadan savaşı kaybettiği yıllarda 2011-2015 arası b planı olduğu, bunun suriye'yi 3'e bölmek olduğu çeşitli kanallarla dile getirildi. "yok canım rejim öyle şey yapar mı" demeyin. fransız kanton devletlerini onaylayan bu rejimin uzantılarıydı. ayrıca birleşik arap cumhuriyeti'ni bölen de bizzat hafız esaddı. şam rejimi aslında bütün bir suriye istemiyor. kıyıda kendilerine özerk bir devlet istiyorlar. bu görüşmeler de işlerine geliyor. bizdeki bazıları da "adamlar ülkeyi böldürmek istemiyür" diye yalan yanlış algı kasıyor. komik.
  ... daikokuten