1. 1.
  ertuğrul gazi nin babasının gündüz alp olması

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Arıkan, katıldığı bir konferansta çok ilginç bir iddia ortaya atarak, Ertuğrul Gazi'nin babasının Gündüz Alp olduğunu ileri sürdü.

  Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Refik Arıkan, Ertuğrul Gazi’nin babasının Süleyman Şah değil Gündüz Alp olduğunu söyleyerek, "Osman Gazi'nin kestirdiği sikkede (para) "Osman bin Ertuğrul bin Gündüz Alp" (Gündüz Alp oğlu Ertuğrul oğlu Osman) kaydının bulunması, bu konudaki tartışmaları sonlandırıyor. Gündüz Alp’in mezarı Beypazarı yakındaki Kırgı diye bir köydedir" dedi.

  Uzunçarşılı ve Françes gibi tarihçiler de Bizans kaynaklarını delil göstererek, Gündüz Alp isminde birleşiyorlar. Ertuğrul Gazi’nin büyük oğlunun adının Gündüz olması da babasının ismini oğluna verdiğini düşündürüyor. Keza Osman Gazi’nin kestirdiği sikkede (para) de "Osman bin Ertuğrul bin Gündüz Alp" (Gündüz Alp oğlu Ertuğrul oğlu Osman) kaydının bulunması, bu konudaki tartışmaları sonlandırıyor" dedi.

  https://www.google.com/am...-babasi-gunduz-alp,863489
  3 -2 ... traveler of secret moments
 2. 2.
  süleymanşah değil miymiş? tepkisine neden olur. şöyle de bir iddia var:

  Aşıkpaşazâde, Oruç Bey ve Neşrî Ertuğrul'un babasını Kaya Alp'in oğlu Süleyman Şah olarak verir. Şükrullah, idris-i Bitlisî, Kemalpaşazâde, Lütfi Paşa, Hoca Sadeddin ve Gelibolulu Mustafa Âlî'de bu iddiayı doğrular.

  Süleyman Şah ve Fırat Nehrinde boğulma durumu
  Bazı tarihçilere göre Süleyman Şah, Fırat Nehrinde boğulduktan sonra yerine karısı Hayme Ana geçmiş ve Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubad'ın yer göstermesi üzerine önce Ankara Karacadağ, ardından da Domaniç ve Söğüt'e yerleşmiştir. Fakat bazı tarihçilere göre aslında boğulan kişi I. Kılıçaslan'dır çünkü; Süleyman Şah' ın oğlu olan I. Kılıçarslan savaş sırasında Habur Irmağından geçerken zırhlarının ağır gelmesi sonucu batarak boğulmuştur.
  not: bir yerden kopyala yapıştır yaptım.
  ... bendoktordegilimhekimim
 3. 3.
  Bu yıllardır söylenen bir gerçek. Gündüz Süleyman alp Şah diyerek konuyu kapatalım.
  ... deli tugrul