bugün

Tarihi m.ö bilmem kaç yılına dayanan kadim bir şehirdir Erzincan, bu eşsiz tarihine son zamanlarda yaşanan gelişmenin tetiklediği modernlik de eklendiğinde ortaya afad bişey çıktı. Herkesin elinde cep telefonu, tablet. En az iki teknolojik aleti olmayan kendini bu şehirde yetim hisseder ve hissetmelidir de.

Erzincan'ın tarihine ve sosyal dokusuna küçük bir seyahatten sonra konuya gelirsek eğer Erzincan metrosu ruslar tarafından işgal yıllarında yapılmış olmuş doğu Anadolu bölgesinin en eski metrosudur. Ruslar, Erzincan ilimizden çıkan eşsiz safir ve yakut madenini st.petersburga hem daha hızlı taşıyalım hem de yolcu da taşırız düşüncesi ile bu hattı yapmışlar.

Peki bu kadim hatta ne oldu dersiniz?

Makinist, durakta içeceğimiz taraftaki kapıları açmak yerine diğer taraftaki kapıları açtı. Ben böyle skandal görmedim. Yunanın denize dökülmesi misali hepimiz raylara döküldük.

Arkamıza dönüp baktığımızda makinist gülüyordu. Komik miydi bu? Bilerek fake atmışsa eğer bu fake bayram namazında alınan tekbirde yanımdaki laik yüzünden yanlış zamanda rükuya eğilmemden daha çok koymuştu. Bu inanın cenaze namazında secde yapmak gibi yok yok cenazede tabuta girmek gibi bişeydi. Çok utandım bu skandal karşısında. Hala yanaklarım al al, sinirden de ellerim titriyor.