1. 1.
  Bu keferelerin hakkından gelse gelse ragnar reis gelir. Bi kalkan duvarı yaptı mı iş tamam.
  ertuğrul bey vs ragnar reis
  ertuğrul bey vs ragnar reis
  1 -2 ... cerevesta
 2. 2.
  Güçten bahsediyorsak ragnar tek atar. Ordudan bahsediyorsak ertuğrul shield wall u götlerine sokar, sayı üstünlüğü var her şeyin ötesinde. Dizi düşünürsek yorum yapmam doğru değil ertuğrulu izlemeden ama ragnar tek atar diye tahmin ediyorum..
  1 -1 ... bulmanickimi
 3. 3.
  ragnar hem efsane hemde gerçek ama çoklu bir kişiliktir.
  Ertuğrul bey ise ban göre uydurmaya yakın bir kişiliktir ,efsane bile değildir. hele ki kayı boyuna dayandırma var ki bu bile tarihte olmadığının kesin kanıtıdır.

  osman'ın babası olduğuna dair bir yazılı belge yok,selçuklu belgelerinde de aynı ,yok.
  yakın kişilikler var ama selçuklular da beylik yapmış biri nasıl batıdaki bir bölgede hayvancılık yapan bir yurt-oba ile ilintili olabilir.

  osman'ın obasının küçük baş hayvan yetiştirme ve süt ürünleri satarak geçimini sağladığını ,obanın insan sayısının taş çatlasa bin kişi olduğunu biliyoruz.
  peki bu güç nereden geldi ,moğolların önünden kaçan türk-i klanların osman'a sığınması ki silahlı savaşçılar en makul teori ,zaten kısa zamanda 25 bine ulaşıp genişlemeye başlıyor ,oba.
  yine bu dönemde ertuğrul yok
  ragnar'da çoklu kişilik onun adıda daha çok kuzey şarkılarında var ve araştırmalar birden fazla rağnar olduğu yönünde ,en baskın olan ragnar ingiltere ve paris'e sefer yapan 5 bin savaşçı gücü olan bir kral ????.

  dönemleri arasında da 500 yıla yakın bir zaman dilimi var. ragnar'ın varlığı roma sonrası boşluktan doğan otorite yoksunluğunun bir olgusu .. babbarlar avrupa'da hiç bir zaman roma'yı yenemediler ,hunlar dahil.
  kartaca ile başlayan roma hükmü kartaca-vandallar ile son buldu.

  osmanlı'da da farklı değil ,aynı süreç 500 yıl (yaklaşık) sonra doğu imparatorluğunun zayıflaması ile bağlantılı.(selçuklu-klan beylikler-osmanlı) .. aslında iki boşlukta yaklaşık 4000-450 yıl.
  dünyanın şekillenmesi bu süreçte oldu.

  ertuğrul bey bu süreçte yok,maalesef .
  2 ... baris hemen simdi