(bkz: bedelli askerlik) bitti ve üzerinden bir hafta geçti neredeyse. Gidecek arkadaşlara şimdiden hayırlı teskereler. Askerliğini burada yapacaklar için maddeler halinde deneyimlerimi paylaşıyorum, soru sormak isteyeni özele davet ediyorum.

-3 haftalık askerliğin tek kelimelik özeti bana göre; beklemek, her şwy için beklemek. Yemekten, duşa, kayıttan, çıkışa, kantinden, oyun salonuna, kütüphaneden, sağlık taramasına en az 5-10dk ortalama yarım saat bekledim. Bu askerliğin bana kazandırdığı bir özellik; sabretmek..
-bağlı olduğum bölük, öğrendiğim kadarıyla en rahatıydı, havan tabjrundaydık. Maçları da izledik, haftasonu bütün gün yattık da. Kısaca bi iki nokta dışında askerlik çok rahat geçti.
-en büyük sıkıntı bana göre coğrafi etkiler oldu. Hava kuru ve sert. Beyler, bütün dikkatinizi bu noktaya verin. içliklerinizi, ilaçlarınızı, kremlerinizi, boyunluk ve türevlerini unutmayın. Mart ayında hem karardım hem de soğuktan dondum.hala hasta evde istirahat modundayım. Orada sağlığa çok önem veriyorlar ama hava ister istemez mahvediyor adamı.
-içeriye telefon sokanlar vardı, ben uğraşmadım. Zaten telefondan uzak bir dönem istiyordum. 20 tlye bi kart aldım, ankesörlüden yaptım aramalarımı. Hala yarısı duruyor dakikaların.
-içeride nakit geçen yerler de var(oyun salonu, otomatlar) onun dışında her şey kartla. Ben ilaçlar ve eksik malzemelerimle beraber toplam 600-700 tl harcadım ki zaten 200'ü sigara tuttu. Ona göre ayarlayabilirainiz.
-kahvaltı hariç yemwkler süper genelde, kahvaltı aşırı zayıf, kantinlerde adam akıllı yiyecek yok,tatları vasat. Otomat sıcak içecekleri rezalet.
-ortam güzel, çoğunluk belli bir olgunluktaydı. Sağlam goygoy dönüyor beklemekten.
-uzun dönemler yardımsever, astekler çok değişiyor ama genel mantık. Kazasız belasız gönderelim bu bebeleri de kurtulalım.
-haftada 3 kere duş şansım vardı ben hasta olduğum için toplam iki kere katıldım, bir de sabah 5 gibi isteyen her sabah ihtiyaç babyosuna girebiliyor.
-kantinlerde malzemelerin çoğu var ama fiyatları bi tık daha pahalı. Temel ihtiyaçlar ise dışarıya göre daha ucuz.
-silahtan korkacak hiçbir şey yok, ben atış yapmadım ama arkafaşlar atış yaptıklarını anlamamış bile.
-ilaçlarınızı teslim etmenizi istiyorlarmış, bana öyle bi bilgi gelmedi, kendi çantamda ihtiyacım kadar kullandım ve acil durumları için de kamuflajımda yedeklerimle gezdim.
-hiçbir örseleyici, küçük düşürücü davrabışla karşılaşmadım.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.. Bir de kesin lazım olacak malzemeleri yazayım, diperleri çok da mühim değil.

-ıslak mendil.
-nurofen, pastil, majezik gibi ilaçlar. (bünyeye göre değişir)
-bot için rahat bi tabanlık ve bi tane asma kilit.
-traş malzemeleri.
-bot boyası(arkadaştan da idare edilebilir, her gün boyamıyorduk)
-terlik(sürekli ayakkabı giy çıkar uğraşmayın)
-güneş kremi(güneş sağlam yakıyor, nolur nolmaz alın dursun)
-asma cüzdan(herkeste vardı bu ama ben sivil cüzdanımı kullandım, aslında gereksiz ama herkes aldığı için yazayım dedim.)

Öyle tıka basa dolu valizlere gerek yok, benim ekstradan götürüp de kullanmadığım bi dünya eşya boşuna yer kapladı dolapta. Bi çok arkadaş krem kullanıyodu, ben bi kere bile sürmedim. Kitap alnıştım yanıma haftasonu bitti, kütüphaneden aldığımı da öbür haftasonu bitirdim.

Unuttuğum şeyler vardır muhakkak, sorarsanız düzeltme yaparım.
Bütün bedelliler Iki gün yapınca bunca yazıyorsanız. Allah korumuş normal 6 ay yapsanız kitap 12 ay yapsanız filim senaryosu yazacakmışsınız ya lan.
Edit:ezik herif eksiledi hahaha.