1. 1.
    Dayağın kralını yemenize çomar saldırısına uğramanıza sebep olur bu yüzden eski sokaklara eskisi gibi fotoğraf çekmeye gitmiyorum artık doğa fotoğrafçılığı yapıyorum terkedilmiş sokaklarda harabe evin fotosunu çektim diye çomar saldırısına uğradım bu fujifilm xt2 kameramın pert olmasına sebep oldu. işin komik tarafı o mahalle kentsel dönüşüm için aylar önce boşaltılmıştı ve kimseler yaşamıyordu sadece sokak hayvanları bir kaç ölçüm yapan mühendisler dolanıyordu bir de sonra mahalleye gelen serseri tayfa.
    4 -2 ... fyodor paskevich
  2. 2.
    yaşadığın yerlerin dilini bilirsen hiç bir yerde dayak yemezsin.

yaşayan dilden konuşabilmek çok önemli.

edit:ben üşendim uzun uzun anlatmaya raduyev açıklamış. aynen öyle işte.
    7 -2 ... just call me alpha
  3. 3.
    Tam da tahmin ettigim gibi gecmis olsun.
    ... x e deger veren adam
  4. 4.
    Ehe çomarlar isirir bizim kariyi kizimi çekiyon lan diye ma aile sana dalar.
    2 ... karton toplayan cocuk
  5. 5.
    bir yazar çok güzel bir noktaya parmak basmış.

yaşadığın yerin dili.

adam sokağının fotoğrafını çekmenden tahkir oluyorsa, saldırganlaşıyorsa bunun yanlış olduğunu fark ettirmek önemlidir.

herkesi aynı eğitim düzeyinde ve aynı toplumsal normlar çerçevesinde değerlendirmek yanılgısını hepimiz yaşıyoruz.

gidersin yerli halktan birine, selam verirsin, çektiğin güzel fotoğraflardan gösterirsin. burayı da aynı şekilde fotoğraflamak istediğini söylersin.
    buna rest çekecek, saldırgan tavırlar gösterecek kimseyi daha görmedim.

memleketin her yanında eşşek kadar makineyle fotoğraf çekmişimdir. tepki gösteren, yan bakan oluyor mu oluyor, giderim yanına fotoğrafı gösteririm beğenisini sorarım. senden zarar gelmeyeceğine ikna olduktan sonra sana yardımcı dahi olur.

aksi örnek olur mu olur. ama bu her yerde her an olabilir. bir şehre bir yöreye bağlamaya gerek yok.
    isviçrede çektiğim fotoğrafta çocuğu kısmen gözüktü diye polis çağırma tehdidi savuran kadına da denk geldim. üstelik çocuğun eli kazara objektife girdi.
    erzurum nere isviçre nere.
    6 ... raduyev