bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  Erteleme alışkanlığının 'ya hep ya hiç' türünü yaşayan insanlar kendilerini birer mükemmeliyetçi görme eğilimindedirler ve ertelemenin tehlikelerini görebiliyor olmalarına rağmen mükemmeliyetçilikten vazgeçme konusunda karışık duygulara sahip olabilirler. Mükemmeliyetçilikten vazgeçmek istemezler çünkü ikinci kalite bir iş yapmak onlara göre değildir.

  Ya hep ya hiç türü erteleme alışkanlığınızın olup olmadığını nasıl anlarsınız? Az sonra aşağıda sıralayacağım maddelerde bir çoğunu zaman zaman yaşadığınızı düşünüyorsanız, erteleme alışkanlığınızın olduğunu söyleyebiliriz.

  1-Olayları siyah ya da beyaz olarak düşünüyorsanız. (yaptığım iş ya mükemmel olur ya da hiçbir şey ifade etmez)

  2-Tüm koşullar kusursuz oluncaya kadar bir işe başlamazsınız.

  3-Rekabetçilik en belirgin özellikleriniz arasındadır. Bir numara olacağınızdan emin olmadığınız sürece elinizdeki işe başlayamazsınız.

  4-Bir işi yapmanın bir doğru bir de yanlış yolu olduğuna inanırsınız. O işi doğru yoldan yapabileceğinize emin olmadıkça -o iş sizin faydalı olacaksa bile- o işe başlamazsınız

  5-Mutlaka elde etmek zorunda olduğunuza inandığınız mükemmelliğe fazlaca çaba harcamadan ulaşılması gerektiğini düşünürsünüz. ( eğer bir konuda mükemmel olmak için çok çaba göstermeniz gerekirse, bu o işte yeterince iyi olmadığınızın göstergesi olarak düşünürsünüz.)

  6-Kişisel değerinizi performansınızın ve yeteneklerinizin belirlediğine inanırsınız.

  7-Bir işi bir kere de yapmanız gerektiğine inanır, eğer ikinci kez o işe başlamanız gerektiğini düşünürseniz o işe başlamzsınız.

  8-Bir işe başladığınızda mükemmel olma isteğiniz nedeniyle o işe gereğinden fazla zaman ayırırsınız. işe başlamadan önce ne kadar zaman ayıracağınızı hesaplarsanız, o işten vazgeçebilirsiniz.

  9-Bir işe başladığınızda o işe ilişkin performansınızı çok yakından inceleme eğilimindesinizdir. Bu da yavaş ilerlemenize neden olur.

  10-işler kötü gittiğinde yardım istemezsiniz, çünkü bunun sizi zayıf biri gibi göstereceğini düşünürsünüz.

  alıntıdır.
  2 ... ngark
 2. .
  ertelemek sürekli birilerine, bir şeylere geç kalmaktır.
  ... terliklerimle gelsem sana
kapat